Visszakapcsolás áramszünet után

Remélem, jó helyre írom, talán mivel valószínűleg Wake On Lan lesz a megfejtés, ide írok. Ti hogy oldanátok/oldjátok meg egy szerverszekrényben található Windows Server és Linux eszközök visszakapcsolását egy áramszünet után, és mikor érdemes visszakapcsolni?
Jelenleg egy csak USB-vel rendelkező management kártya nélküli Smart UPS van, ami arra pont jó, hogy az USB-n rá kötött számítógép lelője a többi gépet, majd saját magát is leállítsa, ha már nem bírja sokáig az akksi.
Ez így mind szép és jó, de mikor visszajön az áram, marad a manuális visszakapcsolása az eszközöknek.
Másik UPS nem játszik, management kártya vétele nem játszik.
Van-e valami költséghatékony megoldás, ha mondjuk már a telepek megszívták magukat úgy 50%-ig, akkor visszakapcsoljon automatikusan minden?

Hozzászólások

BIOS: Restore AC Power Loss - [Power On]

Az általam használt APC SmartUPS-eknek van egy olyan fícsörje, hogy egy rövid időre elvegye az áramot akkor, amikor a betáp már visszatért, és stabilnak látszik. Ez indítójelnek használható, ha a gépeket úgy állítod be, hogy induljanak el az AC táp visszatérése esetén.

A dolog akkor bukik, ha olyan sokáig volt áramszünet, hogy a szünetmentes még a lekapcsolt terhelés mellett sem tudta átvészelni.

Ezt fejből nem tudom, mert nekem ez a "killpower" funkció nagyon nem vált be, és nem használom. Viszont, az apcupsd doksiját olvasva, van benne egy csomó olyan opció, ami téged érdekelhet, pl.:

Option 8) Change shutdown delay

Changes the delay for which the UPS waits before shutting off power to the connected equipment after being commanded to power down in hibernate mode.

Option 11) Change battery return threshold percent

Changes the battery charge percentage required after power down in hibernate mode before to the UPS will restore power to connected equipment on the return of utility power.

Tessék doksit olvasni :)

http://linux.die.net/man/8/apctest

A "Option 5) Program EEPROM" alatt vannak az okosságok.

Sehogy. Kézzel visszakapcsolom, maximum másnap reggel. Utóbbi 5-10 évben nem volt akkora áramszünet, amit az ups nem tudott volna áthidalni. Az meg kb 1 órát bír.

Háát, az sajna nem játszik mostanában, valamint felénk gyakori az áramszünet. Hol a villanyszerelőt kellene nyakoncsapni, hol akkorát pukkan egy gólya, mint az atom, vagy pl ma is, elég volt, hogy dörrent egyet az ég, mert errefele még csak nem is esett és már áramszünet volt, valamint sok a fogyasztó, de tervben van a lightosítás, van egy Fusi szerver, amit, ha minden jól megy, le lehet húzni.
Ha nem lenne OEM az a licensz, már virtualizáltam volna, de az egy más kérdéskör

Nalunk is van ugyfel akinel ilyesmi elojon.
A legtobbszor az van, hogy
1: elmegy az aram
2: UPS szol, hogy akkor mostmar lekapcs
3: szabalyos halt
4: aram vissza
5: manual start :)

Az UPS hiaba keltene fel (aram ki-be), a szerver csak akkor kapcsol vissza, ha mukodes kozben rugod ki alola az aramot. Ez teljesen normalis is, mert ha mar rendesen haltolom, akkor nem akarom, hogy kovetkezore ha radugom az aramot egybol bekapcsoljon.
Erre tenyleg csak a management kartya, kezzel inditas illetve wake-on-lan a megoldas. Kb. ugyanaz a helyzet amit irtal leallitaskor, hogy amelyik gep kepes felkelni arra kell kotni az UPS-t es az majd szepen kuldi a magic packetet.

Ezek amugy altalaban regi IBM (p3-p4) szerverek. Ilyenkor erdemes elgondolkozni, hogy lecserelik egy mikrotikre (ha router) vagy NAS-ra ha storage...stb.
Hidd el, hogy 8-10 ejszakai kimaszas utan meggondoljak melyik a (koltseg)hatekonyabb. :)

Erre az a megoldás, hogy:
1. Az UPS szól a szervernek, hogy kritikus az akku
2. A szerver elkezdi a leállítást
3. A szerver utolsó lépésként szól az UPS-nek, hogy kapcsolja ki magát, és ezzel a 230-at is
4. Amikor visszajön az áram (opcionális módon bizonyos aksi töltöttségi szint után) az UPS visszakapcsolja a 230-at
5. A szerver bekapcsol

Pont tegnap ment le egy ilyen kör, visszajött minden, APC smarttal.

Es mi van ha a tobbi (amit az ups-re kotott szerver utasit) meg nem fejezte be a leallitast?
Mert itt ugye tobb eszkoz is van egy ups-en.
Szerk:
Amugy mi is olyasmit gondoltunk ra, hogy mielott a gep total halt-ol es kikapcsolja a tapot megakasztjuk es majd elmegy alola...de ez sem volt jo, mert mi van ha nem fogy ki az ups vagy nem veszi el az aramot.
Igazabol jonak tunik a koncepcio, de a vege az az lesz, hogy az ugyfel csereljen eszkozt egy "normalis"-ra.

Nálunk APC-vel ez volt:
1. Az UPS kevés áram esetén elindít egy scriptet. Ez leállítja az UPS-re kötött egyéb gépeket, de az UPS-sel USB-n kommunikáló szervert nem.
2. Ha végképp elfogyni készül a delej, akkor az USB-n kommunikáló szerver is leáll, ez már power management driverből történik, és elveszi az áramot az UPS kimenetéről. (Windows volt konkrétan, ahol az UPS akkunak látszódott.)
3. Ha visszajön az áram, az UPS elkezd tölteni, de nem adja vissza az áramot.
4. Egy konfigurált töltöttségi szint után visszaadja az áramot.
5. Pár szerverben be van állítva, hogy ha van áram, kapcsoljon vissza.
6. A többi szervert WOL-lal ébresztjük.

Az időzítéseket nagyon fontos jól beállítani, és akkor nincs olyan, hogy nem fejezte be a leállást. Ki kell mérni, hogy mennyi idő alatt áll le, és akkor egy plusz terhelés is jelentkezik.

--