Apple M2 vs. AMD Zen 4 Mobile SoC-ek - Linux teljesítményteszt

Címkék

A Phoronix összeeresztette Linux alatt az Apple M2-t különféle AMD Zen 4 Mobile SoC-ekkel. Az Apple M2 chipes MacBook Air Asahi Linuxot futtatott. A teljesítményteszt eredményei itt találhatók.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 07. 22., szo – 21:39

ez aztan a fair teszt... osszehasonlitani a 4 magos, passziv hutesu apple air-t a 8 magos rog gepekkel :)

raadasul mindezt az elegge kezdetleges asashi linuxal... ami nyilvan ki se hasznalja a vasat rendesen.

Mi bajod az Audikkal? Az, hogy nem latjak a belso savbol a kettovel elottuk halado autot es a kulso savban a kamionsort sem? Valoban rakhatnanak bele jobb szelvedot. ;)

Ja, meg foljebb kene tenni a rendszamtablaikat is, mert a belso savban a tukorbol ha mogenk ernek, az se szokott mar latszodni...

Apósom új A4-ese 3 hónapig állt a márkaszervizben, nem voltak képesek a rádiót megcsinálni. Frissitettek szoftvert, cseréltek fejegységet, majd a régi fejegységet elküldték Ingolstadtba, ahol egy későbbi szoftverfrissitéssel ígérték a probléma megoldását…ami egyébként az antennacsatlakozó kontakthibája volt.

Szerintem ha elektromos auto, tovabbra is a Tesla az egyetlen ertelmes valasztas. A tobbi gyarto nagyon hulye oldalrol fogta meg. Valamiert a hybridbe nem merik berakni a rossz szoftverkiserleteiket annyira, de BEV-k eseten egyszerre ugyetlenek es pofatlanok. Amikor mar a mostani meg buta szoftveren is az erzodik, hogy majd elofizetes-bevetelt akarnak maximalizalni, az azert durva, meg ha ertheto is.

Így van.

Ez mondjuk nem változtat a lényegen, hogy vehetett volna rendeset is. Ugyanis van.

Szoktam nézni én is olyan Audi-kat, amin a fejem fogom: "Tesó, Audi kellett, de nem volt pénz rendesre?"

Legalább egy S Line, rendesen megkonfigurálva, sötétített ablakokkal, rendes alufelnivel, hogy ki is nézzen valahogy. Az, hogy manual vagy automata az már nem csak pénz kérdése, mert valaki szeret kézzel váltani, de mégis mindig az legolcsóbb kinézetűre konfigoltban van manuál váltó, szóval azon is spóroltak.

Valószínűleg ezeknél nem a kényelem volt a fontos, csak a 4 karikából fakadó presztízs, de így ez öngól.

trey @ gépház

ha lenne feljebb olyan auto amit europaban kenyelmes vezetni es be tudok 3 gyerekulest rakni egymas melle, akkor az lett volna az elso valasztasunk anno, de miutan kiprobaltam tobbet is (Q7, XC90, Y, X), es egyik sem tudta ezt csak specialisan atalakitott ulesekkel (a volvos faszi rogton hozott volvos uleseket, azzal befer 3...), amik viszont nem olyan jo vagy semmilyen ADAC ertekelessel nem rendelkeztek, igy inkabb nem az lett.

mostmar nehez lenne visszamenni barmibe ami nem kisbusz meretu, a T7 utan egyszeruen a tobbi kis fos matchboxnak nez ki :) az id.buzz-t vartuk, de az kicsit csalodas volt, az id.buzz gtx (amit meg nem lehet konfizni) viszont megold majdnem mindent, ami nem tetszik jelenleg.

meg 3 ev van a lizingbol, kb 1 ev a szallitasa barmilyen ujnak, szoval kb 2 ev mulva kell rendelnem majd.

Kicsit offtopic:
Ismerős, 90-s évek vége, 5 gyerek. Vajon milyen autója legyen a családnak, amiben mindenki elfér és van hely? Anyuka taposta többet az autót, mint a férj. Elég gyorsan Mitsubishi L300 mellett döntöttek.
Másik ismerős, 90-s/2000-s évek, 3 gyerek. Mivel apuka építőiparhoz köthető vállalkozó volt, ezért időnként a szerszámoknak is be kellett férni az autóba. Személyszállító kivitelű (9 ülés volt, ha jól emlékszem) Ford Transitot használtak sokáig.

VW: jobbat nem, de mukodik. Szemelyes tapasztalat mindkettovel . Ami persze nem zarja ki, hogy nalad mar azota minden okay az Audiban.

Szinten gyerekulesek miatt en is ateveztem nagyobbra. Ford Ford Tourneo Custom Mild-Hybrid. Imadtam, de vegul feleslegesenek tartottam, meg a francnak sem volt kedve mindig ki-be pakolni, ha a zasszony mindig mindent vinni akart. :)
Most egy Ford S-max van, tagas 3 gyerekules elfer hatul, illetve csomagok es egy kutyabox, de van 3-4 dolog ami a VW/Audinal sokkal jobb, de ez van. Alternativat nem nagyon talaltam, ami ilyen tagas es nem busz.

zolo

Szerinte nem is teljesen igazságtalan. Az M2 az Air-ben 8 magos, igaz ebből csak 4 mag a nagymag, a másik 4 csak kismag, de akkor is fizikailag 8 mag. Jó, a Ryzen az fizikailag 8 magos a tesztben, és még erre jön rá a +8 szál SMT miatt. Viszont még így is megállja a helyét a teszt, mivel árban is versenyeznek ezek, egy M2 Air ára alatt mennek, így azért az is számít, hogy adott pénzmag milyen teljesítményt ad.

Ami nekem szembe ötlött, hogy ekkora a hézag, arra fogadtam volna, hogy az eredmények azért közelebb vannak. Bár az M2 mellett még mindig szól, hogy nagyon energiatakarékos, állítólag 5-8 W körül fogyaszt csak terhelésen, és emiatt csendesebb (konkrétan a passzív hűtés miatt hulla néma az Air), és az akkuidőben is bőven fölötte van a ryzen-es megoldásoknak. Cserében viszont csak Asahi only, utóbbi is elég optimalizálatlan még.

A Ryzen mellett szól, hogy az ugyebár x86_64, ott a Windows is játszik, ami pl. engem nem érdekel, de sok embernek fontos lehet, játékok alatt is jobban muzsikál, stb., viszont akkor süvítget a venti rajta, meg az aksival se fogja addig bírni, mint egy M2-es gép.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Közönségigény ... a linuxos embereket ezek szerint érdekli:

The most common request from my recent ROG Ally benchmarking with the Ryzen Z1 SoC and also the Ryzen 7 7840U laptop SoC testing has been wanting to know how these Zen 4 mobile processors compete with Apple's M2 on Linux.

trey @ gépház

Én értem az értetlenkedést, de nincs igazuk. Ha az M2-őt MacOS alatt mérte volna, míg a Ryzent Linuxon, akkor meg azon hőbörögne még több ember, hogy azért nem fair összehasonlítás, mert különböző OS. Nem lehet mindenkinek megfelelni.

Persze a Forrónyikszes csókát nem szeretem, mert valóban sok benchmarkja nagy bullshit, teljesen szintetikus, önkényes összetételben összeválogatva. Sokszor nem fedik a valóságot, pl. a fájlrendszerteszteken érezni ezt legjobban. Viszont ebben az M2 vs. Ryzen legújabb mobil gen tesztben nem lőtt annyira mellé.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

a te ertetlenseged is erdekes :)
autos peldaval elve a torestesztek is baromsagok, total szintetikus, mert a valos eletben senki se hasznalja a gepjarmuvet roncsderbire az utakon (tisztelet a kivetelnek, ha epp a pesti hidakon felborulgatokrol lenne szo)
felkeszul: 0-100-as padlogazas gyorsulas, kamu fogyasztas/kibocsajtas teszt...
ettol meg jo tudni, hogy a vas "mit bir ha kellene"

Ha egy dolgot megtanultam a 20+ éves informatikai fórumos pályafutásom során, az az, hogy az IT-ben az autós hasonlatok sose állják meg a helyüket. Egyébként igen, azért némi párhuzam van, az autóiparnak is van egy csomó bullshit mérése, ami csak papíron, meg labor/tesztpálya körülmények között állja meg a helyét, és valós életben, tényleges használatkor el lehet felejteni.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

akkor jojjon 20 ev tapasztalat alapjan Te hogyan hasonlitanad objektive ossze ket APU teljesitmenyet? Milyen metodikat/OS-t/test case-eket hasznalnal erre? Mekkora lenne a mereseidben a meresi hibahatar...?
Tudod, ha ennyire jol tudsz fikazni, biztos jobbat is tudsz, mint a szerencsetlen phoronixesek :) Ha mar ilyen kutyautok.
Kezdjuk mondjuk azzal, hogy #define valos use case, aka. nem szintetikus es azt hogyan kellene szerinted mericskelni. De ugy, hogy az ne legyen bullshit!

teljesen felesleges barmit is megmerni, jo'vanazu'gy szemre is.
azt is irhattad volna, hogy ha piros kell, akkor ne sargat vegyel.
a feladat adott, "ojjektive" hasonlitsd ossze. na, a ranezek pont nem az. :)
amugymeg cseszheted, hogy "apple kell", ha alkalmatlan a feladatra, meg kell oldani mason, ahol eleg a kraft. lehet operencias rendszer-fetisiztaskodni, csak nem feltetlen erdemes.
"szemre" rohadt mindegy, hogy a bongeszo 2.04s helyett 2.15s alatt hoz be egy oldalt, ott manapsag mar reg nem a CPU a szuk keresztmetszet, de ne abbol induljunk mar ki, hogy senki nem szeretne szamoltatni azzal a tetves APU-val :D

ha meg kell oldani es kraft kell akkor rossz hirem van szamodra, ezek nem egy szervert akarnak lecserelni. nem lehet h csak fogalmatlanul teljesen el vagy tevedve es/vagy teljesen belebuzultal a geeksegbe?

te tenyleg nem erted, hogy ha applet akarok hasznalni akkor kurvara mindegy hogy mit tud az AMD?

mert nalad melyik resze nem vilagos a dolognak? mit kene elmagyarazzak, hogy megertsd ezt az egyszeru, trivialis sztorit?
a feladathoz valasztunk eszkozt, vagy eleg teljesitmenyben, vagy mas fele kell menni. nem kalapacsot venni aztan mindent szognek nezni.

miert ne lehetne mobil munkaallomasod? van, mikor magaddal kell vinni a munkahoz, de kell a teljesitmeny es nincs ertelmes netkapcsolatod rdp-re, vagy a helyben gyujtott adatokat attolni a halozaton, repulore meg nem rakod fel a szervereket meg a rackszekrenyt... (pl. jelemzoen sok oranyi 4k video amit felvettel egy event alkalmaval, de az mar nem fer bele, hogy majd hazaviszed, addigra nem hir amit felvettel). ez ilyen bicikli.
de onnan indultunk, h ojjektive hasonlitsunk ossze ket APU-t teljesitmenyben... szoval mit nem ertesz rajta?

Kb. sehogy, mivel egyik alma, másik körte, sose lesz két hardver, meg két szoftveres környezet ugyanolyan, mindig bele lehet kötni, hogy nem fair összehasonlítás. Én a magam részéről a hétköznapi teszteket szeretem, főleg desktopon. Használom az adott gépet, és azt nézem, hogy a mindennapi feladatokban melyik mennyire pattogós, villámygyors, bootidő, programok betöltődése, frissítés, hűtés, képernyő milyen, stb.. Ez kevésbé szintetikus, de kevésbé objektív teszt, ám az én felhasználásomat mégis jobban modellezi. Csak ugye nekem nincs annyi gépem, mint a phoronix-es csókának.

Nem azt mondtam, hogy hibáztatom a faszit, csak nem szabad ezeket a benchmarkokat szentírásként venni.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Azért, mert ha egy hardver olyan szar, vagy annyira pocsék ár/értékarányú, az azért körvonalazódik a teszteken. Csak tudni kell ezeket fenntartással kezelni, meg nem vakon hinni benne, több másik tesztet is megnézni, stb.. Az M2-őt továbbra sem mondanám rossz gépnek, nyilván én a zárt ökoszisztéma miatt (egyelőre csak MacOS only, linuxos vonalom meg a Asahi még nincs kész) én nem vennék, de ez nem jelenti azt, hogy van, akinek rossz vétel lenne.

Itt van egy életszerűbb teszt.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

A korrekt eljárás az lett volna, hogy olyan Linux disztribúcióval kellene tesztelni, ami teljes mértékben támogatott az adott hardveren.
Az Asahi hiába a legkiforrottabb Linux disztribúció ARM Macbookokon, ha sem nem teljes mértékben támogatott a hardver gyártó (Apple) részéről, sem nem számít még stabilnak. Ergo az itt megjelenő eredmények még változhatnak. Jó esetben csak pár százalékkal, rosszabb esetben 100+ %-os mértékben az optimalizációnak köszönhetően.

Ok, akkor még egyszer.

Van egy bináris gépi kód. Az OS max. a libeket adja alá, ami szintén bináris gépi kód.

Lehet hogy az OS-nek vannak kompatibilitási nyűgjei, lehet nem tudja a hardver összes funkcióját kihasználni, de azt a bináris gépi kódot le tudja küldeni a processzorra és be tudja ütemezni. Számottevően az OS nem fogja befolyásolni egy alapvetően CPU igényes kód futását.

Nyilván meg kell nézni az adott tesztet, mert lehetnek bottleneck-ek egyes OS nyújtotta funkciókban (grafikus felület, shm, piping, stb.), de ha maga a kód főleg CPU igényes, akkor az OS-nek ebbe nincs sok beleszólása. Az ARM mag meg elég jól tesztelt linux alatt is. Azt se vitatom, hogy az M2-ben lehetnek olyan utasításkészletek, amiket linux alól nem egyszerű beizzítani, nincs támogatás, nem ismeri a GCC, stb. De az általános célú teljesítményt jól mutatják ezek a tesztek.

Akit OSX (vagy MacOS? hogy hívják most?) teljesítmény érdekel, ott vannak a geekbench eredmények, azt is össze lehet hasonlítani.

nagyon leragadtál 2000-ben, azóta mindenféle gyorsító bisz-baszt raknak folyamatosan a procikba.

Ha olyan lib-et használsz ami tud kommunikálni az adott célhardverrel (crypto, h264, h265, gpu, neural engine..) a prociban, akkor lesz sebesség, ellenkező esetben nem.

Pl:

OpenSSL 3.1.1 installed with Homebrew:
```
openssl speed -multi 8 -evp aes-128-gcm
version: 3.1.1
built on: Tue May 30 12:13:24 2023 UTC
options: bn(64,64)
compiler: clang -fPIC -arch arm64 -O3 -Wall -DL_ENDIAN -DOPENSSL_PIC -D_REENTRANT -DOPENSSL_BUILDING_OPENSSL -DNDEBUG
CPUINFO: OPENSSL_armcap=0x187d
evp 4980918.59k 14186239.36k 22985574.53k 36627296.10k 41688808.11k 42069431.58k​
```

LibreSSL 3.3.6 shipped with macOS:
```
openssl speed -multi 8 -evp aes-128-gcm
​LibreSSL 3.3.6
built on: date not available
options:bn(64,64) rc4(ptr,int) des(idx,cisc,16,int) aes(partial) blowfish(idx)
compiler: information not available
evp 2160018.62k 8660370.07k 34705596.48k 138703528.22k 1104951491.53k​
```

ez pl 26x sebességnövekedés.

raadasul mindezt az elegge kezdetleges asashi linuxal... ami nyilvan ki se hasznalja a vasat rendesen.

Ez az az Asahi Linux, ami néhol le van maradva, néhol párban van Apple M1-en a macOS-sel, néhol meg még rá is ver?

https://www.phoronix.com/review/apple-m1-linux-perf/2

trey @ gépház

sok olyan teszt volt benne, ami cél utasításkészletet, hw offloadot is tudhat használni, ha adott rendszerre úgy van fordítva, olyan libek vannak az os-en.  Plusz van amit 1 és 8 szálon futtattak, nem 1 és ahányat a rendszer tud.

De mondjuk ja, ha elérhető macos-re is mindegyik, akkor a natív vs másik hw natív megoldását össze lehet hasonlítani. És mondjuk ahhoz lehet hasonlítani, hogy mennyivel rosszabb teljesítményt tud elérni hivatalos gyártói támogatás nélkül egy kísérleti rendszer rajta. 

Kifulladóban vannak az audiofil és EV topicok, esik a nézettség :)

Az egész összehasonlításnak nincs értelme, mert több évtizednyi x86 alkalmazás optimalizációt kell ledolgozni bármilyen más architektúrának.

Az i5/1145G7-es Thinkpadem is érezhetően gyorsabban futtatja az azonos szoftvereket, mint az M2-es Minim.

Egy Asahi vs virtualizált Linux tesztet viszont megnéznék.