Intel D845GLAD - Value/Mainstream alaplap

Címkék

A hardvare szekcióban próbálok helyet szorítani egy rendszeres hardver-értékelő topicnak. Ennek célja, hogy összeszedje a Linux/Unix rendszerek alatt megbízhatóan használható hardver-eszközöket. Ezzel is megkönnyítve a vásárlás sokszor nehéz döntését.

Az Intel Hungary jóvoltából volt szerencsém kipróbálni az Intel új 845-ös chipset-jére épülő D845GLAD típusú alaplapját. Ezt az alaplapot az Intel a Value/Mainstream kategóriába pozicionálja. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy az alaplap jó választás lehet kis irodák munkaállomásának, otthoni multimédia számítógép alapjának, vagy iskolák oktatótermi gépének alapjaként, ahol nem feltétlenül a 3D grafika, viszont annál inkább az ár a fontos tényező a vásárlás során.Az alaplap lelke, ahogy a neve is mutatja az Intel 845 jelűchipsetje. Az alaplap MicroATX formájú, kétféle kivitelben gyártják. Az egyik verzió a BOXD845GLAD Box Prod ID-val bíró termék, a másik a BOX845GLADL. Mindkét alaplap a képes fogadni az Intel Celeron és P4 processzorok közül azokat amelyek az mPGA487-pin tokozással rendelkeznek, és 400MHz-es FSB-vel (front side bus) hajthatók. Az alaplap nem tartalmaz AGP slotot, a grafikát az alaplapra integrált Intel Extreme Graphics kontroller szolgáltatja. Az alaplap már nem az olcsóság jegyében "tegyünk bele SDRAM-ot, mert az olcsó" készült, 2 slot áll rendelkezésünkre, amelybe DDR SDRAM-ot építhetünk. Az alaplap maximum 2GB-ig képes memóriát fogadni. Az alaplaplon 4 darab PCI slotot találunk, ezek a szokásos 32bit/33MHz-es PCI foglalatok. Az alaplap audio rendszere szintén a megszokott, és szinte minden operációs rendszerrel kompatibilis AC'97 Integrált audio rendszer. Az alaplap érdekessége az USB 2.0 redszer, amely 4 hátsó, és 2 front kivezetést tartalmaz. Az alaplapi IDE vezérlők az ATA/66/100 szabványt teljesítik. A két lap között (D845GLAD és D845GLADL) annyi a különbség, hogy az utóbbi rendelkezik egy alaplapra integrált Intel PRO/100 NIC-el. Az alaplapokhoz mellékelve kapunk néhány szoftvert is a szokásos driverek-en kívül, pl. Intel Express Installer, Norton Internet Security, NTI CD-Maker, RealOne with DFX, Macromedia Shockwave. Az alaplapokra 3 év limitált garancia érvényes.



Szintén a MicroATX rendszerekbe illeszthetők a D845GLLY és D845DLLYL jelű lapok. Ezek az alaplapok teljesen egyenértékűek a D845GLAD és d845GLADL lapokkal, annyi különbséggel, hogy ezek nem DDR-SDRAM foglalattal, hanem a hagyományos PC133 SDRAM slotokkal rendelkeznek. Ezeknél a lapoknál is csak az alaplapra integrált NIC (network interface card) a különbség.



A lapot kipróbáltam több Linux disztribúcióval is. Az egyik a SuSE 7.3 Professional volt, a másik pedig a Debian Woody. A lap annyira ``engineering sample" volt, hogy az ``lspci" parancs nem ismerte fel a lap chipsetjét, így a hardware detektálása kisebb nehézségekbe ütközött. Ennek ellenére sikerült telepítni az operációs rendszereket. A lapon található HI-SPEED USB 2.0 vezérlő annyira új dolog, hogy a Linux kernelben csak az 2.5.2-es kerneltől kezdve van jelen a támogatás (backportok lehetnek, bár én nem tudok róla).



Összefoglalva: egy jó alaplap a alsó/közép osztályból, kimondottan kis irodák, számítógépes nyelvi laborok, könyvtárak munkaállomásainak, esetleg otthoni multimédia és internet PC-nek. Valószínűleg a hardcore gamerek messze el fogják kerülni az AGP slot hiánya miatt, de nem is nekik készült a lap. Mindenesetre a teljesítménye a DDR-SDRAM, és a P4 processzornak köszönhetően elegendő lesz ahhoz, hogy a fent említett funciókat betöltse.



Az értékelés következő tagja egy teljesen Intel alapra épített 1U (unit) magas szerver lesz.

Hozzászólások

Az 5let nem rossz.... már régebben is tervezted ha jól emléxem trey....
Szerintem érdemes ezt a címet azért el?tte tanulmányozni...



Hardware-HOWTO



Üdv:

Csabka