DOS-os táblázatkezelőben köszöntötte az új évet a FreeDOS projekt

Címkék

Természetesen fut FreeDOS-on. Akinek nosztalgiázni támadt kedve, letöltheti az ingyenesen használható As-Easy-As for DOS táblázatkezelő programot innen.

Hozzászólások

Ha ilyenek érdekelnek:

$ sudo apt install sc

$ man sc
$ sc

Azt én is nagyon ajánlom. Van egy funkcióbővített változata: sc-im. Bár csak annak ajánlom ezeket, aki tudja a vi-t vagy vim-et kezelni, mert azonos billentyűparancsokkal mennek. Illetve az R nyelv is használható hasonlóra, bár az nem táblázatkezelő, hanem nyelvi interpreter, adattömegen lehet vele számolni épp úgy képletekkel, meg az eredményt GNU plottal ábrázolni, és az egész továbbra is elfut egy terminálban, konzolban.

DOS-ra volt egy csomó ilyen, VisiCalc, Lotus 1-2-3, Quattro Pro, stb.. Ezt az as-easy-as-t nem is ismertem anno DOS-on, mikor még azt használtam. Csak a FreeDOS-os csávó videóin láttam én is.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

pe2 deja vum van a screenshot alapján, pedig az egy szimpla editor volt. :)

"The only valid measurement of code quality: WTFs/min"

Nekem is egy kicsit, annak ellenére, hogy ezt a kék háttéren fehér/sárga karakterek, pirosas és kékeszöld kiemelésekkel színtéma nagyon sztenderd volt DOS-os alkalmazásoknál, nem csak pe2, hanem Borland IDE-k, különböző commander-szerű fájlkezelők (Norton, Volkov, korai DOS Navigator, később Far, de a mai napig az mc, mcedit is ilyen), Qbasic, MS-DOS Edit, meg sok ncurses interface, régebbi Debian-telepítők, DOS és korai Windows-telepítők, FoxPro, WordPerfect 5.x, Novell, kései AMI, Award BIOS-ok, Memtest86, stb.. Valahol ez szükségszerű volt, mert a 16 MDA/CGA/EGA alapszínnel (RGB TTL színek, 3×1 bit + 1 bit intenzitás + ugyanez a háttérre) túl sokféle normális színsémát nem nagyon tudsz csinálni, még ez a kékes hátterű a legjobb, én nc-színsémának hívom. Normálison azt értve, hogy nem csak fekete-fehér, meg nem annyira világos, hogy a szemed kiégesse, vagy ilyen lilás-zöldes hányinger legyen. Használtak más színsémát ezen kívül is (kékeszöldes és fekete ablakokkal), de ez a kékes volt a legprofesszionálisabb, legelterjedtebb.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Szerkesztve: 2022. 01. 02., v – 12:57

Inkább Quattro Pro.

 

http://www.dosdays.co.uk/topics/Software/borland_quattro.php

 

In 1988, Borland launched their first spreadsheet to rival the then market leader, Lotus 1-2-3. When version 1.0 was in development, it was codenamed "Buddha" since it was meant to "assume the Lotus position". The name Quattro was devised since quattro, meaning four, was the next number after 1-2-3. Quattro was written in assembly language and Turbo C principally by Adam Bosworth, Lajos Frank, and Chuck Batterman.

Azóta a fejlesztő freeware-ként is közzétette a teljes verziót. Én egyébként nem is ismertem ezt a progit anno, csak a FreeDOS-os videókról ismertem meg, hogy ilyen is volt. A DOS korszakban ritkán táblázatkezeltem, de akkor 1-2-3 és Quattro Pro ment, esetleg dBase 4. Anno nekem sok minden kimaradt DOS-on, mert akkor ugyebár nem volt az embereknek nete, amivel szinte bármit letölthettél volna magadnak, meg a szoftverek is drágábbak voltak a reálbérekhez képest, így az ember korlátozottabban fért hozzá, max. csak ismerősökkel tudott floppykon csereberélni, meg újságok mellékleteiből kapta meg ezeket. Később meg jött a BBS, de olyanja se volt sokaknak, meg azon is elég korlátos volt, amit modemmel le lehetett szenvedni, utána meg jött az internet, de akkor meg már mindenki windowsos és linuxos GUI cuccokat töltött, addigra a DOS kiment a divatból. 90-es évek második feléről beszélek.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Ez az első fele volt :) Sok mérési jegyzőkönyv és adat"elemzés" során adott komoly segítséget ennek a proginak az épp aktuálisan elérhető verziója - BBS-eken, később X25-ön elérhető fájlarchívumban (pl. HENSA, SIMTEL) turkálv rengeteg nagyszerű dolgot össze lehetett vadászni akkoriban.

Ja, lehetett, csak BBS-ezni, ezt mondom én is, de elég kevés embernek volt PC-je is egyáltalán akkoriban, nem hogy modem vagy valami más kapcsolathoz külön extra hardvere, és még pénze is ezeket használni, mert elég kemény percdíjért mentek ezek, sok ember nem is ismerte anno ezt a lehetőséget. Ennek ellenére tényleg töltögetett ilyen helyekről pár user, csak ezt az Átlag Jóskán nem segített, ha nem ismert egy ilyen hardcore töltögetőt. Így maradt az ismerőstől cserélgetés (külön mák volt, ha valaki ismert ilyen nagy céges vagy iskolai rendszergazdát, akinek volt egy csomó szoftvere, telepítője, vagy eljutottál valami nagyobb város számítógépes klubjába), meg később lemezmellékletek újságokból, és a CD-s korszakban meg a shareware-válogatások. Főleg a a része volt trükkös, hogy amíg nem ismerted, hogy létezik XY program, akkor nem is kerested. Sokan elfelejtik, hogy ez a mai, mindent letöltök netről, meg komplett szoftverválogatás, abandonware-es és alternative.to típusú oldalak, könnyű warez/torrent, meg mindenkinek a net, akár a zsebében, nem volt jelen. Meg az a kényelem sem, hogy töltheti bárki store-ból, meg a disztró bármelyik földrajzi területéről működtetett tárolókból tízezerszám a csomagokat.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Én még használtam Lotus 1-2-3-at és Quattro-t, de még nem Pro volt. Csak DOS-os verzió. DOS 3.0 majd DOS6.2 - az már tudta  852code page-t.

1920.06.04

Ezekben már majdnem minden lényeges összetevő megvolt. Azóta csak jobban pazarolni tanultunk meg.

Kicsit valóban sarkítás, azért is tette be a „majdnem” kitételt, de a nagy összképet illetően igaza van. Ezek a régi TUI/CLI klasszik alkalmazások, mint ed, ex, sed, vi, vim, Emacs/Wordstar-klónok, stb., meg velük együtt ezek a plain text táblázatkezelők nem véletlen állták ki az idő próbáját már több évtizede. Most se csak dísznek vannak benne a tárolókban. Nagyon egyszerűek, puritánok, gyorsak (nem érdekel, hogy az MS Excel, meg LibreOffice Calc az i9-esen meg a Threadripperen 64 giga RAM-mal gyors, pár ms lag lesz, ezekben a terminálos alkalmazásokban meg nincs), alacsony hardverigény (P2-P4-es gépen is elmennek, meg egy RPi-on, vagy egy muzeális DEC/VAX worstationön, vagy olyan szerveren, amin nincs grafikus felület.

Meglepően sok mindent meg lehet ezekkel csinálni. Valóban nem olyan felhasználóbarátak, mint a modern GUI-s alternatívák, mert egy csomó parancsot és billentyűt fejben kell hozzájuk tartani, amiatt laikusoknak kevésbé intuitív, elsőre nehezebben tanulható, hülyebiztosság hiányában nem annyira megbocsátó, de mégis kompenzálják ezt egyszerűségben, átláthatóságban, rugalmasságban, plain text formátumokkal. A puritánságuk meg egyfajta absztrakt, retró környezetet teremt, és egyben distraction free is, nem vonja el a figyelmed mindenféle színekkel, grafikával, ikonokkal, értesítésekkel, asszisztensekkel, fontokkal, nem próbálja helyetted kitalálni, hogy mit is akartál, és átjavítani. Amikor ezeket az ősi toolokat használod, akkor csak te vagy, meg a bevitt adathalmaz, nincsen mindenféle extra réteg közöttetek, minden tisztán látszik, valahogy kicsit jobban látja az ember a lényeget.

Azt nem vitatom, hogy a modern táblázatkezelők többet tudnak, volt azért fejlődés, mindenféle online együttes szerkesztés, verziókezelés, pivot táblák, beágyazható objektumok, makrónyelv, mindenféle új formátum, az említett tooltipek, asszisztensek, riportsablonok, stb.. De pont, klasszik táblázatkezeléskor ezek többsége többnyire sallang, nem szükséges, főleg, ha tudja valaki, hogy mit csinál. Nehogy azt hidd, hogy csak amatőr szintig, a Linux kernel fejlesztői is ilyesmiket használnak fejlesztésre, Torvalds microemacs-et, ami egy 200 KB-os apró text editor, nem is emacs, csak a gyorsbillentyűit imitálja (nem szeretem, de mint a példa mutatja, megállja a helyét fejlesztőeszköznek), Hartman vim-et, stb..

De még prezentációkészítésben is vannak ilyenek, pl. nem egy ember használ erre vim-et (figlet, boxes, stb.-vel kiegészítve), meg egyéb terminálos prezentációs eszközt, amivel lazán 45-90 perces konferenciaelőadásokat is letolnak. Számológépnek is elég hatékony a terminál. Nem csak a mostani hipsztereknek, pl. ebben a régi, 1982-es unixos dokumentumfilmben 16:40-nél és 21:21-nél látod, hogy grafikus ábrálozásra, meg áramkörök tervezését is terminálon csinálja, ami ma sem az ördögtől való, VHDL is fut vim-mel szerkesztve, terminálban fordítva, nagyon nem amatőr, az Intelhez hasonló nagyok is ezzel nyomják (igaz már AI-kkel karöltve), és nem 4K-8K monitorokon rajzolgatnak CAD-ben 500 toolbarral, pedig azt gondolná az ember, hogy a GUI ilyenre legalább hatékonyabb. Nyilván használnak egyszerűbb PCB-khez KiCAD-et meg társait, szóval a GUI se alkalmatlan, felhasználásfüggő.

Sőt, még tovább megyek, egy ilyen as-easy-as, meg sc még ideálisabb is iskolákba. Miért? Mert így a tanulók nem az MS Excel menürendszerét és függvényeit tanulnák meg, hanem a tényleges táblázatkezelést a maga absztraktságában. Plusz míg egy szöveges terminálra vannak korlátozva, a kölök az órán nem a beépített, rejtett exceles játékot, MS Paintet fogja nyomni, meg a faszbukot a neten.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Mert így a tanulók nem az MS Excel menürendszerét és függvényeit tanulnák meg, hanem a tényleges táblázatkezelést a maga absztraktságában. 

Másra jó. Az Excel már rég nem egy "táblázatkezelő". Azt sem tudom, mit jelent egyáltalán ez a szó, hogy táblázatkezelés. Példa, hogy mostanában mire használtam:

  • 2022-re portfóliótervezés, modellezéssel, (minimális) szimulációkkal, what-if elemzésekkel, árfolyamok importálásával API-ról, stb.
  • Jira ticketekből, SharePoint listákból, meg innen-onnan összegereblyézett adatokból dashboard, amit az r=1 user nyomkodhat

Ilyenkor az szokott jönni, hogy erre nem az Excel való. Igen. Technikailag ez igaz, lennének rá jobb céleszközök. Viszont az Excel kb. minden gépen ott van, alapszinten mindenki tudja használni a cégnél, stb. Tehát találsz rá az utcáról embert, és nem kell 15 célszoftvert deploy-olni a gépekre.

Ettől még lehet az sc és társai fasza cuccok, de másra valóak.

Pár hete egy talponállóban próbáltam ebédet rendelni, ahol is két, húszas éveit talán meg sem kezdő srác vitatta meg az Excel tudását. Kb 10 percig volt szerencsém hallani őket. De a cella-/táblázat-formázáson kívül nem említettek semmi lényegeset. Sem adatforrás, sem OLAP kocka, sem script, semmit nem volt a repertoárban. Az Excel tudás náluk egyenlő volt a tartalom formázással. Katasztrófa.

" Mert így a tanulók nem az MS Excel menürendszerét és függvényeit tanulnák meg, hanem a tényleges táblázatkezelést a maga absztraktságában. Plusz míg egy szöveges terminálra vannak korlátozva, a kölök az órán nem a beépített, rejtett exceles játékot, MS Paintet fogja nyomni, meg a faszbukot a neten."

A cél jó, de ezeket a problémákat máshol kell megoldani. (leginkább a tanár, nem a szoftver szintjén)

“Any book worth banning is a book worth reading.”

"Mert így a tanulók nem az MS Excel menürendszerét és függvényeit tanulnák meg."

Eszembe jut unokaocsem esete, ahol naluk az informatika dolgozat ugy nezett ki, hogy irja le fejbol (papirra, segitseg/gep nelkul), sorrendben, es szo szerint a word/excel ilyen-es-olyan menupontjait. Es ha a sorrend nem stimmel, vagy nem pont ugy irod, ahogy ott van, akkor az a resz -1 pont ... Remek, amikor ugy kezelik a dolgot, mintha nyelvtanulason szodolgozat lenne mondjuk ...

Ha valaki van annyira perverz, hogy grafikus módban spreadsheetelne DOS alatt, nézze meg ezt: https://winworldpc.com/product/breadbox-ensemble/4

(én már nagyon régen használtam, akkor még New Deal Office volt, nem nagyon emlékszem milyen speciális funkciói vannak, de az alap dolgok szépen működtek. Pl. számok összeadása :) )

“Any book worth banning is a book worth reading.”

Ha a videó első kockáját látva azt mondtam, hogy ez az As-Easy-As, akkor vén vagyok...? :-D