Sziasztok!
Véleményt, tanácsot, gondolatot szeretnék kérni, már amennyiben az a leírtak szerinte lehetséges...
Van egy CMS rendszerem bő 6 éve fejlesztem (hol több, hol kevesebb időráfordítással). Jelenleg érkeztem el arra a szintre, hogy kellően összetett és nagy lett ahhoz, hogy egyedül nagyon sok áldozattal tudom csak szinten tartani(trendek, új funkciók beépítése). Megrendelők szeretik, úgy tűnik sikerült egy jó irányt elkapnom vele (átlátható, könnyen kezelhető), főként internetes kereskedelemre igyekeztem kihegyezni amellett, hogy az egyszerübb oldalakat is rá lehessen ültetni, eddig már szinte az összes népszerű funkcióra készült vele oldal, webáruház, fórum, blog, képgaléria stb. (saját stat, hírlevél küldő). PHP, PostgreSQL, Jquery nyelveken formálódik. Az nyílvánvalóvá vált számomra, hogy idáig megérte a befektetett energiát egy open/fizetős kész alternatívávval szemben. Teljes időben webfejlesztéssel foglalkozom, több futó projektem is van, de ahhoz még nincs elég bevételem, hogy teljes munkaidőre felvegyek egy pár fős csapatot, akikkel tovább tudom vinni a CMS fejlesztését amellett hogy a kenyérkereső munkákat is megfelelően ellátom.
A dilemmám az, hogy mi lenne az optimális továbblépés, hogy a program is fejlődjön, meg az asszony se zárjon ki a kutyához :), van-e valakinek hasonló saját vagy ismerősi tapasztalata? Alternatívák melyeken gondolkodom: megkockáztatok egy főt főállásban (ez még többé-kevésbé menne saját erőből, de mivel az ő munkája csak közvetve lenne profit termelő ez is nagy áldozat...), v. keresek befektetőt és komolyabb üzleti tervet kidolgozva normál kamatért vagy üzleti részesedésért(van ennek realitása?) meglépem a 2-3 fős csapatbővítést, v. keresek programozó magánszemélyeket/csapatot és egy üzleti modellt lefektetve részesedéses alapon fejlesztünk együtt tovább (szintén nem tudom mennyire van realitása). Alternatíva még az open-é tétel is, de attól tartok ez esetben a legkisebb a megtérülési mutató valamiből pedig lakáshitelt is kell fizetni :).
Mindegyik verziónak van rengeteg buktatója amire azt hiszem nincs most értelme kitérnem.
Előre is köszi hozzászólásokat!
- 1791 megtekintés
Hozzászólások
Ha elég nagy már a kódbázis, akkor az open-né tétel nem rizikós, a legtöbb know-how úgyis nálad marad.
A fejlesztésed rettentően fel tud gyorsulni, viszont ettől még nem szabadulsz a melótól, szervezni kell a közösséget, architektként meg kell szabni az irányokat, minőségbiztosítani kell, satöbbi.
Sokkal kevesebb melód nem lesz, csak sokkal több esélyed a sok fejlesztésre.
Persze ha jól tudsz delegálni, akkor ebből is kiadhatsz részeket és szaladhat a szekér.
Mondjuk CMS-keretrendszerből pont Dunát lehet rekeszteni, szóval nem egyszerű fejlesztőket találni.
Lehet, hogy meg se éri (bár tudom, az alkotói büszkeség...).
--
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehet CMS-ből Dunát lehetne rekeszteni, de jó CMS-ből nem igazán.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy írtad is az időproblémára ez nem ad választ (bár valószínüleg szívesen eldolgoznék open jelleggel a projekten, csak közben élni is kellene valamiből...). Tisztába vagyok vele, hogy sok CMS rendszer van, tanulmányoztam elég sokat és láttam, hogy vannak jó alkalmazások ezek között főleg általános célokra.
Ami ezek közül már specializálódott egy szakterületre (amire én is koncentrálok az már keményebb árszabással dolgozik lásd Magento, Business Catalyst stb.).
Az alkotói büszkeség nem igazán játszik (persze egy kicsit jelen van nem is lehetne másként, de egyáltalán nem meghatározó). Nagyobb szerepe van annak, hogy ez a fejlesztés folyik, hogy elfogadható áron nem tudok másik kész rendszert ami hasonló letisztultsággal, könnnyű kezelő felülettel ugyanezt nyújtaná: belső statisztikák, CRM funkciók, ajánlórendszer stb., bár ez utóbbi még itt is csak tervezés szinten van, de legalább elő van készítve.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
szvsz pályázz/kockáztass meg egy pénzmagot pályázatíró cégre. A befolyt forrásból meg finanszírozd a megnövekedett létszámot.
Ha beválik, nyertél, ha nem akkor meg igazából "csak" a befektetett egyszeri összeget bukod.
Szerintem infós, munkahelyteremtő mikrovállalkozásra lehet forrást találni. Nyilván nem tegnapra, de ésszel és türelemmel belátható időn belül.
Csak előbb találd ki az ügyfél/kódbázis magadhoz láncolását...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Még korábban grafikus téren már próbálkoztam munkahely teremtéssel (nem kerestem meg pályázatíró céget, csak saját erőből), de valami mindig volt ami miatt nem feleltünk meg (vagy a munkavállalónál vagy nálunk), aztán feladtuk, hogy ez nem nekünk van kitalálva (igazából nem tudom kinek van ez kitalálva, igaz nagyon parányi cég vagyunk, de adózunk rendesen dinamikusan nő a bevételünk), ha esetleg ismersz megbízható pályázatíró céget, aki teljesítmény alapon dolgozik, akkor azokat szívesen megkeresném.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia!
Nekem is van pár hasonló rendszerem és tapasztalatból tudom, hogy egy idő után a kódnak a fele 'szemét'.
Újra kell írni, stb.. pont azoknál az okoknál fogva, amit leírtál.
Néhányszor nekem is megfordultak ezek a gondolatok a fejemben.
Lenne üzlet, ha egy részét nyílt forrásúvá tennéd (persze kérdés miket használtál fel benne.). Egy részét megnyitod és a modulokat értékesíted hozzá.
Használtál hozzá keretrendszert?
Ha igen milyet?
Milyen a felépítése?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Refactoring :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez így van, ahogy múlik az idő, mindig lehet kicsit jobbat alkotni kicsit másként csinálni. Ha csak a kód részét nézem ez nem is lenne akkora gond, mert ha most programozói elfogultság nélkül tekintek erre az egészre, az ügyfelet tulajdonképen egyáltalán nem érdekli, hogy mennyire összeszedett profi kód van egy rendszer mögött, vagy mennyire brilliáns programozói megoldások, neki leginkább az számít, hogy megfelelően működjön, ellássa a feladatát (biztonságos, gyors, könnyen kezelhető) úgy hogy ez neki a legkevesebb energia ráfordításába (karbantartási, adatbányászati idő) kerüljön.
Amennyiben már nem a kód részét nézem, hanem a felhasználói felületet, annak megoldásait (tehát tulajdonképen a használhatóságot), akkor ez az elavulás már sokkal inkább gond, mivel ez szembetűnő az ügyfél számára. Abban az esetben amikor a fejlesztésre nagyon korlátozottak az erőforrások (mint a saját esetembe), célszerűbb szerintem ez utóbbinak a fejlesztését venni előre (persze ez azt feltételezi, hogy azért megfelelően biztonságos, gyors kódra építkezhetünk).
Ezek alapján fejlődött ez a rendszer eddig, nem használtam keretrendszert, saját osztály valósítja meg az adatbázis kezelést és a template kezelést is, törekedtem a lehető legegyszerübb megoldásokra. Tisztába vagyok vele, hogy kód szinten sok helyen sokkal "elegánsabban" is el lehet megoldásokat elkészíteni.
A felhasználói felület kialakítása, logikája, gyorsasága a fő erőssége ennek a rendszernek és az amit jelenleg személyesen is hozzá tudok tenni (support). Ebből viszont egyre inkább az következik, hogy nem lehetőség az open. Az eredeti elgondolást kell követnem, egy letisztult, könnyen kezelhető felhasználói felületetre kell továbbra is helyezni a hangsúylt és profi támogatást adni hozzá (install, testreszabás, karbantartás).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én nem tenném open-né azt amiből élek. Több okból sem. pl csak akkor profitálnál az open jellegből, ha szerveződne a projekted körül egy komolyabb közösség, akik fejlesztik a rendszered. Látsz erre esélyt? Ráadásul a közösség szervervezéssel is elmenne annyi idő mint a fejlesztéssel. Ha viszont nem lesz körülötte megfelelő közösség akkor csak arra lenne 'jó' az openesdi, hogy a konkurenciád megkeresse a CMS-edben a bug-okat/sechole-okat, és prezentálja a megrendelőidenk azokat.
Elgondolkoznék azon, hogy miben jobb ez a bizonyos CMS mint az ingyenes és fizetős társai (pl extrém rövid a fejlesztési idő, ha ezt hasznalják v. magyar nyelven tudsz supportot biztosítani hozzá v. über fasza migrációs tool -lal rendelkezik, stb) és jobb-e annyival, hogy megérje másoknak ezt választaniuk? Ha igen akkor megkeresnék olyan kisebb webfejlesztő cégeket akiknek nincs is CMS-ük [Drupal az isten], vagy csak valamilyen gagyi saját CMS -t használnak a fejlesztéseik során és megpróbálnám megyőzni őket, hogy váltsának. Igy Te fejlesztgethetnéd a saját rendszeredet, ők pedig a Te rendszered segítségével a honlapokat. (pl biztos vagyok benne h kb kismillió gagyibbnál gagyibb weboldal fut a különböző cégeknél, amiket ki tudja ki fejlesztet mép php3 -ban ezelött tíz évvel, és igencsak örülnének egy olyan megoldásnak, ha valaki költséghatékonyan egy korszerű rendszerre tudná migrálni azokat, mert mondjuk nem kéne különböző PHP verziokat futattó szerevert üzemeltetniük.)
Persze bocsi, de ne csodálkozz, h szkeptikusan fogadnak, ha azzal álsz elő h a Te saját CMS -ed jobb mint bármi a piacon v. legalább olyan jó mint a többi. A múltkor egy figura valami hasonlót adott nekem elő, aztán pár kérdés után kiderült, h az illető olyanról, mint MVC még nem is hallott. Háát...oké, nem akarok én ragaszkodni MVC-hez, de triviális technológiai megoldások ismeretének hiányában ne akarjon már CMS alternatívát gyártani szakmányban!
Tehát mitől jobb a Te rendszered mint a Drupal, ami ugye ingyenes, és ráadásul kiscsillió drupálban fejelesztő elérhető olcsó pénzért? Mivel pénzért fogod adni a CMS-ed, hisz ez lenne az általam vázolt terv lényege, igen meggyőzőnek kéne lenned ebben a kérdésben [is]!
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
github
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mennyire barátságos az a kutya?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni