Processzorkihasználtság különbség a Power-en futó IBM AIX és Linux közt

Az IBM developerWorks oldalon Sathish Kumar IBM mérnök egy cikket tett közzé a címben említett témában. A cikkben a szerző azt magyarázza, hogy mi az oka annak, hogy ugyanazon hardveren, ugyanolyan terhelés mellett a Linux kisebb processzorterhelést mutat, mint az AIX. Azt is elmagyarázza, hogy miért értelmetlen a két rendszer által visszaadott processzorkihasználtságot összehasonlítani. A cikk fényt derít arra, hogy a két rendszer hogyan kalkulálja ki a kihasználtságot stb.

A cikk elolvasható itt, letölthető PDF-ben innen.

Hozzászólások

Az efféle teszteket mindig a konklúzióval kezdem, ami ebben az esetben így kezdödik:

"The overall system-level processor utilization between AIX and Linux on Power for identical workload and Power hardware configurations in multicore SMT systems can't be compared because the calculations are completely different."

Innét kezdve már nem is releváns az egész.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Hát, aki Power-t vesz, ott van lóvé. Ott pl. már plusz/mínusz memória nem sokat számít.
Régen több értelme volt rendszereket méretezni, amikor a teljesítmény is többet számított.

Ma megveszed méregdrágán a kiszemelt vasat, ami félkézzel kiszolgál mindent az esetek 75%-ban. A maradék 25%-ra meg semekkora teljesítmény sem elég.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Furcsa tervezési elv. Főleg, hogy a 25% problémás eset arány azért teljességgel elfogadhatatlan.
Ha valami az esetek 75%-ában fél kézzel, máskor meg sehogysenem működik, akkor valószínűleg nem optimálisan lett elköltve a pénz.
A teljesítmény pedig most is számít.

### ()__))____________)~~~ #################
# "Ha én veletek, ki ellenetek?" # E130/Arch

Hát, én 2 esetet láttam az utóbbi 4 évben, ahol méretezésről volt szó.

Nem így merült fel a kérdés, ahogy írod, hanem úgy, hogy x darab egyidejű felhasználó z darab tranzakciót tol, akkor milyen válaszidő az elfogadható. Persze ha a becsült peak terhelést meghaladó terhelés jön, akkor azt nem fogja így bírni a rendszer, de jellemzően az előre ismert (mondjuk előző évek jellemző forgalma alapján számított) peak terhelést 100% közelében el fogja vinni.

Az, hogy hajnal 3-kor amikor 5 álmatlanságban szenvedő felhasználó piszkálja a rendszert, és a (mondjuk) 15 gép kétharmada az égvilágon semmit nem csinál, az nem számít.

"Az, hogy hajnal 3-kor amikor 5 álmatlanságban szenvedő felhasználó piszkálja a rendszert, és a (mondjuk) 15 gép kétharmada az égvilágon semmit nem csinál, az nem számít."

Az Intel világban ezeket a problémákat már régen megoldottuk virtualizálással (pl. VMware DRS/DPM), gondolom ez Power-en sem rocket science.

--
trey @ gépház