Megjelent a Moonlight első fejlesztői snapshot-ja

Miguel de Icaza pár nappal ezelőtt bejelentette blogjában, hogy megjelent a Moonlight első fejlesztői snapshotja. A Moonlight első publikus forráskód kiadása a Microsoft Silverlight 1.0 profilt támogatja. Miguel felhívta a figyelmet arra, hogy ez a kiadás nem 1.0, se nem beta kiadás, a kód messze nem szolgáltatáskomplett még, hiszen fontos funkciói hiányoznak és egy rakás ismert bugja van. A kiadás két formában érkezik: tetszetős telepítő (Linux x86 és x86_64) és forráskód (fordítási instrukciók) érkezik. Részletek Miguel blogjában.

Hozzászólások

mire kijön winre a 2-es, talán kész lesz az 1-es linuxra

fejlesztésre meg kíváncsi lennék, ki választaná a monodevelop-ot egy vs2008+blend helyett (már ha mono+moonlight alkalmas egyáltalán ilyenre)

Én az egész Silverlight-ben nem látok nagy jövőt, de azért jó, ha van rá egy linuxos megvalósítás is.
Bár, most hogy van flash player 10 (pre release), és tökéletesen, szaggatás nélkül megy vele linuxon a fullscreen videó, így kb az utolsó érvem is elfogyott a silverlight mellől.

Na akkor most megint van 1 érvem mellette :D
Amúgy csak azt csodálom, hogy MacOS X-re meg fejlesztik a Silverlight-ot, akkor Linuxra miért nem? Ha már egyszer el akarják terjeszteni, a linux nagyobb piaci szegmens szerintem. Vagy legalább közel azonos. Viszont a beágyazott rendszerek szempontjából igenis kulcsfontosságú, különösen a MAC-hez képest.

Nagy Péter

Kedves "nagy_peter", kérlek olvasd el ezt a Silverlight Architecture weboldalt. Biztos vagyok benne, hogy utána már te is meglátod a nagy jövőt benne. Ja, és ne csak a multimédiás képeségekre koncentrálj, mert nem az a lényeg. Lécci, lécci, lécci...

Kimeltem azt a pár gondolatot, ami miatt szerintem nagy jövő előtt áll, íme:
- Language-Integrated Query (LINQ) and LINQ to XML,
- .NET Base class library, Window Communication Foundation (WCF),
- CLR (common language runtime),
- WPF (Windows Presentation Foundation) Controls,
- DLR (dynamic language runtime).
Szerintem.

Köszi,
PutAbout

Cogito ergo sum...

Kedves "PutAbout"!

Voltál Microsoftos Silverlight bemutatón? Én voltam:
Microsoft szerint biztosan a csilli-villi funkcionalitás a lényeg, mert azt mutogatták nagyon. Pedig fejlesztőknek készült az előadás. Addig csillivilliztek, amíg BSOD, laptop nem bootol újra. megoldás: Kódrészletek felfirkantása táblára. Nagyon nagy VPS-nek tűnt az egész.

Nagy Péter, ha velencei vagy, akkor kitartás!

Teljesen mindegy, hogy VPS vagy nem, és az is, hogy jó ez a technológia vagy nem, néhány év alatt akkor is le lesz nyomva a torkunkon. Én annak csak örülök, hogy lesz kliense !Windows platformra is. (Jobban örülnék persze, ha a Microsoft fejlesztené, dehát ne legyenek nagy elvárásaink.)

init();

Azert azt nem kell elfelejteni, hogy ez nem MS vs Linux csata lesz, hanem MS vs Adobe vs Sun csata. A kiinduloallapot pedig Flash 80%, Java 20%, Silvernight 0%. A szamok teljesen legbolkapottak, :) Remelem ugy lefogja nyomni a torkunkon ezt is mint ahogy a Google-t kicsinaltak a keresopiacon :D

nem nekem, én nem vagyok a mazochizmus híve :))

msportal tanulmányi hét alatt jött elő, amikor sl, wcf, wpf, linq2sql cuccokat néztük, sok ember (személyes ismerőseim) is panaszkodtak, hogy nem mennek dolgok. aztán vagy nem csinálták meg a feladatot, vagy felraktak egy xp-t :)

mondjuk egyik legviccesebb (ez még megkerülhető), hogy a localhoston nyitja meg a böngészőben az asp.net site-ot, de arra nem jön be semmi, kézzel át kell írni a url elejét 127.0.0.1-re. lehet, hogy valahogy be lehet lőni vs-ben (vagy akárhol), de defaultban nem megy (vistán). xp-n nincs ilyen gond.

amig csak windowsra es mac-re van - masra vagy nincs, vagy funkcioban ket evvel elmaradva - addig ennek az elterjedese csak a windows monopolium tovabbi bebetonozasara jo, ugyhogy en nem tamogatom, barmilyen klafa. Egyebkent a microsoft monopoliuma a windows-zal neked sem jo hosszu tavon, mert lassitja a fejlodest (nincs verseny), stb. Ez olyan mint hogy a felvilagosultabb emberek nem feltetlen hivei az intelnek, hanem azert drukkolnak az AMD-nek (vagy via-nak), mert tudjak, hogy ha csak az intel maradna az a vasarloknak lenne rossz (magasabb arak, kisebb teljesitmeny, lassab innovacio, ilyesmik).

- Use the Source Luke ! -

Arra azért jó volt, hogy az Adobe kihozza az AIR-t Linux alá. Gondolom, ez volt a logikus lépés a Silverlight ellen. Ha ez így van, akkor köszönjük M$! Majd még összegyűjtünk pár tippet...

------------------------------------

Si vis pacem, para bellum!
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

Az AIR-nek valóban nincs nyílt implementációja. De "a létező egyetlen linuxos Silverlight "kliens" nyílt" szerintem hátrány. Mégpedig azért, mert a Moonlight csak kullog a Silverlight mögött. És amíg nem lesz normális, hivatalos .NET implementáció linuxra (nem látom esélyét), addig a Moonlight-nak esélye sincs felzárkózni.

Vicces az egész, mert ha a Microsoft fejlesztené a linuxos klienst, akkor meg az lenne a baj, hogy bináris blob, meg lassú, meg nincs x86_64-re, stb.

Gondolom az lenne a leg tisztább, ha a Microsoft lenne a project vezetője, de amúgy nyílt forrású lenne az egész. Sőt, egyenesen GPL licence lenne, hogy bárki csomagolhassa. Ha itt bárki Steve Ballmer lenne, ő vajon így oldaná-e meg, hogy elnyerje a linuxos piac támogatását? (És tegyük hozzá, hogy a linuxosok száma nő, és ez a Windowsos piacból vesz el. Magyarul a Linux konkurencia.)

Én azt hiszem, a jelenlegi felállás még így is jobb, mint az Adobe hozzáállása. Mert így hozzáértők csinálják, tehát a kód talán elég jó minőségű lesz, és így felvegye gyorsaságban a versenyt a többi platform klienseivel. És lesz x86_64-re. A lemaradás szerintem nem lesz számottevő, mivel nem hiszem, hogy az MS már most dolgozna a következő verzión, amiben megváltozna az API. Így ad időt arra, hogy elkészüljön linuxra is a kliens. Ezután meg ha változik az API, a linuxos kliensben is gyorsabban le lehet fejleszteni a változásokat.

"Sőt, egyenesen GPL licence lenne, hogy bárki csomagolhassa."

Még jó, hogy az egyik legzártabb nyílt licenc. :)

"és így felvegye gyorsaságban a versenyt a többi platform klienseivel."

Azért ilyen téren nem szokták dícsérni a Mono-t.

"A lemaradás szerintem nem lesz számottevő"

Azért elég gáz, hogy .NET-ből, pl. már a 3.5-nél tart az MS és a Mono-sok még a .NET 2.0-t se tudják maradéktalanul.

"mivel nem hiszem, hogy az MS már most dolgozna a következő verzión, amiben megváltozna az API."

Igen, MS-nél nem szokás 3 havonta API-t váltani. Tudom, valaki már látott olyan embert, aki talált már olyat, hogy x és y 5 évvel későbbi sw verzió között megváltozott az abcd függvény paraméterezése...

Kedves (m)Erszte Bank! - Hamár Emese

Ha ebből a Silverlight / Moonlight dologból lesz valami az elkövetkező öt évben, akkor meghívlak egy korsó minőségi sörre. Szerintem nem fog az ádámcsutkád sokat mozogni tőle... Az lehet, hogy nyílt, meg ígéretes, de a nagyközönség torkán nem fogod lenyomni ezen tulajdonságaival. A fejlesztők és a jónép a flasht szereti. Ha az Adobe már végre elszánta magát, hogy Linuxra is kiad valamit, ami hiánypótló és profi akkor mi a gond? Idáig az volt a petíciók és sirámok tárgya, hogy még nem tette meg. Ha nagy lesz a nyomás és nem akarja hogy a flash a sűlyesztőbe kerüljön, akkor előbb-utóbb nyílttá kell válnia. De az első lépés már megtörtént, kedves Replaced! Ja, ha esetleg bejönnének a számításaid és még nem érnéd el a nagykorúságot, akkor sör helyett legyen kóla. Hogy ez zárt forrású? nem gond! itt a megoldás:

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenCola

------------------------------------

Si vis pacem, para bellum!
Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

:D azert, mert a silverlight.net az MSDN-re iranyit, mar kovetkezteteseket vonunk le. Mit mondjak, ezek is Blikken nevelkedtek. Szegenyek.

Nem tudnank megvarni a temetessel legalabb a hivatalos gyaszjelentest?
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Korábban már volt arról valahol szó, hogy a M$ a Silverlightes csapatot hozzácsapta a HTML5-öshöz. Minek reklámozná nagy propagandával hulladékának kudarcát? A nagy "iPod gyilkos" Zune is hasonlóan csendben lett eltemetve. Hivatalos gyászlelentésre ott se volt szükség, mert már előtte büdös volt.
Mivel nyilván messze laksz tőlem, van egy jó ötletem: Ha túlvagy a Silverlight hanyatlása okozta traumának, igyál meg egy jó sört helyettem és így letudtuk. Ja, citromkarikával idd, mert én is így tenném :)

Engem meg a szarnyalasa sem erintett meg. Osszevissza egyetlen egy olyan alkalom volt, amikor jo lett volna a SilverLight: valamit be akartam bokni az Azure teszt fiokomon. Aztan a legkozelebbi jatekos hetvegen megcsinaltam Windows alol. Addig meg azt se tudtam, hogy az Azure az SL. Szoval nekem ez pont ugy maradt ki, mint a HalfLife: teljesen. Nem tudok konnyezni a lealdozasan, mert nem erint meg.

Viszont egy technologia akkor halott, amikor mar a nagyobb hasznalok is visszalepnek mogule. Az Azure admin feluletet tippre nem most fogjak HTML5-ositeni. Meg az RTLMost-ot se.

Ja, es utalom a sort. Citromkarikaval, anelkul, mindenhogy. Meg az osszes alkoholos italt. De majd iszok egy barackos NesTea-t ra, jo? :-)
--

Ki oda vagyik, hol szall a galamb, elszalasztja a kincset itt alant. | Gentoo Portal 

Pozitív: nincs gnome függősége. Ésszel csinálják.
Negatív: a bináris kiadás egyértelműen FF-only (csak extension formában telepíthető), ezen kívül 3.0b5-el nem úgy néz ki mintha működne.

Forrásból fordítva lehet belőle netscape plugint is csinálni?

"Microsoft Silverlight is a cross-browser, cross-platform, and cross-device plug-in for delivering the next generation of .NET based media experiences and rich interactive applications for the Web. "

silverlight install:
"Microsoft Silverlight may not be supported on your computer's hardware or operating system."

hol van itt a cross-platform?

A kérdésed jogos. Szerintem a platform fogalmát kéne tisztázni a M$-el mert szerintem nemigazán tekintik a Linuxot platformnak.
Amúgy igen, az esetek nagy többségében a legtöbb cross-platform programot kiadták Linuxra és Windowsra egyaránt, kivéve az M$ termékeit.
A következtetéseket mindenki vonja le maga.

---------------------------
"Van egy teória, miszerint ha egymillió majomnak adsz egy-egy írógépet, amit elkezdenek össze-vissza véletlenszeruen püfölni, akkor elobb-utóbb megírják Shakespeare összes muvét. Az Internetnek hála, ma már tudjuk, hogy ez nem igaz.,,

kerid övéj báj a munlájt sedó.

Csak hogy emeljem a tét.

________________________________________
2B or not 2B, that is FF. *̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*

A mono-val es a moonlight-al is az a baj, hogy nem referencia implementacio es ezert nem fog ra senki fejleszteni. Ha neked egy bonyolult programot kell keszitened, akkor ugyanannak a framework-nek ket verzioja kozotti valtast is nagy korultekintessel kell vegezni. Nemhogy ket kulonbozo implementacio. Szoval a Novell-nek nagyon nehez dolga lesz, mivel aki silvernight-ra fejleszt nem fog mono-val tesztelni, ha megy alatta jo, ha nem akkor igy jartak. Ilyen szempontbol a java, flash nagy elonyben van mivel a referencia implementacio fut Linux-on. Ha valakinek fontos, hogy a program menjen Linux es Windows rendszeren is, akkor sokkal jobban jar ha nem a silvernight-ot valasztja, mivel igy eleg csak egyszer tesztelni, egy implementaciot tamogatni, stb. Ami ugye mind penz, penz, penz. Ugy fognak jarni ahogy a Gnash, GNU classpath es tarsai. Sot ha megnezzuk az MS mar 3.0, 3.5 verzional jar .Net-bol. Mig a mono 1.1, plusz bizonyos elemek a 2.0-bol, de meg nincs teljes 2.0 tamogatas.

Ez mind nagy cegekre vonatkozik, az hogy Pistike mit tesz fel a blog-jara az mas kerdes :D

A mono-nak egyebkent jelenleg egyedul a Gnome desktopon van eselye. Mivel ott ok a referencia implementacio (gtk-sharp es tarsai), es ninics szukseg Windows tamogatasra.

"Ha valakinek fontos, hogy a program menjen Linux es Windows rendszeren is, akkor sokkal jobban jar ha nem a silvernight-ot valasztja, mivel igy eleg csak egyszer tesztelni, egy implementaciot tamogatni, stb."

Fejleszthet eleve Moonlight-ra. Ha azon megy, szinte biztos, hogy Silverlight-on is.

A "szinte biztos" az azt jelenti, hogy kell egy teszt team aki leteszteli minden reszet a programnak. A support embereket ki kell oktatni, hogy tudjak tamogatni mindkettot. Ez tobb honap es sok penz. A Linux elterjedsege alapjan ketlem, hogy barki alapbol Linux ala fejlesztene cross-platform programot. Inkabb az van, hogy megcsinaljuk Windows ala, de jo fejek vagyunk es tamogatjuk a Linux-ot is, ha ez nem tul nagy melo. A Sun es Adobe garantalja, ha megirtad Windows alatt az ugyanugy fog futni Linux alatt is. Mig a Silvernight eseteben ilyen nincs, es ahogy az MS-t ismerem nem is lesz.

Most nincs kedvem, vegignezni a sun weboldalat mi a hivatalos allaspont. De ha 95%-ban ugyanaz a kod fut alatta az azert sokat tud segiteni. Java-t jobban ismerem, es ha nem csinalsz valami hulyeseget (c-t hivogatsz, beegetsz path-okat) akkor siman elmegy ugyanaz a program Linux, Windows es Solaris alatt. Eddig oszesen egy olyan bug-ba futottam bele ami Windows-on ment es Linux alatt nem, ami 3 ev alatt eleg jo teljesitmeny (volt workaround a sun bugzillaban).

Pont most olvastam egy blog bejegyzest a RedHat IcedTea/OpenJDK munkajarol. Es ebben leirjak mi kell ahhoz, hogy egy implementacio java kompatibilis legyen:

"We have also been permitted to run the official Java SE Compatibility test suite on OpenJDK. This test suite has a crucial role in Java: to be called Java-compatible, an implementation must pass every one of tens of thousands of tests. Simply running this test suite is a huge effort. We still fail some tests, so our OpenJDK package cannot yet claim to be Java compatible, but we are working on it."

A van egy megállapodás a Microsoft és a Novell között, aminek a keretében a MS elég sok doksit ad át annak érdekében, hogy a OSS implementáció minnél "kompatibilisebb" (de szép szó) legyen. Pl. a komplett unit test suite-ot, ami egy elég erős biztosíték.

http://arstechnica.com/news.ars/post/20080417-oss-silverlight-implement…