Autózás Európában, tanácsokat kérek

Fórumok

Sziasztok. Autóval tervezzük megtenni a következő útvonalat: Magyarország (Szfv.) -> Olaszország (Savona), pár nappal később vissza is. 4 felnőtt utazna. Maga az autózás nem igény inkább kényszer (sajnos nem optimális repülővel, a 4 felnőttnek nem jár kedvezmény ráadásul át is kell szállni, és előzetesen úgy látom hogy repülni gyorsabb ámde drágább lenne (körülbelül fejenként 50-60 ezer, tehát minimum 200 ezer forint, de inkább olyan 220-240)). Néztem buszt is, gyakorlatilag egy árban lenne az autóval, ugyanakkor lassabb és unalmasabb.
A Google útvonaltervezőben megnéztem az útvonalat, és azt irja hogy az oda-visszaút maximum 100.000 Forintból meglenne (sajnos nem lehet átlagfogyasztást beállitani, nyilván valami nagyon középértéket számolt).
Azt el fogom tudni dönteni hogy merre menjünk (vegyünk-e autópálya matricákat stb. stb.)
A kérdésam az autó felkészitésével kapcsolatos: nyilván elviszem egy megbizható szerelőhöz hogy mérje fel az állapotát (amennyire tudom tip-top, de mégsem vagyok szakember), de azt szeretném tőletek megkérdezni, hogy milyen cserealkatrészeket, anyagokat, szerszámokat érdemes az útra vinni, ha esetleg az otthonunktól és minden ismerőstől többszáz kilométerre lerobbanunk.
Első körben ezekre gondoltam:

- pótkerék (természetesen van a kocsiban), kerékcseréhez szerszám
- egy plusz ékszij
- egy flakon motorolaj, egy nagy palack hűtőviz, egy nagy palack szélvédőmosó
- ???

Érdekelne az is, hogy az útbaeső országokban mire kell odafigyelni (azt hiszem csak Ausztria, de lehet hogy másfelé megyünk), hogy a rend őrei ne szúrjanak ki, ne büntessenek meg (nyilván az itthon érvényes minden követelmény teljesül, de nem tudom hogy ott miket várnak el).
De bármilyen hasznos tanácsot szivesen látok azoktól akik már tettek meg ilyesféle nagy utakat kocsival.

Hozzászólások

http://viamichelin.com
http://www.fuel-prices-europe.info

- kötelező tartozékok (ez alap, pl. B-kat. elsősegély-doboz, pótizzók, stb)
- sárgamellény (akár több db, csak ezért írtam külön)
- vontatókötél
- porraloltó
- bikázókábel
- egy pár jóféle munkáskesztyű
- elemlámpa
- egy 5 L-es kanna (csak üresen legyen bekészítve)
- egy-két csavarhúzó (csillag+lapos) és egy franciakulcs ha akad, az sem baj

Minden másra ott a MasterCard... nekem ennyi cucc a legtöbbször elég volt, eddig 20 országot autóztam be.

Átalában érdemes autópályázni. Gyorsabb, biztonságosabb. De Olaszországban hétköznap reggel és délután így is fel kell készülni dugókra a nagyobb városok környékén a pályán (meg a fizetőkapuk környékén is, amik Szlovéniában is vannak).

Az olaszoknál még arra érdemes figyelni, hogy ha valaki be akar sorolni eléd, az be fog sorolni kérdés nélkül... nem nagyon érdekli őket, hogy neked van elsőbbséged.

ui: Nizzába és Ventimigliába feltétlen ruccanjatok át, ha időtök engedi, mert nem mindennapi látvány a tengarpart! (és az egész környék úgy általában)

Olaszorszagban elegge haotikus a vezetes, nem tartanak be semmifele szabalyt. Legalabbis Napolyban ilyen volt. Szloveniaban (ha arra jartok) nem erdemes autopalyan kozlekedni. 15 euro a legolcsobb matrica, nem lehet kihasznalni.
Ha nem megbizhato az auto (latom olajat meg ekszijat akarsz vinni) ne induljatok el vele. Keress automento telefonszamokat, lehetoleg olyanokat amiket ejjel-nappal hivni lehet (a nemet ADAC-hez hasonlot) es jegyezd fel oket. Jol fognak jonni ha bajba kerulsz.

Jo utat!

--
FeZo

Akkor kar aggodni. Mivel a mai autojavitashoz ajanlott egy nogyogyasz kepzes is, nem eri meg ekszijjal meg hasonlokkal vacakolni. Ugysem tudnad javitani helyben. Vegyel egy doboz csereegot, legyen elsosegely dobozod, haromszoged, mellenyed. Ha lerobbansz telefonalsz jonnek, helyben megjavitjak vagy ha komolyabb a baj elhuzatnak.
Azert erdemes elmenni egy megbizhato szerelohoz es utazas elott par nappal atnezetni az autot: fekek, csapagyak, kotyogas, szijak, folyadekszintek, stb. Ezt en nagyobb ut elott mindig elvegzem, soha nem volt olyan problemam, hogy ottmaradjak. Tavaly nyaralas elott elmentem es akkor sult ki, hogy az egyik hatso csapagy cserere szorul.
Masik dolog ami meg eszembe jutott, ha a papirokban levo tulajdonos nem utazik, jo ha van nalad egy kozjegyzoi felhatalmazas a reszerol, lehetoleg angol nyelven.

--
FeZo

Drót + kombinált fogó, sokszor életet ment.

Nem igazán tudom, hogy ez a Savona merre is van, de az tuti, hogy én mindenképp autópályán mennék, kerül amibe kerül. Az olcsó lesz a drága végül - arany igazság :-)
Öszintén szólva elég kalandosnak tűnik lerobbani négy fővel külföldön. Szóval, próbálj meg utánanézni valamilyen assistance szolgáltatásnak, akik ilyen helyzetekben való segítésre szakosodtak! Keresnek Neked szállást, szerelőt, trailert, stb csak a fel kell hívnod őket, ha baj lenne. Lehet, hogy az Opelnek is van ilyen szolgáltatása - nem tudom.

Eszközök [a fentebb írtakon felül]: elemlámpa, kábelkötegelők, awab bilincsek, drót, szigetelő szalag, kombináltfogó, állítható francia kulcs, csavarhúzók, tölcsér, rongy, MacGyver dvd :-D.

Hja (bár ez nem autóhoz kapcsolódik), Európai Egészségbiztosítási Kártya - sokan nem is tudnak róla. Érdemes kiváltani!

Milyen Corsával mentek? Mármint generációra vagyok kíváncsi értelemszerűen :)
Jó utat, jó lenne róla egy élménybeszámolót olvasni :)

-----------
"640GB sokmindenre elég"

Tavaly mentünk autóval Olaszországba. Ez a leírás sok hasznos információval szolgált. Bár a linkelt leírás első látásra Toszkánáról szól, de az ott leírtak a Fi-Pi-Li kivételével máshol is használhatóak.

Kiegészítés a sebességről szóló részhez: Az autópályán a „Controllo elettronico della velocità” feliratú tábla néhány kilométerenként megjelenik, így nem célszerű a menetidőt 150 km/h-s sebességgel kalkulálni.

-----
A kockás zakók és a mellészabások tekintetében kérdezze meg úri szabóját.

Menj be az autóklub irodájába, mindenről tudnak információt adni.