mcbuddha blogja

Erdekessegek a mai napra

Az egesz ugy kezdodott, hogy veletlenul ctrl+q-t nyomtam ctrl+w helyett, es ezert ujra kellett inditani a firefoxot.
De nem indult, mert nem ment a libcairo.so.2. Oke, revdep-rebuild. 20%-nal megall. Nezem, a proci 100%-on. Processzek: ld-linux.so.2 es syslog-ng, 50-50%. Ctrl+alt+F12, nezem a syslog ontja az IO errorokat ('attempt to access beyond end of device').
Gyorsan, alt+sysrq+s. Emergency sync failed. Az igazan jo. Poweroff, poweron (semmi sysrq-s dolog nem ment). Fsck nem tud mit kezdeni, manualiasn kell javitani a hibakat. Maintenance mod, fsck, manualis hibajavitassal (volt mit). Oke, fsck szerint minden clean, reboot.
Bebootol, X, zene, minden. Na, akkor re-emerge cairo. Emerge IO errorral elszall, syslogba megint megy a szemeteles. Random fajlok hianyoznak (/bin/df, /sbin/reboot, /sbin/shutdown), halt-hoz nincs joga a root-nak... Sysrq megint nem megy.
Poweroff, livecd be, fsck -f -C -V -D minden particiora, tobbszor. Talal is hibat dogivel. Reboot, latszolag minden megy. Ujfent re-emerge cairo. 1.5.20 segfaultol. 1.5.18 szinten (ezek most jottek az utobbi egy heten). Most 1.4.14 van, az lefordult. Ezzel megy FF is. Lement az emerge -avuD world is. Latszolag minden rendben.
Ugy tunik, 15-16 nap uptime utan feladja (multkor az usb subsystem szallt el kb. ennyi ido utan).

Sleep states

Az új kernellel már megy az LCD brightness állítgatás, már csak egy lépés hiányzott a boldogsághoz, mégpedig a különböző sleep state-k belövése.

Egy kis keresgélés után az a kép alakult ki bennem, hogy ez egy olyan mumus, mint a 3D gyorsítás... Sok hack, sok mindentől függ (külön supported devices lista) stb. Ráadásul a vanilla kernelt még patchelni is kell, patch persze nincs még 2.6.24.1-hez, szóval nem indult jól.

Aztán elkezdtem a doksit gentoo-wiki-n, és feltűnt, hogy az S3 (suspend to RAM aka sleep) már be is van kapcsolva a kernelben, gyorsan ki is próbáltam, simán ment, happyface (még gyorsan megcsináltam, hogy ha akksiról megy, akkor fedél lecsukásakor S3).

Mono, System. Windows. Forms, Windows Mobile 6

Ha valaki hasonlóra adná a fejét, itt egy kis segítség, hogyan fejlesszünk Monóban, grafikus alkalmazásokat a .NET Compact Framework alá.

Az egyetlen problémát az okozza, hogy a CF-ben más publikus kulcsot használnak a library-k aláírására, mint a .NET Frameworkben (és ezért a Monoban is), így logikusan a Monoval fordított állományok nem indulhatnak el .NET CF-en.
jbevain készített egy patcher programot, ami a .NET Framework-ben készített programokban lecseréli az aláíráshoz használt publikus kulcsokat a .NET CF-ben használtra.
A forrás megtalálható itt.

Amit szeretek a Windows Mobile 6 Professional-ben

Mert ilyen is van. PointUI a neve. Tulajdonképpen az eredeti WM GUI shell alternatívája (gyk.: desktop environment). A meglévő shell mellett fut, nem jár semmilyen radikális változással a telepítése.

Stylus nélküli használatra készült (ez az alap GUI-val lehetetlen), és ezt elég jól meg is oldották.
Az alap shell ronda (semmi színátmenet, lekerekítés vagy átlátszóság), lassú, darabos, barátságtalan. Tudom, hogy a 200 MHz nem sok, és ezt érezteti is velem a gép.

A PointUI szép. Lekerekített, tele grádiensekkel, glossy effektekkel, fokozatmentes áttetszőséggel, beúszásokkal, rugalmasan visszapattanó menükkel, 3D-ben transzformált ablakokkal, glow-val a kattintott menü alatt, nagy gombok, szép ikonok, színes, szagos. És mindezt teljesen flawlessly, a régi shellel a háttérben, a menük pöccre gördülnek le, az effektek nem szaggatnak és és és.

Amit nem szeretek a Windows Mobile 6 Professional-ben

A többsége nem csak a Mobile verzió sajátja:

  • nem case-sensitive
  • nincs terminál
  • nincs symlink
  • nem tudom kordában tartani a Windows helyfoglalását
  • ActiveSync
  • alapvető funkciók eléréséhez külön programokra (általában fizetős) van szükség (pl.: mass storage mode, normális process-kezelő, hardveres gombok állítása stb.)
  • hiányoznak a használható alkalmazások (böngésző, fájlkezelő, email kliens (RSS, whatever), PIM manager, IM kliens)
  • valami szar bug miatt nem tudja importálni a vCard kontaktokat

update

  • extension-alapú fájltípus meghatározás /o\

NTLDR is missing

Felkerült a papírkára a notebook nem indulásakor ellenőrizendő dolgokhoz (ilyenek vannak, hogy akku lemerült :), a mail-t nyomom power helyett stb.): a töltésre bedugott pendrive bentmaradt, és azon keresi az MBR-t.
Legalább már nem kell a reggeli kávé.

Újabb apró örömök

Ma (iagzából már tegnap, de ma mentem el érte) érkeztek meg az mp3-lejétszók, amiket a minap (november 5-én) rendeltem (6 munkanap alatt megérkezett Hong Kong-ból!):

A linkek mögötti képek és adatok magukért beszélnek (bár a lapos lejátszó 4,5 mm-es vastagsága csalóka, ez csak a jack aljzatnál ennyi, amúgy 3 mm).

MSN hiba?

Tudom, hogy MSN így szar meg úgy szar, de mégis ezt használja szinte mindenki.

Szóval pár napja azt csinálja, hogy adott partner a listában megjelenik (online-ként), de amikor üzenetet küldenék neki, azt kapom, hogy offline, vagy nincs is. 217-es MSN protocol hiba lehet jelentése alapján is, és -- utánanéztem a kliens forrásában -- erre a hibára kapom az ominózus üzenetet. Más klienssel is próbáltam, ott is hibás (igaz, ott csak "Error occured", nincs konkrét hibaüzenet).

Egyik ismerősöm is mondta, hogy "eltűntek" partnerei, és nem megy rendesen az egész protocol.

2007.0

Jó tudni, hogy van egy automatizált folyamat (mindössze három lépés), amivel egyszerűen újraforgathatjuk a Gentoo rendszerünkön lévő 50 legnagyobb és leglassabban forduló csomagot. Hogy hogyan?


eselect profile list
# megkeressük a 2007.0-t
eselect profile set <a 2007.0 száma>
emerge -avuDN world

Nem kell többé trükkös szkriptekkel kiválogatni a legnagyobb csomagokat, a profile cserélés garantáltan eredményes.

2007-05-09 12:33 -- befejeződött minden frissítés. Hurrá.

Már megint jól jártam a T-Commal

Azon kevesek közé tartozom, akik elégedettek a T-Commal, és leányvállalataival (megjegyzem, az összes mobilom Westel ill. T-Mobile, a vezetékes Matáv ill. T-Com, az internet szintén T-Online, és ami előtte volt, tehát lehet, hogy a többi sokkal jobb). Most is volt (van) egy nem kicsit jó húzásuk: Dlink 524 WLAN router + Dlink USB WLAN adapter összesen 11 111 Ft. A T-Com oldalán azt írják, a termékek összértéke 25 000 Ft, amit simán el tudok képzelni. És a legjobb, hogy még csak extra-T-Online előfizetés sem kell, bemész egy T-Pontba, és megveszed.

Bitlbee not saving config

Ha valakinek gondjai lennének a bitlbee-vel (konkrétan nem menti el a beállításokat), nézze meg a /var/lib/bitlbee könyvtárat. Olvashatónak és írhatónak kell lennie a bitlbee-t futtató user által.

A Gentoo és én III

Ma reggel eszembe jutott, hogy be kéne lőni a monitort a natív felbontásra. Szerencsére még Ubuntuból emlékeztem nagyjából hogy kell, és ez a howto segített a Gentoo alatti maradandóvá tételben. Ja, és tagnapról mára virradóra forgattam VLC-t, és megnéztem a Heroes S01x18-at. És a panelt is berendeztem szépre, egyre közelebb kerülök a tökéletes rendszerhez. És így, hogy a nagy csomagok már megvannak (gtk+, kdelibs, qt, xfce, ff, alsa, gstreamer, ffmpeg, VLC) még csak 3GB-ot foglal. Nem rossz. És végre látom a hőmérsékleteket is rendesen ACPI-vel (előző gépemen nem ment).

A Gentoo es en

Ket nap szenvedes utan immaron Gentoo alol, X-szel, twm-mel.
Fontos dolgok, amikre oda kell figyelni (tapasztalat):

  • Ha mindenhol azt irjak, hogy a CPU-dhoz mehet az i686 CHOST, akkor mehet az i686 CHOST
  • Ha azt irjak, hogy 3.4-es GCC elott ne Pentium-M-el forditsd a kernelt, akkor ne ellenkezz
  • A kernel konfig+forditas es az
    emerge gcc

    kozul az

    emerge gcc

    tart tovabb

  • Igen, lehetseges, hogy 5s alatt bootoljon egy szamitogep
  • Amig megy az
    emerge links

    , jo moka

    wget

    -tel oldalakat lehuzni, es a forrast fejben parsolni.

  • Ha gep ok nelkul kikapcsol, es bekapcsolas helyett csak nyikkan egyet, nem az alaplap szallt el, csak lemerult az akksi, mert kikapcsolva maradt az eloszto
  • Az "A, ezt meg hamar leforgatom" elgondolas helytelen
  • A papirra nyomtatott
    xorg.conf

    soreleji #-jei nehezen eszrevehetok

  • Az eppen
    emerge

    -elo ablakra nyomott (veletlen) felfelenyil+enter kombok a 3 oras

    emerge

    utan is eletbe lepnek