Kisantal Tibor: Blender – látvány és animáció

Címkék

Az FSF.hu Alapítvány kiadásában megjelent Kisantal Tibor: Blender – látvány és animáció c. könyve. Az elektronikus kiadvány bevezeti az olvasót a nyílt forrású programok talán legsokoldalúbb grafikus alkalmazása, a Blender 3D szoftver használatába.

A Blender egymagában képes betölteni egy kisebb animációs filmstúdió minden igényét, lefedve a teljes produkciós folyamatot. Látványterv és próbafilm; modellezés, bevilágítás, agyagok és textúrák; animáció és szimuláció; renderelés, utómunka és vágás. Mindenre találunk megoldást ebben a szoftverben. S hogy mit ígér a könyv?

Hatalmas képanyag segítségével, részletes magyarázatokkal suhanunk végig 40 egymásra épülő projekteken, begyakorolva a program kezelését és animációs alapkoncepcióit. A választott műfaj a motion graphics – a látványanimáció.

Elképzeljük, milyen lett volna, ha George Lucas Kölcsey Ferenc egyik verséből merít ihletet. Modellezünk design sakk-készletet, atomrácsot, televíziót és amőbát. Körbevilágítjuk Rodin gondolkodóját nagy dinamikatartományú fotókkal. Készítünk holografikus reklámfilmet, betűanimációt. Futtatunk látványos szimulációkat: tengert, tüzet, füstöt. Néha kikapcsoljuk a gravitációt, máskor láthatóvá tesszük a hangot. Mindennek végén gazdagodunk néhány filmecskével és ősz hajszállal, melyeket magunk kompozitálunk és vágunk.

Tankönyvet szerettem volna írni azoknak, akiket vonz a látvány, az első három és a negyedik dimenzió. Akik szívesen foglalkoznak a mozgókép határaival, akik világokat teremtenének saját örömükre. Nem könnyű út, tíz éve tanulom ezt a táncot, de talán tudok neked segíteni az első lépésekben – mondja a szerző.

A program, az 570 oldalas elektronikus kiadvány, s a mellékletek letölthetőek a blender.fsf.hu oldalról – ingyenesen. A kötet megjelenését az FSF.hu Alapítvány támogatta, mely a szerző előző, Inkscape – vektorgrafika mindenkinek c. könyvét is gondozta.

Hozzászólások

Hatalmas köszönet!

-----
„Egy jó kapcsolatban a társunkat az ő dolgában kell támogatni, nem a miénkben.”
rand() a lelke mindennek! :)
Szerinted…

itt jártam

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Másnak is lefagy a Firefox, ha a beépített PDF.js-el próbálja megnyitni?

Halasan koszonom! (meg az idozites is tokeletes)

Az igen. Az inkscape könyv is teccet. Hiánypótló alkotások. Thx!

--
GPLv3-as hozzászólás.

szuper, köszönjük!

Ezért is érdemes 1%-al támogatni az FSF-et, mert ilyen dolgok mellé állnak.

Egy észrevétel, hogy a melléklet zip-ben van 3 fájl, ami nálam Linux alatt elég extrém fájlnévvel jelent meg, lehet ezeket is ékezet nélkül lenne érdemesebb beletenni vagy legalább utf8 kódolással.

008_f*c*m.blend
006_csend*let.blend
002_aut*verseny.blend

Igazából teljesen visszafelé kompatibilisen nem tudsz UTF-8-as fileneveket használni ZIP-ben.
A PKZIP specifikáció ( https://pkware.cachefly.net/webdocs/casestudies/APPNOTE.TXT ) 2007 óta támogatja a filenevek UTF-8 karakterkódolását.
Így régebbi toolok (pl. hajbazer kolléga Windows XP-je vagy Windows 98-a) nem feltétlenül támogatják.

wow, nagy köszönet. A fiam boldog lesz

nagy riszpekt egy ilyen konyv osszeallitasaert.
kezdo belndereseknek, foleg ha nem tud angolul akkor elso lepesnek segitseg lehet.
(bar csak a 60. oldalon kezdi el magyarazni a munkafeluletet...)
szerintem egy video tutorial sorozat hasznosabb lenne...de ez csak egyeni izles es tapasztalat kerdese.

Bocs, a thread nekromanciáért, de nem tudja valaki, mi történt a blender.fsf.hu oldallal? Nem tölt be, rögtön átirányít az fsf.hu-ra.

Ave, Saabi.