Milyen router-t USB-vel, torrent-tel, DLNA-val

Döglődik az itthoni routerem, (egy régi Dlink) és vennem kellene egy újat. Hamár lecserélem olyan kellene, amire lehet USB-n külső diszket csatlakoztatni, tud torrentet tölteni, és tud DLNA-t is. Eddig az Asus RT-N16-t néztem, ami a tesztek alapján is elég jó. Mit érdemes venni ebben a kategóriában? Nem lenne baj, ha 20e-ből kijönne.

Hozzászólások

Ez a tema engem is erint(csak nekem netlink doglodik, egesz pontosan a wifije), de en nem szeretnek nekiallni mindenfele firmwareket hegeszteni ra. Kicsomagolom-beallitom es kesz jellegu cuccot keresek.

Olcsó a TPLink, amint belinkeltek feljebb.

Itt a hardware:
http://wiki.openwrt.org/toh/asus/rt-n16
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd

Négyszer annyi a memória az Asusban (RAM és Flash is). Ha filesharinget is akarsz vele művelni, akkor ajánlott.

A proci is csodákra képes, de ez csak a nagytestvérben (RT-N56U) jobb. Az pedig a költségvetésen jóval túllő.

Úgy tudom a DLinknek és a Netgearnek is van hasonló tudású routere. Nézz körül feléjük is.

Én a TP-Link TL-WR1043ND-t használom openwrt-vel mindazokra, amiket írtál. Az usb hdd-re kellett kis swap+az extra csomagokat is oda telepítettem, így bár kevés a ram, de elfut szépen a transmission, samba, minidlna.

En is ezzel a szerkezettel szemezek, de meg nem ruhaztam be. DIGI "kicsit lassan" dolgozik, a 30 nap 1 hete jart le... :O

A router legyen normál, de van hozzá külső hálózati kapcsolatos egységem, amihez lehet diszkeket és nyomtatót cuccolni...

Igen, ez a másik út, amikor van egy klasszikus router semmiféle frufruval, egy gigabites belső hálón lóg a NAS, ami kiszolgálja a számítógépeket, telefonokat, tableteket, tévéket.

A NAS-nak megvan még az az előnye, hogy sokkal erősebb, mint a router, eleve több memóriával rendelkezik, RAID tömböket lehet rajta létrehozni, stb, stb, stb.

Árban viszont nagyon messze van az indító hozzászólásban kért routertől.

Egy D-Link DNS-320 25000 Ft körül elérhető. Attól jóval jobb teljesítményt nyújt mint egy routerből eszkábált NAS. Igaz, kell még mellé egy gigabites router, amiből talán a legolcsóbb, de elég jól teljesítő (azaz kevés panasz van rá) a TP-Link WR1045ND cirka 15000 Ft.
Én is sokat spekuláltam, de végül ennél a megoldásnál kötöttem ki!
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Ezek a 400-600MHz-es procik ki tudnak szolgálni olyan terhelést, hogy torrent USB vinyóra, közben DLNA streaming a TV-re WPA2 AES kódolással?
________
Offline albumok

akkor elvileg menni fog rendesen, de ne várj csodákat tőle, letöltésnél állítsd rá hogy előre foglalja le a filenak a helyét, ne tördelje a hdd-n 70000felé

én ezt aroutert ajánlom ilyen célra, egy ram upgraddel, http://logout.hu/tema/tp-link_wr1043nd_router/friss.html /házilag forrasztós móka, de vannak youtube how-to videók/

Hasonló cipőben járok én is. Ötleteket várnék régi eszközöm lecserélésére.
Egy nagytudású PRG AV4202n ADSL modem/routert kellene kiváltani valami tudásban hasonlóval.
Szükséges tudnia (az előző is tudta):
2 voip volnal
FTP szerver
WEB szerver
Nyomtató szerver
2 USB port
Hálózati meghajtó
DLNA

Ami esetleg jó lenne még ezeken kívül:
2 wlan (publikus korlátozott/rejtett, jelszavas, korlátlan)
torrent kliens

Sajnos a PRG nem tud csak modem módban működni és emiatt nem lehet kábelmodem után tenni.
Amit nézegettem eszközt az a Cisco WRP400. Mivel az USB portja csak viccnek van rajta, ezért semmilyen tároló funkciót nem tud. Van 2 wlan-ra lehetőség, tud voip vonalakat kezelni, de semmi több.

Csak ilyen minden egyben dolog érdekel, mert az eszköz új helyén korlátozottak a hozzáférési és elhelyezési lehetőségek. (meg hozzászoktam, hogy egy jól átlátható webes felületen konfigurálom az egészet)...

OpenWRT-n nem gondolkodom, mert mire ilyenre kiépítem a donor routert, addigra egy ágas-bogas karácsonyfa lesz belőle. Az irodai AP-m egy TL-MR3220, és egy USB hub-al, abban hangkártyával, hangszóróval, pendrive-al, egy elég jelentős gubanc az aszal sarkán... :)

Ui.: Esetleg az is érdekel, hogy hogyan lehet modem mód helyett router módban használni a PRG-t.

A válaszokat köszönöm.

router: TL-WR1043ND openwrt 12.09 + mpd (usb-s 3D hangkártyával, mp3 ill. mp3 radio streamel hallgatva) akadásmentes. Androiddal csatornaváltás, hangerő szabalyzása: DroidMPD, desktopon: GnomeMPC
nas: DNS320 funplug 0.7 el, transmission 2.81 és minidlna 1.1.0 hiba nélkül fut.

Azért választottam ketté, mert a nas alatt erősebb vas van.

Akkor ujranyitnam en is a topicot.
Gyors es megbizhato Wifi routert keresnek. Sima otthoni felhasznalas mellett amire hasznalnam meg hogy vagy siman vinyot vagy egy full NAS-t kotnek ra szemelyes cuccok es filmek tarolasara. HTPC-m is akkor mar innen jatszana le a cuccokat valamilyen formaban. Ezert kellene a sebesseg (N), meg USB a vinyo miatt, valamint gigabites Lan a NAS miatt kesobb.
Olvastam tobb jonak mondhato routerrol hogy voltak problemak vele es egy OpenWRT telepites megoldotta. Ez mennyire maceras/torodes igenyes? Nagyon nem akarom heggesztgetni naponta.
Ha tudtok ajanlani jo es nem tul draga NAS-okat azt is megkoszonom.

------------------
http://www.youtube.com/watch?v=xnJwT_30p6k

Nekem ezek vannak otthon: http://nas-meghajto.arukereso.hu/d-link/dns-320-p45206146/
http://www.arukereso.hu/router-c3144/tp-link/tl-wdr3600-p105633235/?gcl…
Azért az árukeresőről linkeltem, hogy lásd az árát.
A NAS-ban természetesen nincs HDD, az még hozzá jön a NAS 20 ezer Ft körüli árához. Amúgy 2 db HDD tehető bele.
A DNS-320 NAS-ra feltettem még a fun_plug-ot is meg a Transmission torrent klienst is.
A TP-LINK TL-WDR3600 Routeren nekem ez az OpenWRT van: http://logout.hu/blog/vargalex/index.html
Nem ördöngösség feltelepíteni. Ebben alapból benne van a Luci nevű grafikus kezelőfelület is és engedélyezve is van.
Most fogják köpködni a TP-Linket, de nekem másfél év alatt szinte csak az áramszünet indítja újra, különben meg teszi a dolgát. Raktam rá levélküldéshez levelezőprograot amivel 2 óránként elküldöm magamnak az IP-címét. Ezt akkor csináltam mikor a dyndns megszűnt ingyenesnek lenni. Használom még nyomtató megosztásra is. Erre a célra annyival jobb mint az eredeti TP-Link firmware, hogy nyomtatómegosztáshoz nem kell a kliensekre semmit sem telepíteni.
--
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox

Egy TP-Link WRT4300-as volt nalam, 800mbit WAN-LAN ateresztokepesseggel hirdetik. Ezzel sajnos egy gond van, valoszinuleg a gyari firmware kepes csak kihajtani. Sajnos azzal nem teszteltem, mert egybol DD-WRT-t tettem ra, igy "csak" 170-180mbit volt az ateresztokepessege (speedtest.net szerint). A TP-Link 1043ND is tud 160-170mbit-et, pedig gyengebb benne a proci (400Mhz vs. 560Mhz) es negyedannyi a RAM (32MB vs. 128MB).

Az 5Ghz es 2.4Ghz kulonbsegrol is irt valaki. Ugy tudom, hogy az 5Ghz-es jel sokkal gyorsabban gyengul. Tehat hiaba nem zsufolt a frekvencia, a jel 1-2 fal utan gyengebb lesz mint a 2.4Ghz. Ezt nem teszteltem alaposan, de 5Ghz-n 216mbit-et mutatott a dd-wrt, 2.4Ghz-n pedig 300mbit-et. 5Ghz-en csak 1 AP volt a kornyeken, 2.4Ghz-en tobb mint 20.

Ezek szerint a 300 Mb/sec az kamu, vagy csak az OpenWRT ennyvel lassab? HA ennyit szamit hogy gyari akkor miert az WRT, anelkul instabil?
Ami nekem fontos lenne hogy ha HD filmet nezek ami ugye ebben az esetben WIFI'n jon akkor ne szaggasson es ha lehet kozben meg nyugodtan torrentezzek. Az 5Ghz az nekem tokeletes mert egy helyisegben van a router a HTPC-vel (ha nem muszaj kabelt azert nem szeretnek athuzni a szoban)

------------------
http://www.youtube.com/watch?v=xnJwT_30p6k

A 300mbit az a wifi, N szabvany, az elvileg megvan (gyakorlatilag persze nem biztos, sokmindentol fugg). A DD-WRT mas miatt kellett, a gyarit nem szeretem, egyebkent ennek a szerianak a gyari firmware-re van exploit is, nem tudom, hogy befoltoztak-e mar. A 160-170 mbit WAN-LAN kozott van, NAT-olva. Wifin eddig meg nem probaltam HD-t nezni.

Most azt akartam írni, hogy gondolom a 1043 v2-re gondolsz, de a 32MB RAM alapján nem. Hogy tudtál te abból 160-170Mbit-et kisajtolni?
Nálam 50-60Mbit a max, pont ezért készülök cserére, mellesleg a gyárilag megadottakkal is nagyjából egyezik (digi 100/50-es net, PPPoE-vel, NAT). Vagy DHCP-s az uplinked?
A 900Mbit körüli áteresztőképességet egyébként hw NAT-ként is emlegetik, szóval igen, valószínűleg egy darabig openwrt-ben nem lesz. De itt azért lényegesen gyorsabb tempót írnak:
http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wdr4300#performance.test.with.tr…

Igen, 32MB RAM es 1043 v1-es. Miutan noveltek 200mbit-re a feltoltesi sebessegem utana tesztelgettem es csak max. 120 mbit-et tudott (neha 130-ra felment). Ezek utan hoztam el a wdr4300-at ami 170-180-at tudott nalam, hw-es NAT nelkul. Amit linkeltel az openwrt-s teszt, nalam dd-wrt volt. Bar nem kellene ekkora kulonbsegnek lennie kozottuk. En az utolso stabil dd-wrt verzioval teszteltem. Nalam UPC van DHCP-vel, nincs PPPoE, a UPC-s Cisco modem bridge modban van. Arra tudok csak gondolni, hogy az elso teszt elott nem inditottam ujra a tplink-et, ezert volt csak max. 120-130mbit vagy esetleg firmware-t csereltem kozben, erre mar nem emlekszem. A masodik teszt elott pedig ujra lett inditva, mivel pont elotte teszteltem a 4300-ast.

[Szerk.]
Csinalok majd egy ujabb speedtest-et ma este ha nem felejtem el.

[Szerk.]
Ime a teszt es a dd-wrt verzioszama:
http://www.speedtest.net/result/3624257116.png
http://www.speedtest.net/my-result/3624257116
Firmware: DD-WRT v24-sp2 (12/22/13) std

Oké, akkor a kettőnk közötti sebességkülönbség valószínűleg a pppoe miatt van, úgy tűnik, az rendesen leterheli a hw-t. Mindenesetre ha megjön az új router (wdr3600 lesz), akkor kipróbálom majd ddwrt-vel is a régit (az újon nem lesz szerintem egyelőre *wrt).

A 4300 lassúsága pedig simán lehet a ddwrt miatt, ha jól tudom, ők fognak egy openwrt release-t, és arra építkeznek. Sajnos elég sokáig tart míg "stabilizálódik" egy router, a 1043-mas is ezzel a 12.09-essel lett igazán jó, pedig én 2010-ben vettem, és már akkor se volt újdonság. Gondolom a sebességgel is lehenek hasonló problémák, csak az eddig nálam fel se merült.

"de ki tudja mi lehet meg benne ezek utan"
Ez szerintem bármire kijelenthető, *wrt-re is. (érdemes rákeresni arra, hogy "openwrt botnet". Csak azért nem linkelek, mert lusta vagyok kiválogatni melyik hiteles)

A tplink bug meg ha jól látom a kezelőfelületben van, amit a wanra sose engedtem ki, a lanom meg megbízható. Láttam ezt már korábban is, szerintem kicsit túl van dramatizálva (amúgy 3600-at rendeltem, ami itt nincs felsorolva, de meglepne, ha nem lenne érintett).

Igazad van, barmire kijelentheto, de a *wrt eseten legalabb rovid idon belul javitjak, a gyari esetben pedig a gyartot nem igazan erdekelte a hiba. Rakerestem az openwrt botnet-re, ugy latom, hogy brute force jelszavakkal probalkozott ssh-n, ugy fertozte meg a routereket, tehat nem firmware volt a ludas, gyenge jelszo ellen pedig semmi nem ved.

"de a *wrt eseten legalabb rovid idon belul javitjak"

Mármint a trunk-ben, ha meg "frissíteni" szeretnél akkor sysupgrade a legújabb trunk-re, utána visszarakni minden szükséges csomagot, aztán állhatsz átnézni minden szükséges dolgot (nekem pl. attitude->trunk esetén nem volt jó a korábbi ovpn konfig, és broken a luci-ovpn is). Ez azért nem túl felhasználóbarát dolog...

Ezen kívül imho nincs javítás, max a forrásban patch-elik aztán fordítsd újra magadnak. (De javítsatok ki, ha tévednék.) Hetekkel a heartbleed bug után is csak annyit találtam az attitude-ös ssl sebezhetőséggel kapcsolatban, hogy a trunk-ben javítva van, tedd fel azt a csomagot. (A másik "bináris" verzió, hogy egy ki tudja ki által fordított ipk-t tölts le valahonnan aztán rakd fel azt, bízva abban hogy nincs benne meglepi.)

Talan masnak is hasznos lehet, ezt az oldalt nemreg talaltam: http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-charts/view
NAS tesztek baromi jok rajta, bar a softwares featurekre nem ter ki. Egyebkent D-Link NASrol kezdek letenni, mert arban ugyan nagyon jo, de cserebe nagyon lassuak
------------------
http://www.youtube.com/watch?v=xnJwT_30p6k

Openwrt törődésigénye kb. annyi, hogy felrakod, bekonfigolod, aztán használod. Nagyon más dolgod nem lesz vele, már ha nem futsz bele valami extra szopásba.

Wifi témában hálás lehet az 5 GHz is, mivel a 2,4 tele van tolva mindenféle eszközzel (nálam az erkélyen lát a noti vagy 30 AP-t, mind 2,4 GHz). Viszont ezek "router-ek" (valójában natolós dobozkák) kb. hálózati dolgokat képesek épeszű sebességgel intézni, minden másra piszok lassúak. Szóval az USB vinyótól (torrent, dlna, stb.) nagy csodát nem szabad várni szerintem.

ZyXEL NSA310s NAS-t nézted?

Routerben NBG4615v2 vagy NBG5615 dual band gigabit. Szerintem.

Ha nem is altalad emlitett tipus de a nagy testvere az NSA325 az szimpinek tunik:
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-reviews/31906-zyxel-nsa325-2-bay…
Ez meg a regi verzio amit a srac tesztelt, azota van belole v2 amiben ha nezem a kulsejet leszamitva nem sok valtozott

------------------
http://www.youtube.com/watch?v=xnJwT_30p6k

Vegul ilyen routert vettem: http://www.tp-link.us/products/details/?categoryid=2166&model=TL-WDR4300
es ilyen NAS-t: http://www.zyxel.com/hu/hu/products_services/nsa325_v2.shtml?t=p
A Routerrel az tokeletesen mukodik, a klienseim egyelore csak 150 Mb-et tudnak, de azt a router problema nelkul kiszolgalja. A NAS -s rendben van, a beallitasaival hadakozom kicsit, mivel ugy tunik vannak "extra" igenyeim.
------------------
http://www.youtube.com/watch?v=xnJwT_30p6k

Ennyiből kijön egy középkategóriás router (dual-band n-es), még 20-at hozzácsapsz és lesz egy középkategóriás NAS-od, ami a torrent+DLNA stream-et elfogadható minőségben megoldja.

Router pl:
http://www.argep.hu/product_2012545.html
Itt érdemes még nézelődni:
http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/router-charts/view

NAS pl:
http://www.argep.hu/product_2331653.html
Itt érdemes még nézelődni:
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-charts/view

A topic címhez hasonló routert keresek. (A torrent nekem nem kell.)

Eddig úgy néz ki, hogy egy "Asus RT-N16" beszerzése lesz belőle, de előtte kérdeznék, mert pár dolgot olvastam róla, csak nem tudom, igaz-e.

1) Valahol azt írták, hogy nem tudja az USB-n keresztül tápfesszel ellátni a vinyókat. Igaz ez? Mindenképp olyan vinyó kell hozzá, ami külön tápot is kap?

2) Más helyütt a gyári firmware nagy problémáiról írtak, igaz, ez 3 éves cikk volt. Azóta kinőtte a problémákat?

De ha tudtok ajánlani más routert, ami 20 kFt körül beszerezhető, és tudja a következőket, akkor nem ragaszkodok ehhez.
a) 4 LAN port, Wifi a szokásosnál kicsit nagyobb jelerősséggel (szinteltolásos ház)
b) legalább 1 USB csatlakozó, amire rádughatok egy vinyót, lehetőleg csak innen vegye az áramot (utálom a sok kábelt)
c) a rádugott vinyó tartalmát Linux, Windows és Android alól is lehessen látni a házon belülről
d) távolról is tudjam valahogy írni/olvasni a fájlokat, de persze jelszavas védelemmel

Előre is kösz!

Az 1. pont így, ebben a formában biztosan nem igaz, mert nekem is onnan megy. (hogy esetleg van olyan diszk, aminek nem elég az a táp, azt el tudom képzelni - nekem egy 160-as, talán Hitachi notebook diszk van, valami gagyi USB-s házban)

2. Nagyon rövid ideig volt rajta gyári fw, mert nem lehetett rajta shellhez jutni, anélkül meg... ;)
(de tartok tőle, hogy ha három éves a cikk, akkor az ma is érvényes, nem nézem ki az Asusból, hogy azóta lenne újabb verzió - bár ki tudjaHm. Idén áprilisi a legfrissebb firmware... kellemesen csalódtam bennük. Amilyen bunkó volt anno a support... )

A többire én azt mondanám, hogy dd-wrt v. tomato a routerre + entware kiegészítők, ha tomato-t használnál a gyári fw helyett és akkor van egy majdnem teljes értékű linuxod.

És miért ezt a régi vasat akarod megvenni az egy ezressel sem drágább Asus RT-N18U helyett.?.?
Ezerszer gyorsabb az ARM.procija és van rá ugyaúgy Shibby-féle Tomato, de a gyári rendszer is elég jó a tapasztalatok szerint..
Két USB-je is van, de külső ház nélkül nem hiszem hogy menne a vinyó.

God bless you, Captain Hindsight..

Kösz! Valóban. A témához nem értek, keresgéltem, és erre nem találtam rá. De ezért jók a fórumok, hogy többet tudó emberek kijavítsanak. :-)

Tomato és gyári rendszer: nem akarom nagyon hekkelgetni, ha tud wifi routerként üzemelni + megosztani a vinyó tartalmát otthon és a külvilág felé Win, Linux, Android rendszerekkel, akkor nekem elég a gyári. Vagy ekkor is van annyi előnye a Tomatonak, hogy megéri a felrakására, megismerésére szánt idő?