A Google megálljt parancsol az egyedi Android ROM készítőnek

Címkék

A Google hivatalos levélben tevékenységének befejezésére szólította fel a HTC G1-re egyedi ROM-okat készítő cyanogen nicknevű fejlesztőt. A CyanogenMod a G1 felhasználók között rendkívül népszerű, többek között a multitouch támogatás, a Donut fejlesztői ágból átemelt elemek, az alkalmazásokat SD kártyáról futtatni képes keretrendszer vagy éppen a BFS ütemező használata miatt.

A Google androidos csapatának meglátása szerint a probléma abból származik, hogy az Android platformra fejlesztett Google alkalmazások (Gmail, Google Calendar, Google Maps, Market) csak az Open Handset Alliance tagok által terjeszthetőek.

A fejlesztő a Twitteren már be is jelentette, hogy a mod fejlesztését a jelenlegi formában befejezi. Rajongói szerint a Google ezzel a megmozdulással a teljes Android open source közösség létét veszélyezteti.

További meglátások itt és itt.

Hozzászólások

Egy újabb platform ami önmagát heréli ki...

Nem tudom, van-e mar - es frissitik-e - a forrast, de az android egy olyan "nyilt forraskodu" op.rendszer volt, amihez publikaltak a modositott GPL-es forrasokat (linux kernel, qemu, 1-2 dolog), meg adtak egy sdk-t, amit adnak winmobhoz is, es kb. ennyi.

Sz'al open source sans source...

Az R.java-rol mint programozastechnikai megoldasrol, ill. a java, mint jatek- es multimediaplatform nevu 15 eves szenvedesrol (tudom, persze, lattam mar linux desktopot is, sot, 100x magasabb az aranya mint a javas jatekoknak) nem ejtenek szot, mindenesetre valamiert jobban szeretnek jatekot irni az emberek az iPhone-ra a furcsamod gusztustalan Objective C ellenere is.

(Talan Szanto Gabor mondta azt: nem tetszik az apple appkiadasi stilusa, a forumokon is sokan morgolodunk, es mondjuk, hogy megyunk az androidra, csak aztan ranezunk az API-ra es visszahokolunk)

Jol jellemzi ezt, hogy multkor valami breakout-klonhoz Java Native Library vagy miafene support kellett, hogy menjen 15 FPS-sel...

Ez alapján nekem úgy tűnik hogy a google által alkalmazott fejlesztők is érdekeltek abban hogy az open source komponensekből buildelhető legyen a platform, sőt olyan telepítőt ajánlanak a közösségnek ami a meglevő google binárisokat békén hagyva a rendszer többi részét cseréli csak le - ezzel meg is oldódna a copyright probléma.

Sajnos a google saját alkalmazásai illetve a hardverközeli részek zártak (érdekes kérdés hogy pl a htc led kezelő funkciói miért nem lehetnek nyílt forrásúak). szerk. Illetve az is igaz hogy ahol lehet a google purgálta a GPL-es kódokat és helyette apache/bsd licencű kódot használnak. Félő hogy egy teljesen open platformmal nem is nagyon tudták volna megfogni a készülékgyártókat, ott még nem tart a világ sajnos.

Nem mondom hogy android > iphone, de számomra szimpatikusabb az előbbi platform, és napi szinten 100%ig használható - bár nem játszom phitdroidnál sokkal grafikaintenzívebb játékokkal. Fejlesztői oldalról meg kb leszarom.

Fejlesztői oldalról meg kb leszarom.

Ez az a roka fogta csuka, amelyik eseteben eloszor a fejlesztoket kell elcsabitani. Aztan jonnek a felhasznalok, akik triggerelik meg tobb fejleszto jelenletet, stb.

Az altalam hallott developer sztorik is altalaban ugy kezdodtek, h "hat... fogtuk a JNI interfacet es megirtuk c-ben, utana turheto lett". Addig a fenti - minosegi, nem hobbi - kritikus mennyisegu fejleszto nehezen fog osszejonni.

---
pontscho / fresh!mindworkz

Előfordul mindkét ok. Konkrétan mi inkább a multimédia rendszer hiányosságait hidaljuk át vele, nem a teljesítménnyel van probléma. Ha valamilyen 3D játékot kezdenénk fejleszteni, akkor nyilván a teljesítmény miatt kellene a Java alá nyúlni.

Nekem szimpatikus az, hogy ha csak formokat kell felpakolni, akkor egy kényelmes, toolokkal jól támogatott nyelvet használhatok, és csak akkor kell C/C++-hoz nyúlni, amikor bármilyen okból erre feltétlenül szükség van.

Ízlések és pofonok...:)

Üdv,
Gergely

Ööö, nem tudom, hogy láttad-e, de az OS forráskódot az SDK-tól külön lehet letölteni. Ha láttad, akkor mit hiányolsz belőle?
Különben meg a fejlesztőknek nem az API alapján fognak dönteni arról, hogy mire fejlesszenek, hanem az alapján, hogy melyik platformon fogják többen megvenni a játékukat(meg különben sem a fejlesztők döntenek, hanem a managerek, akiket aztán nagyon érdekel, hogy milyen az API). Márpedig az android még most kezd beindulni, eddig nem volt meg a kritikus tömeg ahhoz, hogy megérje rá fejleszteni. Viszont a most megjelent/megjelenő telefonokkal (htc magic/hero, motorola cliq, samsung galaxy...) azért várhatóan elég sok felhasználót el lehet majd érni.
Egyébként lehet natív kódot is futtatni Androidon, van hozzá Native Development Kit(NDK).

"Nem tudom, van-e mar - es frissitik-e - a forrast, de az android egy olyan "nyilt forraskodu" op.rendszer volt, amihez publikaltak a modositott GPL-es forrasokat (linux kernel, qemu, 1-2 dolog), meg adtak egy sdk-t, amit adnak winmobhoz is, es kb. ennyi.

Sz'al open source sans source..."

Ez mondjuk konkrétan nem igaz. http://source.android.com

A teljes forráskód szabad (ráadásul Apache 2.0 és néha BSD licensz alatt, csak a kernel és 1-2 komponens GPL),
amiből egy teljes emulátor + SDK leépül gond nélkül. A hardverközeli dolgok nem open-source-ak (hardvergyorsított codec, OpenGL driver). De pl. más hardverre (OpenMoko, Beagleboard) még ez sem igaz, ott kb. minden forrás megvan ahhoz, hogy egy működő telefont kapj. Ha nem így lenne, akkor tavaly október - november környékén nem 2 hét alatt sikerült volna portolni ARMv4T platformra (OpenMoko FreeRunnerhez), amikor az eredetileg támogatott platform ARMv5TE volt.

A "Google Experience" alkalmazások egy külön ügy, az egész vihar a biliben inkább ezek miatt pattant ki. Annyi haszna volt ennek a "botránynak", hogy a most megkezdett munka eredményeképpen jobban támogatott lesz a HTC G1 hardvereken az open-source build.

"Jol jellemzi ezt, hogy multkor valami breakout-klonhoz Java Native Library vagy miafene support kellett, hogy menjen 15 FPS-sel..."

A 15 FPS-t nem tudom kommentálni, mert nem ismerem a pontos projektet, viszont nem tudom miért gond az, hogy a sebességintenzív részeket natív kódként lehet (és kell) megcsinálni? Főleg úgy, hogy ez egy teljesen támogatott megoldás.

Távolról sem állítom, hogy tökéletes a platform, van elég sok gyermekbetegsége, pl. a multimédia területén is, de az R.java-val tényleg nem tudom, hogy mi a probléma.

Egyébként, ha van valami, ami hiányzik a platformból, akkor http://source.android.com, és bele lehet fejleszteni. Az ígéretek szerint az Eclair már az AOSP master branchból fog leágazni. Természetesen ez egy 1-2 hónapos rövid fejlesztésnél nem járható út, de általában nem is 1-2 hónapos fejlesztésre számítasz, ha elkezdesz egy platformmal foglalkozni.

Üdv,
Gergely

buta lépés. rossz, google, rossz, ejnye!

egy érdekes felvetést olvastam twitteren: a google engedhetné hogy a market alkalmazást zárt forráskódú komponensként terjesszék a platform részeként, a többi (gmail, etc) pedig elérhető lenne a marketen keresztül - így nem kényszerülnének csomagolni az egyedi ROM készítők. Ezeket az egyedi romokat úgyis csak rootolt telefonokra lehet feltenni, tehát az ADP1-re (persze lehet rootolni egyéb G1-et, de az az enduser felelőssége és tehet ellene lépéseket a google).

sajnos az android a google-ös alkalmazások nélkül még nagyon gyenge platform...

Atyaeg, pont az a lenyeg, h egy platformot a sajat szolgaltatasaihoz bindel, igy szert tesz egy csomo ugyfelre. Ha ezt ezentul 3party appkent adna tovabb, akkor az uzleti erdeke serulne, mivel igy a szolgaltatasai nem lennenek automatikusan elerhetoek a vegfelhasznaloknal akik a profitot termelik neki. Ironikus helyzet. :)

Amugy eleg erdekes, ha ezt egy mas ceg akarja elkovetni akkor megy a fujjogas, de a Google joceg statusza ezt az osszefuggest meg akadalyozza? :)

---
pontscho / fresh!mindworkz

Nem, az van hogy OHA tagjai automatikusan (ha fizetnek?) megkapják a Google-től az Android brandinget, meg mindent ami ahhoz kell hogy az end-usereknek tökéletes legyen az élmény.

Amiről most szó van, az az hogy a fejlesztői közösség által összerakott ROM-ok amiket a Google által kiadott fejlesztői telefonokra (ADP1) lehet felpakolni, _nem tartalmazhatják_ a Google által írt Google szolgáltatásokat használó alkalmazásokat. Szvsz semmit nem vesztene, ha ezek a userek (néhány tízezer, esetleg százezer hozzáértő felhasználóról van szó) is az ő szolgáltatásait használnák.

Így most a csalódott fejlesztők elindítanak egy open android kezdeményezést, és már most azon gondolkodnak hogy a gmail/calendar/stb. alkalmazásokat újraimplementálják - ennek persze nem biztos hogy lesz outputja, de a Google esélyesebb hogy elveszti azt az előnyt hogy a platform egységes és a saját szolgáltatásai megkerülhetetlenek.

a poén az, hogy a "csúnya gonosz" Microsoft közben kötözködés nélkül tűri, hogy mindenféle haxxor kitchenek saját változatokat készítsenek win mobile rendszeréből. és miért ne tűrnék? ezeket az alternatív oseket csak azokra a telefonokra telepítik fel, amelyeket már korábban megvettek egy winmobile licenccel.

Ezzel a húzással lett egy eladó G1-em.

Van bőr a képükön, hogy az androidos közösség alappillérét betámadják... Gondolom a munkáját (elérhető githubon) meg simán lenyúlják.

teljesen érthetetlen húzás, amit valószínű csak a jogi osztályuk tud megindokolni...

szerk. Jean-Baptiste Queru google által alkalmazott android fejlesztő és több más, meg nem nevezett munkatársa szerint is ez egy rossz húzás volt és meg kell oldani hogy az open source komponensekből és a zárt bináris alkalmazásokból használható ROM-okat lehessen építeni. További infók.

hacker community-re gondoltam

volt (van) dolgom pár sunos opensource szoftverrel. küldtem a patchet, mire az orromba nyomtak egy doksit amit aztán kitöltve aláírva faxoljak a... :) természetesen komoly cég lévén kell nekik a nyilatkozat tőlem, hogy a beküldött kódom mostantól az övék, és jogilag nem garantálják hogy más (pl zárt) licenc alatt nem terjesztik.

persze ez nyilván nagyvállalati betegség amit úgy hívnak hogy valóság :)

És vannak azok, akiknek csak a szájuk jár, és nagyon okosnak hiszik magukat. Mi alapján feltételezed, hogy az ideológia miatt vettem? Vagy hogy csak emiatt adom el? NagyZ után szabadon, senkit se érdekel a motivációm, de azért kötekedni szabad... Gratulálok.

Akkor a teljesség kedvéért: nem a filozófia miatt vettem, hanem mert:

  1. Érdekelt az Android a mindennapi használatban és fejlesztőként is (S60 fejlesztő vagyok BTW, a rosszat már mindkét szempontból ismerem).
  2. Az iPhone-hoz képest (szvsz. az etalon UI és UX terén) olcsó, plusz a QWERTY előny(-nek tűnt) az email/IM terén.
  3. Van egy kis early adopter mániám :), mondjuk ezzel elég sokáig vártam kivételesen.

És hogy miért múlt el a szerelem?

  1. Lassú a UI. Ezzel nem arra gondolok, hogy sokáig bootol (tény, de ki lehet bírni, ritkán teszi az ember), vagy a programok lassúak (viselhető), hanem pl. a virtuális és a hardveres billentyűzet is lassan veszi a lenyomásokat. Szeret elfelejteni karaktereket, ha túl gyors vagyok neki. Szinte mindig felcseréli a szóközt és a vesszőt. A felébresztés, a bejövő hívásra reagálás, a notifikációs panel is be tud rusnyán lassulni.
  2. Nincs normális IM kliens a gyári GTalkon kívül. Mivel az egyik fő szempont a kényelmes mobil IM lett volna, nekem elég kritikus.
  3. Ebben a környezetben játékot programozni közel lehetetlen... Lásd Aadaam üzenetét fentebb.
  4. Pocsék akkuélettartam. Akkor megy másfél napot, ha mindent kikapcsolok, és nem nézek rá egyáltalán semmire.
  5. És végül a filozófiai kérdés.

Így már világosabb? Békén lehet már hagyni engem?

Egyébként hirdetést majd este készültem felrakni, mert a tartozékok és a fényképező-apparátusom is Pesten van, én meg nem.

:) hiába no, a gogöl is csak egy cég

szerintem.

Kedves "Lacyc3"! Tudod... pont ilyen ézés az, amikor a rószaszín ködfátyol oszladozik. A Google is épp ugyanolyan profitorientált, monopóliumra törekvő, kapitalista nagyvállalat, mint a Sun, IBM, Microsoft, Oracle, had ne soroljam fel a többit. Csak ezt ezen a "szent" helyen sokan szándékosan nem akarják, vagy egyszerűen nem képesek tudomásul venni. Ez olyan mókás, hahaha! Sokkal kényelmesebb naívnak lenni, és verbálisan csapkodni jobbra-balra (de főleg balra, Redmond irányába).

Köszönöm a türelmet.

További jó munkát, jó egészséget.

Üdv,
PutAbout

Az én szerény privát véleményem az, hogy a google sokkal mocsokabb, mint az ibm, oracle vagy a sun. Csak a google szokott olyan felhasználói szabályokat hozni, hogy mi nem véletlenül fogunk beleolvasni az összes cuccodba, hanem szándékosan és mi nem véletlenül fogunk profilt építeni rólad, hanem direkt. Még az ms sem ment el eddig, bár ellene is volt per a passport miatt.

http://mail.google.com/mail/help/privacy.html
"We provide advertisers only aggregated non-personal information such as the number of times one of their ads was clicked. We do not sell, rent or otherwise share your personal information with any third parties except in the limited circumstances described in the Google Privacy Policy, such as when we believe we are required to do so by law."
Az összes többi webmail igyenes webmail szolgáltatónak is hasonlóak a feltételei. Egyszerűen ez kell a hatékony reklámhoz, amivel a piacon tudnak maradni.

A google elolvassa a leveleidet, keresési történetedet, stb. stb. és ez alapján felállít rólad egy profilt. A profilnak megfelelő hirdetéseket tolja az arcodba. Olyan állítás nem hangzott el, hogy az adatokat eladja bárkinek is, majd hülye lenne.

Amerikából én max. két céget ismerek, akinek ilyenhez joga kellene legyen (magyarul fogalmazva kettőnél többnek nem kellene ilyet csinálnia), az egyiket úgy hívják, CIA, a másikat meg FBI.

Az én szememben a google nem cia és nem fbi, nem nbh és nem kgb. Takarodjanak az adataimtól.

Melyik cég is volt az, amelyik azt mondta, hogy minden, amit hozzá felraksz, az onnan kezdve az övé? melyik is... csak nem a google meg a docs-a? hogy a kitörő felháborodás kb. 3 nap alatt söpörje el az egészet...

Személyes példa:
mostanában jutott el odáig a telefonom, hogy kezd elhalálozni. Nézzük, mit is vehetnék helyette:
- valami symbianos cuccot, akkora kijelzővel, hogy elolvasni régen nem tudom, mert a szemem nem jó, de ettől még kifordul, ha erőltetem
- szifont. broaf, nem vagyok elég sznob ahhoz, hogy telefon robbangatással szórakoztassam a népeket... meg semmivel sem kisebb vendor lockin kukacos almát venni, mint androidot.
- win-es telefont... hát ha menne máson az igo, akkor ez se lenne alternatíva, a bugjaival meg a vírusaival
- android. jelenleg egyetlen mobil van a piacon, ami androidos és megy google account nélkül, a htc áttúrta egy kicsit. az összes többihez KELL gugli account, különben egy kurblis telefon szintjén marad a készülék.

Tehát vagy az egyik ördög karmaiba vetem magam (ms), vagy a másik ördög karmaiba vetem az összes adatom, a haver telefonszámától kezdve a nem tom még mit.

Ha nem tolta volna ki a maemo-s n900-at a nokia, komolyan aggódnom kellene, hogy mit vegyek.

Kérdésedre a konkrét válasz: egy sem kötelező szolgáltatás, csak csatolmányok, viszont más, ma már kötelezőnek tekinthető szolgáltatásból is kizárod magad (telefonálás), ha mégis úgy gondolod, hogy számít a privát szférád egy kicsit is.

Az Android esetében az elvi lehetőséged megvan, hogy auditáld a kódot, illetve megoldd azt, hogy ne kelljen Google account a regisztráláshoz.

Amig az AOSP-ből buildelt kód nem lesz valóban használható, addig ez persze tényleg csak elméleti lehetőség, de még mindig több esélyed van rá, mint egyéb platformokon.

A Maemo-s telefonnal a Nokia felkavarta persze az állóvizet.

Üdv,
Gergely

> készitesz magadnak megfelelőbbet.

Atyaureg, probaltal te mar eletedben programot irni?
Tudod, hogy egy egyszerubb, *kitesztelt* program hany munkaorat emeszt fel? (es ebbe beletartozik az rtfm is, amikor nezel ki a fejedbol, hogy ezt igy hogy...)

Es az most tok mindegy, hogy penzert valamilyen cegnel, vagy szorgalombol otthon csinalod valamilyen nyilt forraskodu licensz alatt.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Hát inkább a gúgle mászkáljon az adataimban, mint az nbh. Talán a gúgle még valami szervezetnek tekinthető, de az nbh szerintem kb egy sógorsági/kollegiális alapon szerveződő privát helyi cégecske, s csak a nevében nemzet meg biztonság, a szervezetnek már rég nincs köze ezekhez a fogalmakhoz, max annyiban, hogy hozzáfér bárki privát adataihoz és sutyiban kereskedhet is ezekkel az adatokkal. Nézhet bárkit és félrenézhet bármikor, ahogy a gazdik igényei diktálják.
Rólam kevésbé tud egy tengeren túli cég profilt alkotni, illetve messze nem képes úgy kiismerni, mint a helyi nagyjátékosok. Lásd facebook vs iwiw és a többi.

Manapság inkább azt a jelenséget figyelhetjük meg, hogy az állami funkciókat betöltő intézményeket privát célokra használják - miért éppen az nbh lenne a kivétel? Így már nem tartom adekvát kifejezésnek a nemzetbiztonság jelzőt, mert nem a mi biztonságunkért van, hanem egy szűk érdekcsoportért létezik. Ebben az összefüggésben a Google legalább technológiát fejleszt azért, hogy profilt tudjon alkotni, míg egy ilyen nbh és a belőle kiszervezett biztonsági cég emberének csak be kell szólnia teszem azt xyPista ismerőséhez, aki átadja neki a kívánt adatokat. Törvény engedi, hogy hozzáférjen(ek) bármihez, még csak erőlködniük sem kell, de ettől még a cég jelző tökéletesen illik rájuk.

Úgy érzem, hogy a Google kevésbé tud rólam releváns információt tárolni, már csak a fene nagy kultúrális szakadék miatt is. Hiába van tök jó fejlesztőgárdájuk, ha arra nincsenek szenzoraik, hogy milyen középeurópainak lenni, és akkor cseszhetik a blobprofilomat. :)

Nem akarom ezzel a googlét védeni, csupán annyi, hogy amíg a gaymailhoz nem kérnek lakcímkártyát meg személyi igazolványt addig használom belátásom szerint. Ha nagyon titkos akarok maradni arra is megvannak az eszközök. Egy Google-szerű valami csak addig mer elmenni amíg engedik, egy nbh meg magasról tesz rá, hogy mit akarsz, meg mit nem.

naná hogy olyan, próbálna meg nem a profitra törekedni, el is süllyedne elég hamar.

viszont profitorientált != hülye, és ez a lépés egy hülye lépés volt a jogi osztályuk részéről. a google által alkalmazott android fejlesztők már keresik a kerülő megoldást, valószínű a kecske is jól fog lakni és a káposzta is megmarad.

olyan nehez belepni abba az OHA ba?

csak végig kell gondolniuk. nyilvánvaló, hogy így vagy úgy, de el fog jutni az app az end user-ig. ha legális lenne, valszeg mindenki jobban járna. feltörhetetlen sw úgysincs, windows 7-t is lehet már 1 gombnyomással "aktiválni", pedig boltban még nem is lehet kapni :)

ha keménykedni akarnak, akkor majd lesz androidwarez.org is a ppcwarez mellé :) hopp, itt az ideje regelni, csak 15$! :)

szerintem.

Lol... A birodalom visszavág.

--
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Egy apro dolog talan megiscsak elkerulte emberek figyelmet. A Contacts nevu alkalmazas (ami a tarcsazonak is resze) Google-related stuff, ugyanis kapcsolatban all a beallitott Google Accounttal, oda ment es onnan tolt le nevjegyeket. Ezek szerint akkor nem lehet tarcsazo sem az ilyen ROM-okban? Vagy annak a resznek a forrasa nyilt? Ha igen, a GMail pl. miert nem? Ha nem, hogy lehet majd tarcsazni egy ilyen telefonnal?
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Csak rapilllantottam, de nekem ugy tunik, hogy akkor huszarosan oldottak meg: a contacts-ban pluginkent kerul bele a Google Contact support.

Azt nem ertem, hogy ha ezeknek az appoknak az API-ja nyilt, miert nem lehetnek maguk az appok is nyiltak? Hiszen elvben semmi olyasmit nem hasznalnak, ami nincs ledokumentalva... vagy megis?
--


()=() Ki oda vagyik,
('Y') hol szall a galamb
C . C elszalasztja a
()_() kincset itt alant.

Pont az a lényeg, hogy az API nem nyílt. Pl. a Maps API zárt forrású. Hasonlóan a GTalk API is. (Nem, az Androidban levő GTalk API nem XMPP-n kommunikál, hanem egy proprietary protokollon keresztül beszélget a Google szervereivel, és azok konvertálják XMPP-re...)
Hiába van benne az SDK-ban, feltételezem, hogy a licensz olyan, hogy csak a Google engedélyével használhatod.

Üdv,
Gergely

the true nature of google

--
When in doubt, use brute force.

ez várható volt. egy alapvetően nyílt forrású rendszer köré nem lehet hasonló jogi védőbástyát emelni, mint zárt rendszerek köré. igaz, sokszor nem is ez az elsődleges cél. arra is lenne mód, hogy natív zfs támogatás kerüljön a linux kernelbe. mobilosoknál már eléggé nagy az igény ahhoz, hogy ki is használjanak hasonló módszert. később készülhet script/segédprogram arra, hogy a hivatalos és cyanogen imageből egy mixeltet csináljon, ami egyben tartalmazza a google zárt kódjait is.