( ggallo | 2013. 01. 21., h – 23:55 )

Én már több, mint 1 éve használok egy WD15EARS meghajtót a házi szerveremben 24/7 üzemben - eddig nem állt meg. De, ha most venném, nem ezt választanám, hanem a WD20EFRX modellt, ami a WD Red sorozatából való, kifejezetten NAS célokra. Hasonlóan jó fogyasztással, de 24/7 üzemre tervezve, még kevésbé melegedősen, és 3 év gari a Green 2 évhez képest.
A Green-el két baj van: 4k szektorméret ("Advanced Format Disk"), amit komolyan kell venni, mert nem 4k-ra igazított partíciókkal csúnyán alakul a sebessége (az op. rendszer felé 512 byte/szektor kivitelűnek mutatja magát, úgyhogy odafigyelés nélkül simán a 63. szektornál lesz az első partíció, ami még csak véletlenül sem 4k határra esik). Én nem figyeltem anno a címkéjét - akkor az AF újdonság volt, nem épült be a köztudatba - de aztán csak figyeltem, hogy miért ilyen bűn lassú. Persze egy 1 TB feletti diszket nem jó móka újra partícionálni, mikor már rákerült az adat jó része...
A másik az említett fej parkoltatás: ez nem műszaki gond, hanem használat-beli. A hw RAID vezérlők kiköpik az ilyen lemezt hibásként, mert a parkolt fej miatt határidőn túl válaszol az írási/olvasási kérésre, a fejet pedig akár pár mp tétlenség után is leparkolja. De szoftveres RAID megoldásnál ez nem okoz gondot, vagy ha nincs RAID, akkor pláne nem.

Egyébként csendes, nem melegszik (változó a fordulatszáma a szükség függvényében), nekem (még) nem is kattog/zörög.

Típustól függetlenül az biztos, hogy 3TB-nál már meg kell nézni, az adott gép kezeli-e rendesen az LBA48-as HDD-ket, valamint ha 4k/AF meghajtót veszel (ilyen méretben valószínű), akkor figyelj a partíció igazításra is (eleje-vége igazítva legyen 4k határra).