ch blogja

Magyar lorem ipsum generátor

Lórum ipse

Nos, valójában nem lorem ipsum, inkább egy magyar halandzsagenerátor, de vakszövegnek is lehet használni. Hogyan működik? Fog egy véletlenül választott mintaszöveget, amely a Szószablya Webkorpuszból származik. és lecseréli benne a tartalmas szavakat (főneveket, mellékneveket, igéket) halandzsa alakokra. A halandzsa szavak úgy jönnek létre, hogy egy n-gram alapú fonológiai modell generálja a szótőt, és egy szabályalapú morfológiai modell előállítja az eredeti szó nyelvtani kategóriájának megfelelő alakot.

mktime és DST

Ha te hozod létre, vagy te módosítod az mktime-nak átadott struct tm-et, ne felejtsd el a tm_isdst mezőt -1-re állítani, mert ha 0-n hagyod, és az időpont a nyári időszámításba esik, az mktime előre állítja az órát mind a struct tm-ben, mind a visszaadott time_t-ben.

A proprietary software fordítása

proprietary adjective: protected by trademark or patent or copyright; made or produced or distributed by one having exclusive rights.

Tehát a proprietary termékkel kapcsolatban a tulajdonos bejegyzett védjeggyel, szabadalommal vagy a szerzői jog segítségével kizárólagos jogokat gyakorol, vagyis korlátozza mások (ügyfelek, vevők, versenytársak) a termékhez fűződő jogait.

Proprietary software is a term coined by advocates of the free software movement to describe computer software which is the legal property of one party. The terms of use for other parties is defined by contracts or licensing agreements. These terms may include various privileges to share, alter, dissemble, and use the software and its code.

A Wikipédia definíciója szerint a proprietaryság a szoftvervilágban azt jelenti, hogy a szoftver használatát szabályozó szerződés vagy licenc korlátoz bizonyos jogokat (pl. terjesztés, módosítás, használat), azokat a szoftver tulajdonosa magának tartja fenn. A definíció utal arra továbbá, hogy a fogalom ideológiailag némileg terhelt (a szabad szoftver mozgalom alkotása).

Ennek fényében vegyük végig a használatban lévő fordításokat:

Maemo - Fordítás és futtatás

Ebben a részben arról lesz szó, hogyan fordítsuk és futtassuk saját
alkalmazásainkat scratchbox alatt. A példaalkalmazás a szokásos Hello World!
lesz maemo módra. Jelenítsünk meg egy nyomógombot, amit megnyomva egy üzenetet tartalmazó modális dialógus jelenik meg. Az olvasóról feltételezzük, hogy jártas a GTK-ban, ezért a GTK-ban megszokott fogásokat nem részletezzük.

Tovább

A Freemail meghamisítja a küldött levél tartalmát

Egy kicsit bulváros a cím, de lényegében erről van szó. Freemailes ismerőseimtől kapott levelekben mostanság azt tapasztalom, hogy a Freemail úgy teszi hozzá a reklámot a levél végére, hogy nincs elhatárolva a valódi levéltől, sőt a reklámozók olyan szöveget szállítanak, hogy úgy nézzen ki, mintha az a levél folytatása lenne:

[levél tartalma]

ui: Te már megnézted, hogy diszlexiásak-e a gyerekeid?

Találtam egy szülőknek szóló diszlexiatesztet, ingyenes oldal, nem kerül semmibe. Ne várj, töltsd ki te is! Kattints ide: [link]

Felettébb etikátlan.

Shell shirámok

A parancssori felület a leghatékonyabb, legproduktívabb felhasználói felület - persze megfelelő mennyiségű tanulás után. Azonban nem annyira hatékony, amennyire lehetne: a ma használatos shellek még mindig a hetvenes-nyolcvanas évek technológiáján alapulnak, holott pl. a programozási nyelvek terén jelentős előrelépések történtek.