HTML és CSS könyv ajánlás

Sziasztok, szeretném a segítségeteket kérni, hogy mégis miből kéne tanulgassak ha a html-el és css-el szeretnék megismerkedni?

amit eddig megtettem: átnéztem a W3Schools Html és Css tutoriáljait, igazábol a szintaktika nagyon egyszerű és mindent felfogtam, bár még referencia lapokat használnom kell mert nem minden tag-ot és attributumot tudok fejben tartani :D

A kérdésem az hogy érdemes-e egyáltalán mélyebben belefolyni a dologba és elolvasni egy könyvet róla? Csak azért kérdem mert tényleg elég egyszerűnek tűnt és szerintem elég sok minden le van írva a W3Schools-ra, nomeg robognék tovább PHP-ra és MySql-re.

Amúgy eddig két könyv jöhet szóba és 1 kötelező módon(persze mind3 megvan pdf-be):

Hozzászólások

Head First sorozat. kulonosen Head First Web Design, Head First XHTML & CSS

A W3Schools sokmindenben nagyon idejetmult, javascriptbol el se olvasd inkabb.

JavaScriptbol Crockford (http://www.youtube.com/watch?v=v2ifWcnQs6M es folytatasai: An Inconvenient API pl.), ill. Resig-tol konyvkent a Pro JavaScript Techniques. Videobol Resigtol meg a The DOM is a Mess

CSS-bol tovabba Koechley ( http://www.youtube.com/watch?v=B9n3Fy7rJmA ), Natalie Downe-tol a CSS Systems (http://www.slideshare.net/nataliedowne/css-systems-presentation ill. ha epp mukodik, a pdf valtozat a kommentekkel jobb - http://natbat.net/2008/Sep/28/css-systems/ ).

A CSS 2.1 szabvanybol erdemes elolvasni a selector-okkal foglalkozo reszt, meg megerteni, mitol cascade. Tovabba meg kene ismerkedni a CSS hibait javito nyelvekkel, mint pl. a less (http://lesscss.org/) es a sass ( http://sass-lang.com/).

A browser-javito megoldasokbol meg kene ismerni az ie7.js -t a modernizr mellett.

A frontend fejlesztes az informatika egyik legnehezebb terulete, en csinaltam backendet es frontendet is, es nem pici backendeket (skalazodo globalis cuccok, payment gateway es hasonlok), megis azt mondom, sehol nincs a frontend bonyolultsagahoz kepest.

A frontend a rendszer 95%-a a felhasznalo szamara. A backendnel egy kerdes van, milyen gyorsan kepes kiszolgalni.

Erdemes olvasni dizajnrol is. Azert erdemes olvasni dizajnrol, mert az emberek problemajat nem lehet pusztan programkent leirni, a dizajn nem mas, mint emberi problemakra adott szisztematikus valasz, amely magaban foglalja a szoftverdizajnt, a vizualis dizajnt, a usability dizajnt, es egyik sem pusztan holmi reteg a masik folott, barmennyire is szeretne mindharom egyenkent ezt lattatni a masik kettorol.

A dizajn eredete nem a muveszet, a dizajn eredete az epiteszet, ahol szisztematikus valaszt kellett adni arra az egyszeru kerdesre, hogy mitol lesz egy ter lakhato. Ebbe beletartozik a ter esztetikaja, elrendezese, de technikai megvalositasa is. Most ugyanezt a valaszt kell megadni virtualis terekre.

Szoval erdemes olvasni, de nem a szokasos "igy oldd meg" tipusu konyveket, ezek lof.szt nem ernek, hanem azokat az elmeleteket, elgondolasokat, amik tenylegesen a kialakulasahoz vezettek a mai technologiaknak, tehat a technikak elmeleti alapjait.

PHP-hoz meg volt egy jo Zend-es konyv most, elo kene keresni... de oda eloszor programozasi alapok kellenek ugyis.

részben off:
(ha érkezik hozzászólás, további témanyitás ennek függvénye)

Kérlek adj tanácsot az alábbiakhoz:

Adott egy általános iskolás, aki html-t tanul informatika órán, nyilván bóvli módon, de már megtetszett neki. Karácsonyra gondoltam neki egy könyvet. Kritériumok az alábbiak, gondolatmenetként leírva:

- korának megfelelő értelmezési készséggel is feldolgozható anyag kell, bizonytalan minőségű előtanulmányokkal rendelkezik

- tehát nem olyant keresek, ami theory-before-practice, ahhoz nem lesz türelme

- itt jött képbe a tanítónyelvek, mint választás, viszont tapasztalatom szerint ezek limitáltak, problémásak, elavultak, stb...jobb lenne valami, amivel közel azonnal tudna továbblépni

- valami olyan megoldásra gondoltam, ami már épít a jelenlegi tudására, például egy php-s kiegészítés kéne a html mögé-alá

- php előnye lenne a rakás tutorial a neten, és az, hogy magam is elkarcolgatok ezen a nyelven

- nem az a célom, hogy egy ócska php programozót faragjak belőle...egyáltalán nincs célom a jövőjével, csak elé akarok rakni egy lehetséges folytatást, ha már érdekli ez és élvezi a html-t, legyen lehetősége kitalálni, akarja-e ezt

- olyan könyvre lenne szükség, ami nem igényli a külön felügyeletet, viszont apróbb részfeladatok prezentálható végeredménnyel rendelkeznek

Jelenlegi választás: PHP5 24 óra alatt...gyakorlatias, de szerintem nehézkes néhol, és első programozási könyvnek meredek.

Várom a javaslatod.

nagy szerencséje van annak a kölöknek, hogy egy ilyen ember van mellette!

PHP24 óra alatt könyvet felejtsd el. Megvettem, most adom el vaterán 1FT-ért, nem ajánlom. Rossz fordítás, rossz példakódok. (változó nevét lefordítják, majd 2 sorral lejjebb az eredeti nevén dolgoznak vele, és nem egy ilyen van a könyvbe!)

köszönöm az elismerést, reméltem, hogy jó a hozzáállásom.

mikori változatot adsz el? láttam róla híreket, hogy hibajavításokon esett át, de mivel nem mai könyv, talán 2006-os? vagy 2007-es, most minden könyvesboltban "visszahívta a kiadó" állapotban van, talán javítják?

de akkor kerülöm...amúgy harcedzettnek, mint én, később jó lehet? nekem programozási alapismeretek megvannak, teóriát nem ilyen könyvből tanulnék, syntax-ot és pár példát viszont ilyenből vennék.

Az offnál is offabb: szerintem általános iskolás korban ne erőltesd, hogy "jó programozó" legyen belőle.
Ez még nem az a kor és tapsztalati szint, ahol az absztrakt gondolkodáson, megfelelő struktúráltságon, karbantartható kódon lenne a hangsúly. Gyakorlatiasság, sikerélmény, úgy, ahogy sikerül - a HTML/CSS/PHP jó választás lehet ehhez, akármilyen kókány módon is. Aztán ha van hozzá érzéke, később rájön magától is, hogy nem biztos, hogy jó a HTML-től az SQL-ig mindent egy file-ba belehányni. Gondolj bele, hány ember van, aki diplomával, sokéves "tapsztalattal" se ugorja meg ezt a szintet.
Ne támassz irreális elvárásokat egy tizenegynéhány éves gyerekkel szemben, mert csak a kedvét veszed el - kommenteld fel fiam azt kódot rendesen, és válaszd el az architektúrális rétegeket, mert olyan pofont kapsz leszáll a fejed! :)

Nem eröltetem a jó programozót, ezért is írtam, hogy nem célom teóriával kezdeni, ezért is gondoltam a webes nyelvekre, amiknek könnyű a bemutatása, nagy a hibatűrése, könnyen összerakhat látható eredményt, stb. A másik meg, hogy látva a mostani piaci átlagot, nem egy webes projectnél én, aki nem a kóder vége vagyok a csapatnak, én basszus felsikítva röhögök, amikor meglátom hogy kódolnak egyesek :). Aztán megírok én is egy adatbázisból fél óránként teljes tartalmat átmásolgató, 20mp-ig futó php-t, mert nincs changelog, vagy akármi a másik oldalon. Szóval jobb, ha a turkálós-tákolos felén kezdi, hogy felismerje később az aljanépet.

Amúgy elég jó könyv, elég olvasmányos. Tudom, én is megvettem az újra felelevenítéshez régebben, nagyon jól elmagyaráz mindent. Oké, nekem kicsit szájbarágós volt, de talán jobb az ilyen, mint ahol 20 oldalon keresztül csak kód van.

Szerk: és ha jól emlékszem, gyakorlatiasan közelít, szóval nem unalmas, ha végig csinálja a könyvvel.

Uzleti alkalmazasokrol beszelunk.

Tervezd meg mindket reszet valaminek elejetol a vegeig, aztan dontsd el, melyik a komplexebb.

(De a frontendet is elolrol, semmi grafikus meg dizajner meg mittomisenmi, ellenben a nagyanyaink is tudjak hasznalni)

A felhasznalo szempontjabol csak a UI a kerdes, ettol UI, User Interface. Amit ehhez a backend hozzaad az o szempontjabol, az a sebesseg.

Teny, hogy a legtobb kodot nem a felhasznalonak irjak, hanem a menedzsernek, de azon keves program a vilagon, ami nem felesleges, iszonyat eroket emeszt fel UI szempontbol.

Maradjunk annyiban, hogy a vilagnak egy kis szeletet lattad csak eddig (valoszinuleg), kulonben nem tennel ilyen kategorikus kijelenteseket. Mi az, hogy uzleti alkalmazas? Egy bankban uldogelve, ahol a back-end rendszerek fejlesztese teszi ki a munka ~90%-at, viccesen hangzik a UI-os nezopontod. En most klasszikus usert nem is latok, csak belso usereink vannak, akikkel leginkabbb Excel-ben kommunikalunk.

Legyen itt egy kozertheto pelda: google.com. Ha eltekintuk a modernizalastol, meg mindig csak egy szovegmezo es egy gomb az egesz UI. Ehhez kepest mi van mogotte?

Szerinted mekkora szopas az, hogy sikeruljon egyetlen text inputra leredukalni a mukodest? A frontend ala ertsunk mindent, ami penzvaltas, matek, vagy universal search (kepek, videok, stb), tehat nem sima talalatlista. Az inputod amugy nem csak a csik, az IP-cimed, az adsense cookie-d, a gmail usered mind benne vannak.. 53 inputfield van ott rejtve.

Amugy en klasszikus rendszereket lattam eddig, igaz abbol b.szottnagyokat, legutobb az egyik (nemzetkozi) ismert terkepeszeti alkalmazast, ahol a keresobackendet zsebre lehetett rakni barmelyik frontendhez kepest, de fejlesztettem en mar hotelfoglalo site-okat, ahol a bonyolultsag amiatt van, hogy statisztikailag mi vonzza a usereket, es mit tud elkezelni a hotel portasa, vagy zenei adatbazisoldalt, ahol szinten a "hogy prezentaljuk ezt egyszeruen" volt a fo kerdes. Emellett lattam a vilag egyik legmenobb HR-rendszeret, na ott se a backenddel sz.ptak az emberek...

Szoval biztos vannak kivetelek, de a backend pride, az egy falramaszos dolog lett, amikor elkezdtem latni hogy a tenyleges eroforrasok tulnyomo tobbsege mindig a frontendre megy el, tobb nagy, ismert projektnel, cegnl

Ugye mennyivel jobb lenne a Flash/Flex?

Nem kéne annyit szopni a front-enddel, ez a böngésző ezt támogatja, az meg azt.

Sokkal kevesebb erőforrást emésztene fel az UI tervezés, kivitelezés :(

Szerk: 53 inputfield? LOL. _EZ_ jól példázza a HTML + PHP elbaltázottságát. Az egészet újra kéne gondolni :(

Subscribe
----------------------------------------------------------
Sebeink emlékeztetnek arra, hogy a múlt valóban megtörtént

Amit érdemes még: a nem kidobott régi gépedre LAMP-server, aztán üssed a billentyűzetet.

Programozni úgy tanulsz meg, hogy hibákat követ el, aztán - az érte járó gyönyöröket teljes mértékben nélkülözve - még egyszer nem követed el ugyanazokat.

Villámolvasás is kell: ha egy írott anyagot megvizsgálunk, akkor általánosságban igaz, hogy az anyag 20%-a tartalmazza a hasznos tartalom 80%-át, és ebből kifolyólag a maradék 80%-ban már csak a hasznos információ 20%-a van benne. Vagyis a lényeg a könyv egy ötöde.

A weben több megoldást is találsz, és copy-paste azonnal ki is próbálhatod.

Mielőtt továbblépnél tanuld meg a html tag-eket. Nem sok idő.
http://www.w3.org/standards/webdesign/htmlcss

hasznos tutorialok, egyebek:
http://net.tutsplus.com/
http://www.smashingmagazine.com/
http://www.sitepoint.com/

ha könyv érdekel ezeket érdemes megkeresni:

Paul Haine: HTML Mastery: Semantics, Standards, and Styling

Web Standards Creativity: Innovations in Web Design with XHTML, CSS, and DOM Scripting

Jeremy Keith: DOM Scripting Web Design with JavaScript and the Document Object Model

Személy szerint a Stylin' with CSS: A Designer's Guide (2nd Edition) könyvet tudom ajánlani:
http://www.amazon.com/Stylin-CSS-Designers-Guide-2nd/dp/0321525566/ref=…

Rengeteg AHA! élmény forrása volt nekem ez a könyv. A layout-tal foglalkozó részt tudnám belőle kiemelni, én még nem találkoztam ennél érthetőbb és szemléletesebb anyaggal a témában.

Javascript természetesen nincs benne. Minek akarnál repülni, ha járni sem tudsz? PHP és MySQL? Várjunk egy kicsit azzal az űrsétával :-)

Azt meg felejtsd el, hogy néhány tag ismeretétől már HTML programozó vagy. Vagy webprogramozó. Vagy - legkevésbé - webdesigner :-P

subscribe
---------------------------------------------------
Talisker Single Malt Scotch Whisky aged 10 years :)