Tesztelhető a Debian 13 "Trixie" telepítője

Címkék

A Debian installer csapat elérhetővé tette alpha állapotban tesztelésre a Debian 13 "Trixie" telepítőjét. Főbb változások a hardvertámogatás oldalon:

  • We're no longer building an installer for the armel and i386 architectures, even if they remain in the archive at the moment.
  • The mipsel architecture was removed from the archive last year.
  • The riscv64 architecture is brand new!

Részletek a bejelentésben.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2025. 01. 02., cs – 08:43

Kis kiegészítés csak ha valaki a reggeli kv előtt felkiáltana hogy úúúristen a Debian dobja a 32 bit supportot:

5.1.13. Baseline for 32-bit PC is now i686

Debian's support for 32-bit PC (known as the Debian architecture i386) now no longer covers any i586 processor. The new minimum requirement is i686. This means that the i386 architecture now requires the "long NOP" (NOPL) instruction, while bullseye still supported some i586 processors without that instruction (e.g. the "AMD Geode").

Mivel régen volt és amúgy is kölyök voltam még ekkor, megkérdeztem chatgpt-t aki azt mondta hogy ez intenél a pentium pro, AMD-nél pedig a K6.

Így van. A K6 nem i686 kompatibilis, ami elég megtévesztő az AMD részéről, mert a név azt sugallja, hogy kompatibilis. A K6 csak azt jelenti, hogy a Pentium Pro, Pentium 2-3 ellenfelének szánták (és nem a Pentium, Pentium MMX termékvonallal versenyzett), de sajnos nincs meg benne minden utasításkészlet, hogy i686-os követelményeket hozza, csak i586-os disztrók mennek fel rá, ma már csak egy ilyen van készen, Slackware, meg a forráskódból pörgettyűsek, mint a Gentoo, LFS, illetve BSD-k támogatják a K6-ot. Ez engem is meglepett, hogy a K6-ban a 6 az nem a 686-ra garancia, régebben követtem egy retrós fórumot, ahol ilyen régi vasakra tettek fel Linuxot és panaszkodtak, hogy elhasalnak K6, K6-2, K6-3, K6-2+, K6-3+-os procikon is az i686-os disztrók, ez ténylegesen is tesztelve lett, nem csak elmélet.

A K7-nek minden modellje tudja az i686-ot, Duron, Athlon, AthlonXP is. Ezek már a PAE-t is tudják, ami szintén fontos, mert sok i686-os disztró már azt is követelményként írja elő. Ahol a K7 elvérzik, az azok a modern szoftverek, amik SSE2-őt követelnek meg, ezt a sort már az XP SP2 megnyitotta, meg sok böngésző.

A ChatGPT-nek, meg akármilyen AI-nek nem szabad semmit elhinni, mivel nem valós, ellenőrzött tudástárból dolgozik.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az a baj, hogy a debianosok mindenfélét összehordanak, ennek alapján meg én nem hiszem el azt se, amit kérdeznek. 1 éve még az volt a hírekben, hogy a teljes 32 bitet dobják, csak x86_64-re lesz kiadás a Debian 13-tól.

Még mielőtt valaki jönne, hogy csak az i386-ra értették, annak mondanám, hogy a tényleges i386-ot (értsd ez alatt, a 80386-os procikon futtathatóságot) a Debian már a 3.1-es kiadásra dobta, 2005-ben. A Debian 6-ban (2011-ben) dobták az i486-ot is. A Debian 8-ban (2015-ben) az i586-ot is. Így már elég régóta az i686 az alap, ez minden, csak nem new minimum requirement, akkor se, ha 96 pontos betűtípussal vastagítják ki. Ráadásul már az elve megtévesztő, hogy ennek ellenére a lemezképekben, meg a tárolókban továbbra is -i386 és :i386 van a név végződésében. Nagyon sok tévedés van ebből, mert sokan úgy tudják, hogy az i386 is a 32 bit szinonimája, az i686 is a 32 bit szinonimája, ezért össze lehet mosni.

Szerintem az volt, hogy mostanra tervezték dobni, de elég nagy hőbörgés volt belőle, meg mostanában a legtöbb átlag usernek fel van borzolva a kedélye, hogy egyre több mindennek a támogatását dobják (Win10 kivezetése, Win11 túlerőltetett hardverkövetelményei, stb.), így még úgy voltak vele, hogy még ebben a kiadásban mégis maradjon.

Én egyébként nem szeretném, hogy dobják az i686-ot, a FreeBSD-nél sem helyeslem. Egy csomó lájtos disztró Debian alapú, nem kéne kitoszni azokkal, akik régebbi gépre is akarnak valami relatíve modernet, de nem akarnak forráskódból pörgettyűzni napokat. Az oké, hogy ilyen élvonalas, meg mainstream disztrók, mint az Arch, Ubuntu, Fedora, RHEL dobják, mert azok régi vason amúgy sem futnának túl jól a sok modernebb bloattal, de a Debiannak, BSD-knek tartaniuk kéne még elég sok évig az i686-támogatást. A Slackware meg az Arch32 persze ki fog tartani, bennük lehet bízni.

Persze az amd64 elnevezés sem a legjobb, annak ellenére, hogy a 64 bites x86 kiegészítést valóban az AMD szabadalmaztatta, az Intel csak keresztbe licenceli tőlük, de én már fórumokon meg videókon elég sok usert láttam megretteni, akik kipróbálnák a Linuxot, de elbizonytalanodnak a letöltőoldalon, hogy „aszongyaneki amd64”, és nem merik tölteni, mert „nekik Intel van”. Ez a disztrók nagy részénél probléma, nem csak a Debiannél.

Igazából a 32 bit erőltetett kivezetése mögött nem az van, hogy 32 bitre fordítani olyan nagy plusz munka lenne, ennél ritkább architektúrát támogatását is megoldják (ppc, alpha, stb.). A gond az, hogy sok PC user és fejlesztő leragadt 32 biten, akkor is, amikor a gépük már évek óta 64 bites, és teszik rá csak azért is a 32 bites disztrót, mert jajj, kevés odaforrasztott RAM van, csak 1-2 giga, és az a 64 bitnek kevés, fejlesztőknél meg sokszor a lustaság okozza, a 64 bites fejlesztéshez kéne egy minimális tanulás, kísérletezés, toolseten állítás, csak konzervativizmusból lusták meglépni, megindokolják, hogy á, a 32 bit az úgyis fut 64 bites rendszer alatt is. Na, már most a kényszerrel őket akarják lepiszkálni a 32 bitről, mert ha valaki nem tesz valamit, akkor soha nem jönnek le róla.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szabad a vásár, támogasd a Debiant, hogy a különféle architektúrákra builedelő platformjait tudják üzemeltetni. Nekem úgy tűnik a disztribúciókat figyelve, hogy a legtöbb architektúrát ők támogatják a különféle disztribúciók közt. Ehhez képest, az, hogy te mit helyeselsz, és mit nem, kb. a lepkefing szintje. A Debian alapú egyéb disztribúciók meg többnyire maguk készítik a saját csomagjaikat a Debian forráscsomagok alapján, tehát meg tudják oldani, hogy arra a platformra fogatják, amelyikre szeretnék.

Igen, jogos, nem nekünk dolgoznak, nem lehet elvárni, de az x86 mégis a második leggyakrabban használt architektúra az x86_64 mögött. Mint mondtam, ha nagyon modern, meg bloatságra törekvő mainstram disztrók dobják a támogatását, az oké, de ha mindenki dobja, az elkezd gáz lenni. Azért erről a Debian régen híres volt, hogy nagyon sok architektúrát támogatott, meg átlagban soványabb is, nem véletlen az alapja sok régi gépre szánt disztrónak, MX, AntiX, Sparky, sokáig a Puppy is az volt, amíg át nem ment Ubuntu alapúra.

A másik megoldás a forkolás. Pl. jó pár éve az Arch dobta a 32 bitet, de erre létrejött az Arch32, az pótolta ezt a hiányt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Illetve persze akkor, ha valaki csak a fél mondatot olvassa el :)

even if they remain in the archive at the moment.

Oooo, szerintem a maga modjan eddig is tesztelheto volt. Max nem teszteltek. ;)