Melyik az ideális wi-fi csatorna?

Fórumok

Nem vagyok biztos benne, hogy rosszul működik a routerem. A dolog úgy néz ki, hogy itt nálam van egy "hangos" (az enyém -40dBm, Ő -60) wi-fi az 1-es csatornán, 2-3 halkabb (-80) a 6-oson, a 9-esen 1 igen-igen csöndes, a 11-esen két közepes (-80) . Néha-néha előkerül még egy-két kósza játékos, de mind a 6-os és 11-es környékén.

A router az automata csatornaválasztáskor az egyest választotta, én meg első indulatomban gyorsan el is löktem onnét.

Viszont elkezdtem gondolkozni. Lehet, hogy egy erős jel kevésbé zavaró, mint két-három gyöngébb? Mert azt azért gyanítom, hogy akik a routert csinálták, azok jobban értenek hozzá mint én :D

Nyilván tesztelni kéne, amit meg is fogok tenni holnap, vagy vasárnap este, de addig lehet, hogy valaki megmondja a tutit.

Érdekesség: a hangos wifi (ARSLAN) pár méterre már a falon keresztül is kb. olyan hangos mint az enyém. A MAC alapján a TP-Link a kis nyavalyás, de miért ilyen rém erős?

Ami miatt elkezdtem nézegetni ezeket az az, hogy a wifim stabil ugyan, de nem éppen gyors. Rendes méréseket még nem csináltam, de most már kénytelen leszek.

Hozzászólások

Leginkább amelyiken nincs senki. Az én Linksys routerem tud olyat, hogy végigscannelgeti a wi-fi csatornákat, kiírja hogy milyen jelerősségget érzékel és azok melyik csatornán találhatóak. Ha ezek közül a legtávolabbi csatornát választom, nem szokott baj lenni.

No persze ismerősömnél ez nem ilyen egyszerű. Lépcsőházban lakik csupa fiatalok között, természetesen elég sok Wi-Fi router működik, itt már akadnak gondok.

Én mindig tesztelem pingetéssel és úgy választok. Windows alól a "ping routerip -t -l 1450" paranccsal tesztelem és ctrl+break -el kérek pár perc után statisztikát, linux alatt pedig ha jó rémlik "ping -c 1000 -s 1450 routerip"-vel. Általában érezhető különbségek szoktak lenni az egyes csatornák között.

----------------------------
SAP Business One portál

nyilván az se mindegy, hogy milyen intenzitással forgalmaznak a szomszédok.
szerintem próbáld meg a 13-as csatornát, amennyiben támogatják az eszközeid (router és kliensek).

hát ha csak ilyen decibelt nézünk: 10dB-el erősebb azt jelenti: 10 gyenge zavar felel meg egy erősnek (20-nál meg 100), tehát a kérdésedre eszerint a válasz hogy inkább több gyenge legyen

ez persze messze van a gyakorlattól és igazából az elmélettől is :) de azért ilyen erőviszonyban amit írtál szerintem megállja a helyét

(az hogy gyárilag az erőset választja akár attól is lehet hogy az a 100x-os erőeltérést már nem tartotta annyira fontosnak hogy a következő csatornát is kipróbálja)

Ilyen esetben ugy szoktam csatornat valasztani, hogy minden egyes csatornan megnezem, hogy hany zavaro AP van, melyiktol milyen jelerosseget veszek, ezeket atalakitom mW-ba, osszeadom. Hozzaszamolom, hogy egy csatorna a mellette levoket is zavarja (a szabvany szerint 11 MHz tavolsagban legalabb 30 dB kell legyen a csillapitas, 22 MHz-re legalabb 50 dB), ezeket a zavarokat is hozzaadom az adott csatornan levo zavarokhoz, majd visszaalakitom dBm-be, es ezeket az ertekeket hasonlitom ossze.

Disclaimer: bar nagyon tudomanyosan hangzik, elkepzelheto, hogy semmi koze a valosaghoz, mert en talaltam ki a modszert... :-)

Az alap wifi-k jellemzően CSMA alapúak - azaz ütközést érzékelve véletlen ideig várnak, majd újra adnak.
Az adott középfrekitől számítva +/- 11MHz távolságban érzékelhetik az ütközést.
Egyszerűsítve: a 11 csatornán van 3, át-nem-lapoló csatorna. az összesen elérhető sebesség (át-nem-lapoló csatornán) X.
A teljes sávban mondjuk 3X azaz, csatornánként 3/11 X.

Ha veled azonos, át-nem-lapoló csatornán van adatforgalom, és Te is elkezdesz forgalmazni, akkor mindkettőtök sebessége leeshet (ha hatókörön belül vagytok).

Valamint: ha most beállítod a wifi-t,és a szomszéd most nem, csak 1 óra múlva forgalmaz, akkor megintcsak zavarhat. Azaz, a központ nem feltétlen azt nézi, hogy melyik csatornán van a legkisebb jel - hanem hol a legkisebb az adatforgalom (ebből kifolyólag hol realizálható a legnagyobb sebesség). Megoldás lehet félóránként átállni a legkisebb forgalmú csatira (ez persze szakadással jár) avagy pár napig monitorozni, hogy napi átlagban melyik csati a legjobb (ez meg túl sok ráfordított energia).