ZFS összehasonlítás FreeBSD és OpenSolaris között

A ZFS-t nagyon sokan várták (és akit Mr. Play It Safe-nek hívnak, még várja is) a FreeBSD-be, és talán a következő 7-es, illetve az őszre ígért 8-as verzióban már valamelyest használható állapotba is kerül.

Az általa ígért új funkciók mellett azonban azok számára, akik UFS-ről váltanának (FreeBSD-n mégis mi másról válthatnának?) fontos lehet a sebesség is, hiszen bár az UFS nem mai fájlrendszer, megfelelő kezekben -és megfelelő alkalmazásokkal- még ma is gyors tud lenni.

Ennek próbáltam röviden utánajárni a sysbench nevű szintetikus teszttel, amely szekvenciális és véletlenszerű írást és olvasást, illetve ezek keverékét végez a diszk(ek)en.

Az ezt követő cikkben pedig azt vizsgáltam ugyanezen programmal, hogy a beta (kettes) állapotban lévő FreeBSD 8 ZFS-es teljesítménye hogyan viszonyul az OpenSolaris 2009.06-oséhoz.

Hozzászólások

a megbízhatósággal mi a helyzet freebsd-n?

szerintem.

Jahogy. :) Hát. A legutóbbi levlistás dolgok szerint javult a helyzet, de ha ZFS-elnem kéne akkor OpenSolaris még mostan inkább (amihez nem értek, meg nem láttam, de gondolom abban stabil teljesen). A levlista szerint ha extrákat nem akarsz (pls. nfs-en kiexportálni egy zfs-t és mindenfélét trükközni) akkor azért használható.

Az a bajom a BSD-vel, hogy nincs mögöttük elegendő támogatás. Pl. VirtualBox nem fut rajta, illetve pl. OpenSolaris már fut az Amazon EC2-n, BSD-t eddig még nem láttam ott. Még néhány cloud/bérelt server szolgáltatónál a Linux mellett már megjelenik OpenSolaris, de BSD-t nem nagyon láttam. Pedig biztos meglenne a maga közönsége (én korábban pl. idegenkedtem a Solaris-tól, csak az OpenSolaris óta vagyok hajlandó foglalkozni vele), és bizonyára lenne terület, ahol jobb lenne a többinél, de nagyon érződik rajta, hogy még van mit pótolnia...

Hát mondjuk például Japánban és az USA-ban igencsak nagy helyeken használnak BSD-ket, konkrétan FreeBSD-t. Egy olyan belső hang is van itten, hogy a T-Online környéke is eléggé FreeBSD-vel kipárnázott. A másik hang pedig azt súgja, hogy a Yahoo is eléggé BSD centrikus.

A FreeBSD-nek mit kell szerinted pótolnia még?

Tudom, hogy nem éppen megelőző biztonság, de a MAC alrendszer a 8-asban már a GENERIC kernel része lesz.

Azt viszont nem tudom, hogy áll a FreeBSD a PAX szerű fícsörök implementálásával.

Azt látom viszont, hogy a 8-as már Propolice SSP-vel van fordítva (both kernel and userland).

Azt, hogy megbízható, azaz vagy nincs benne kihasználható hiba (ez nyilván nehezen megvalósítható a jelenlegi kernelek bonyolultságánál) vagy by design olyan self-protection megoldásokat tartalmaz, amelyek lehetetlenné teszik a security hibák kihasználását (PaX ilyen irányba halad, nem is rosszul).

Számomra ott elnyerte a BSD a tetszésemet, hogy a ZFS-t elérhetővé tette, első körben ott rontott, hogy VirtualBox - legalábbis a hivatalos oldalon - nincs rá, kösz most a linkeket, legalább tudom hogy valami lesz/van rá... Ezt leszámítva persze minden komolyabb dolog elérhető rajta, pl. Java is, innentől kezdve számomra teljesen mindegy lenne, hogy melyik oprendszer...

es a flickr is agyonhackelt FreeBSD 4-STABLE-n fut. kitolnak egy-egy node-on 2-3Gbps-t konnyeden. igaz, gyak sajat fork mostanra az egesz :)

a suckitblogos cikkben lehelletnyi fontossaggal biro dolgokat valahogy nem leltem fel, persze lehet, h csak en vagyok vak, ezek pedig a zpoolok osszeallitasa. nem mindegy, hogy hany disk, mirror, raidz/raidz2, illetve UFS eseteben mifele hwraid volt alatta.
tovabba az is meghatarozo lenne, h mennyi memoria volt a gepben, mekkora adattal dolgozott. ami meg szinten erdekes, sot, meghatarozo, az a parhuzamos IO. atvitel a szalak fuggvenyeben, eles kornyezetben gyakorlatilag errol van szo mindig, csak a read es write IO aranya valtozik. ezt ugy 256 threadig ki kene skalazni, logaritmikus lepesekben.

Engem mondjuk erdekelt volna, hogy mennyivel jobb/rosszab UFS-nel!

http://www.opennet.ru/opennews/art.shtml?num=22632

A "Lássuk a medvét!" mondat pontos fordítását guglitransz által oroszra, a népek kiröhögtek, mint gugli hibát. :)
Amennyiben szerencsés leszel, és LOR átveszi opennetes hírt, akkor lehet hogy blogod 'picinyt terhelve' lészen. :)
--
Those who do not understand Unix are doomed to reinvent it, poorly. -- Henry Spencer, 1987
http://opensolaris.org/os/project/indiana/
http://www.opera.com/browser/