( csortu | 2012. 07. 23., h – 09:59 )

Nem vitatkozni akarok, mert nagyjabol egyetertek, de szerintem nagyon depis moodban van ez a hozzaszolas. Szerintem ugyanis egyreszt az otleteknek a 99%-a barhol a vilagon impotens vagy elmebetek innovacio, ez szvsz nem magyar specialitas. Es en ugy latom, hogy igenis van egy ket magyar innovator, akinek van hasznalhato, sot megvalosult otlete, akar urkutatas temakorben is.
Emlitettek a MASAT muholdat, de minap volt egy hir a magyar holgyrol aki az USA-ban egy mikromuhold team tagja, vagy ott a Puli Space is akar, szoval szerintem van nehany vilagszinvonalu magyar innovator is. Pont olyan keves, mint amerikai, nemet vagy francia.
Es szerintem vannak az egyeb innovaciok teruleten is magyarok, akik akarnak is, mernek is, teszik is. Csak valoban (majdnem mindig) az elso lepes, hogy kivaltjak az utleveluket, mert valahogy otthon nem megy. Vagy a nincs penz, vagy a hitetlenseg (ha mukodne, mas mar kitalalta volna, miert pont neked sikerulne?) megbenit sok sok kezdemenyezest, es aki igazan akar valamit, gyakran kulfoldon folytatja.
Amugy amit lentebb olvastunk az egyetemek penztelensegerol, az is igaz szerintem, ambar a jobb egyetemek sokszor tamogatnak innovativ projektet akar erejukon felul is.
Van viszont meg egy tenyezo, ami nagyon hatraltatja az innovaciot. Ha elokerul egy jo otlet, es elindul a megvalosulas utjan, akkor a kezdeti "ugy se tudod megcsinalni" fazis utan jon a felismeres, hogy ebbol lehet valami. Es ekkor jon az a fazis, amikor sokan akarnak egy beindulo dologbol megelni, legyen az hivatal, logni almunkatars, aki csak profitalni akar, hozzatenni nem, miegymas. Es szerintem ez is egy faktor, ami miatt sokan kiviszik az otletuket kulfoldre. Otthon egy beindulo projekten _szerintem_ tul sok a leecher a seederekhez kepest, ezert fullad meg sok projekt. Aki ezt atlatja, az inkabb kulfoldon kezd az otletenek megvalositasahoz.
Csaba