CCC különféle platformokon

Fórumok

Pár napot azzal töltöttem, hogy kipróbáljam a CCC3-at Solarison és FreeBSD-n. Leírom a tapasztalatokat.

A CCC korábban Solaris 8 (SPARC) és Solaris 10 (Intel) rendszereken volt tesztelve. Most a Solaris Express Nevada x86 B59 változattal próbálkoztam. Véleményem szerint a rendszer a jelenlegi állapotában használhatatlan. Hosszasan kínlódtam az NFS konfigurálásával. Mire kitapasztaltam, addigra annyi lefagyás (reset) gyűlt össze, hogy teljesen elment tőle a kedvem. Legalább 4x húztam újra. _Minden_ alkalommal az első grafikus bejelentkezés után lefagyott. Akkor mondtam le róla, amikor az utolsó újratelepítés után a boot közben is lefagyott.

Korábban a CCC 5.3-as és 6.0-ás FreeBSD rendszereken volt tesztelve. A betegeskedő Solaris helyére símán felment a FreeBSD 6.2. Nagyon szimpátikus, bár kissé lóarcú. Természetesen nem fagy le, mivel a hardver nem hibás. Kifejezetten könnyű rajta CCC-t telepíteni, ui. minden fejlesztőeszköz alapból rajta van (a sysinstall-ban az X-User opcióval telepítve).

Néhány helyen azért megakad:

1) Nincs malloc.h, megoldás csinálni egy malloc.h-t, ami csendben inkludálja stdlib.h-t.

2) A des interfész régi, megoldás bekapcsolni az interfész downgrade-et.

3) A GTK-t átrakták a /usr/local-ba, a gtk-freebsd62.bld alkalmazkodik ehhez.

4) FreeBSD 6.2-re nincs Jáva. Megoldás várni kell, míg lesz. A Jáva terminál CCC-s részei azért lefordulnak.

5) FreeBSD-re nincs Oracle. Az SQL2 interfész Postgres-zel jól fut.

Tennék néhány megjegyzést a FreeBSD-hez, remélem az érintettek nem sértődnek meg. Látszik a FreeBSD-n, hogy a fejlesztők maguknak dolgoznak, ezért nem törődnek olyan régi, megszokott hibákkal, ami egy kívülállónak rögtön szemet szúr. Ha ezekből a hibákból az első 10-et kijavítanák, 100%-kal javulna a rendszer minősége.

A sysinstall szar. Nam az a baj, hogy karakteres, hanem, hogy csomagkezelésben nem tudja azt, amit a synaptic.

A port rendszer felesleges. A bináris csomagkezelést kellene jobban megcsinálni, lásd az előző megjegyzést.

A böngészőkben megjelenő fontok katasztrofálisak. A Handbook-ban szól egy fejezet arról, hogyan kell ezt kijavítani. Ezt a fejezetet meg kéne szüntetni, és eleve olyan rendszert készíteni, amiben nincs ilyen hiba.

Nem bírtam elérni, hogy a gdm-mel (xdmcp) távolról is be bírjak jelentkezni, noha ez eddig minden gdm-es rendszerrel (Linux, Solaris, FreeBSD 5.3/6.0) egyszerűen ment. Lehet, hogy ez csak egy véletlen hiba, akkor nincs jelentősége. UNIX-os körökben szokásos, hogy bizonyos dolgok használatát a biztonságra hivatkozva megnehezítik. Lehet, hogy itt is ilyesmiről van szó. Pedig, ha az xdmcp használatát megnehezítik, attól nem biztonságos, hanem _nehezebben_ használható lesz.

Tévedés, hogy olyan dolgokat, mint a Gnome a /usr/local-ba tesznek. Ez a hely arra való, hogy látszódjon mi van a gépen, ami nem a szokásos telepítéssel/csomagkezelővel került fel.

Kár, hogy nincs Oracle. Legalább az Oracle kliens kellene, akkor már lehetne használni a FreeBSD-t alkalmazásszerverként.

Tulajdonképpen ez nem olyan sok. Úgyhogy lóarcú, de nagyon szimpátikus.

Hozzászólások

"4) FreeBSD 6.2-re nincs Jáva. Megoldás várni kell, míg lesz. A Jáva terminál CCC-s részei azért lefordulnak."

Megpróbáltad a 6.1-hez kiadottat? Olyan túlságosan nagy probléma nem lehet a futtatásával.

A freebsd miért lóarcú szerinted?:)

Nem tudom, érdemes-e említeni, de a CCC3 fut NexentaOS-en.

A Nexenta egy OpenSolaris variáns, ami Solaris kernel fölé Ubuntu csomagokból épít rendszert (részletesebben lásd pl. a HupWiki-t). Minden Solaris közül ezt lehet legnormálisabban telepíteni, a synaptic jól működik, szinte élvezettel lehet tenni-venni a csomagokat.

Amúgy alfa-6 állapotban van a rendszer. Nincsenek man-ok. A GUI frontend sok helyen nem működteti jól a backendet. Nincs magától hang, nincs magától felmountolt pendrive, nincs wireless, stb. SunJávából csak JRE van (javaws elszáll), JDK nincs. Saját állításuk szerint egyébként desktop orientált rendszert akarnak építeni.

A legkomolyabb hiba, amivel találkoztam, hogy a pushd (bash parancs) nem jól műkődik. A jelenség: Mintha a pushd túl hamar visszatérne. Olyan hamar, hogy a pushd után az új directoryban indított program _kezdetben_ nem látja az aktuális directoryban levő fájlokat. Pontosabban néha látja, néha nem látja. Éppen ebből gondolom, hogy valami ilyesmiről (időzítésről) van szó, de lehet, hogy képzelődöm.

A Nexentások abból indulnak ki, hogy a létező legjobb kernelt, a létező legjobb csomagrendszerrel kombinálják. Ehhez nem akarok hozzászólni. Mindenesetre az az érzésem, hogy pár hónapnyi (intenzív) munkára vannak attól, hogy utólérjék a Wartyt (ami mikor is jelent meg?). Persze a Wartyra lehetett Oraclet és JDK-t telepíteni. Aggasztó, hogy ez az alfa-6-os verzió tavaly őszi, vagyis nem kapkodnak az újabb kiadásokkal.
--
CCC3

Megy a CCC3 Solaris Nevada B61-en (tehát nem hagytam annyiban a dolgot). Minden csont nélkül fordul és fut.

Csak a linkelés okozott kis gondot. A CCC gcc-vel fordul. Régen a Solaris (8, 9, 10) saját linkerét kellett használni, a GNU linker el volt dugva gld néven.

A Nexenta teljesen ugyanúgy linkel mint a Linux.

A Nevadában GNU linker van, azonban nem ismeri --start-group/--end-group opciókat. Ezeket ki kell szedni, úgy viszont néhol plusz könyvtárakat kell megadni.

Példa:
A Glade demók Linuxon így linkelődnek
bapp_unix_.b -bccc3_glade

ugyanez Nevadán
bapp_unix_.b -bccc3_glade -bccc3_gtk

Linuxon nem kell megadni a gtk interfész könyvtárat, mert az már bele van linkelve a glade interfészbe. A nevadás linker ezt nem tudja (vagy csak én nem tudom, hogy hogyan tudja, mindenesetre másképp van).

--
CCC3