Webáruház kérdése

Sziasztok, Nálam Sokkal Tapasztaltabbak!

Hamarosan speciális eszközök kiskereskedelmével bővíteném a cégem szolgáltatásait. Ehhez valami egyszerű webshopot kellene csinálni. Az utóbbi néhány évben viszont nem nagyon foglalkoztam webes fejlesztéssel, így nagyon le is maradtam ebben a témában.

Amire szükségem lenne, az egy egyszerű weboldal, ahová felölthetem képekkel, leírásokkal a termékeket. Ezek alsó hangon 1 M. Ft-ba fognak kerülni, úgyhogy nem hiszem, hogy lenne olyan, aki kártyával szeretne fizetni. Szóval leginkább az átutalásos fizetés lenne opció.

Amire szükségem lenne:

- kész/konzerv megoldás

- magyar nyelv

- egyszerű kezelés

- modern design

- kosár, megrendelés

- valamilyen alapszintű workflow

- saját domain használata

Ami van:

- saját domain, szerver (php, mysql)

Néztem néhány szolgáltatót, amik már havi 4-5000 Ft-ért kínálnak ilyesmit, de ezek nekem ágyúval verébre lövésnek tűnnek. Tudnátok ajánlani valamit, ami a fentieknek kb megfelel?

Hozzászólások

Shopify, Unas - ezek kulcsrakész megoldások.

Wordpress+Woocommerce, Prestashop, Magento - ezeket neked (fejlesztődnek) kell beállítani.

Tud esetleg valaki aktuális minimum árat, hogy manapság mennyi összegtől indul (teljes egyszeri költség és éves teljes üzemeltetési költség) egy egyedi fejlesztésű, hosting szolgáltatónál üzemeltetett

1: Wordpress+Woocommerce

2: Prestashop

3: Magento

4: más, hasonló célú

webshop?

Nem tervezek ilyet indítani, csak érdekelne, hol tartunk most. Tanulságos lenne összehasonlítani a bérelhető webshopok áraival, szolgáltatásaival.

Woocommerce + WordPress kb 450-500e Ft-tól indul. Ez egy viszonylag egyszerű webshopra értendő, egyedi designnal (nem sablon). Ez szerintem kb a minimum ár. Karbantartás meg a weboldal készítőjétől függ (mit ad az árban: fejlesztést is (havi x óra) vagy csak karbantartás (plugin frissítése, esetlegesen felmerülő problémák megoldása)), de kb 30e Ft-tól indul. Ezek szerintem az abszolút minimum árak (ha nem a szomszéd 16 éves srác készíti), hanem normális referenciákkal rendelkező freelancer. Szándékosan nem ügynökséget írok, mert ott magasabbak az árak.

Elég sok ügyfelünknek van webshopja és jellemzően mindenki menekül a saját hostolású shopokból valamilyen megbízhatóbb szolgáltató irányába.

Az utóbbi időben lehetetlen lépést tartani a PHP változásaival. Jellemzően még egyik alverzióról a következőre frissítve is eltörik valami. Gyakorlatilag üzemeltethetetlenné váltak a PHP alapú nyílt forrású webshopok.

A másik jellemző probléma a pluginek verziófüggése. Frissíted a shop szoftverét és a pluginek egy része nem működik, hiába frissíted azokat is, mert pl. különböző PHP verzió kell nekik.

Szóval, ha nem vágysz végtelen szívásra, előfizetsz Unasra vagy valami hasonlóra.

"A másik jellemző probléma a pluginek verziófüggése. Frissíted a shop szoftverét és a pluginek egy része nem működik, hiába frissíted azokat is, mert pl. különböző PHP verzió kell nekik."

Ez tapasztalataim szerint jellemzően akkor van, amikor Vérpistikék építenek webáruházat (többnyire WordPress + WooCommerce alapon). Ha egy hozzáértő fejlesztő csinálja akkor ő nem fog függeni mindenféle harmadik felektől származó bővítményektől, karbantartható, és ami nem mindegy: biztonságos is maradhat a kód. A legtöbb WP+WC oldal pont azért lassú, azért esik szét egy frissítéskor, és azért törik fel, mert az utóbbi években hihetetlen mértékben elszaporodott "honlapépítők" tákolták össze. Nekik fogalmuk sincs mi hogyan működik a háttérben, csak meglévő építőkockákból kattintgatnak össze több-kevesebb sikerrel valamit. Persze a produktum ára arányos a minőséggel...

Nem feltétlenül.

Simán lehet arra marketinget alapozni, hogy aki nem fogja fel, mit vásárol a plusz pénzért (biztonság + karbantarthatóság), az menjen csak a vérpistikékhez összekattingatott honlapért. Miután az olcsó vacak összeomlott / feltörték / stb., és megtanulta a leckét, úgyis vissza fog jönni (de akkor már dupla árat mondj neki, bele fog menni, mert addigra belátta, hogy megbízható megoldásra van szüksége).

Wordpress. magento, stb .. ezeket nem vérpistikék készítették a délutáni html szakkörben. "Vérpisti csak telepíti". Neki ennyi a költsége, meg a template ára.  Lehet pistikézni , de ez van,   nehezen tudsz versenyezni,  Kis és középvállalkozóknak ezek megfelelnek. Egy csomó webtárhelyen egy kattintással telepithetőek. 
Olcsóak, de nem mondanám vacaknak.  Egy keresés wp designra, találomra : 

https://preview.themeforest.net/item/ashade-photography-wordpress-theme/full_screen_preview/25620022?_ga=2.191865322.1964940618.1710610844-457642961.1710610844&_gac=1.251589236.1710610862.Cj0KCQjwhtWvBhD9ARIsAOP0Goi7N_fMgXJCrwx0Y4-hRHtQCvIDFFTgbVIm1NEzKrDqRrMajIDRqL4aAj5dEALw_wcB

 

39 dollár.

Ide ilyent ne posztolj, mert majd jönnek az userek és kiderült, hogy a. ez ocsmány, b. gány. Bezzeg a 2006-os designnal rendelkező, de egyedi fejlesztés, 0 UX logikával, mindenféle behányt, átgondolatlan strukturával, na.... az az igazi! És aki nem akar 2m+ rákölteni az egyedi fejlesztésre, annak NE is legyen weboldala.

Megosztó dolgot írok most: a te esetedben, ha nem lesz online látható raktárkészet, a drága termékek miatt megfontolandó lehet az a "kiskapu" is, hogy nem webshopod lesz, hanem virtuális bemutató termed. Kialakítod a honlapon a termékfát, minden termék külön oldal, majd ott lesz egy listaár, és lesz ott egy egyedi ajánlatkérő form vagy ilyesmi, akár még kosár is lehet az ajánlatkéréshez, vagy "azonnali vásárlás (listaáron) Paypal gomb". Így nem vonatkozik rád a webshopokra vonatkozó GDPR és egyéb megfelelés, mert nem fogsz user adatot kezelni a honlapon. Látni fogod a Paypal fiókodban a megrendeléseket, kapsz értesítést, stb. Javaslom megnézni a Paypal lehetőségeit, hogy kell-e neked több azoknál.

Ha keveset változik az ár, és kevés terméket vesznek, nem 5-10 darabokat alkalmanként, akkor ez működhet.

Webshop előnye, hogy mint egy online katalógus, sok opcióval, árakkal össze tudja készíteni magának a csomagot, amit venni akar, kártyás és egyéb fizetés. Ebben az esetben neked karban kell tartanod az egészet és fizetni mindenféle költséget, amik évek múlva kiderülnek, hogy megtérülnek-e.

Nem a legszebb, de működik: láttam olyat is, hogy egy sima, webshop nélküli honlapon minden termék alatt ott volt egy Paypal gomb, hogy megvásárlás, és vettem én is így terméket, sikeresen megkaptam és minden oké volt. 

Ha mondjuk egy pc alkatrész és mobiltelefon kereskedést akarnál nyitni (sok ezer termékkel, raktárkészlettel, gyorsan változó árakkal, stb), nyilván nem javasoltam volna ezeket...

El kell dönteni, hogy mi a cél:

- Koncentrálsz a core businessre. Ekkor bérelj egy webáruházat. Tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzés.

- Magadra veszed egy webshop minden nyűgét. Technikai, adminisztratív, humán erőforrás, szaktudás, jogi stb. Ne feledkezz meg a webshop folyamatos frissítéséről, a CVE-k követéséről (sérülékenységek javítása). A kezdeti időkben ez a procedúra simán el tud vinni havi 40-80-100 munkaórát is. Később is számolhatsz havi 20 órával. Megéri?

Szerintem.

Szerkesztve: 2024. 03. 14., cs – 19:29

Annyi mindent, olvastam, tanultam és csináltam a témában, hogy a válaszom az most, hogy fogalmam sincs. 

Mit akarsz eladni?  Hányféle? Variációk?  Sum db?

Wordpress + Woocommerce és egy jó ingyenes sablon (pl. Blocksy - Ennek az ingyenes verziója is tökéletes https://creativethemes.com/blocksy/). Majd biztosan jön valaki, aki jól megmondja, hogy ez mennyire nem jó, de tapasztatalból mondom, hogy egy ilyen kombináció szinte hibátlanul üzemeltethető, ha nincs összegányolva. Pár óra alatt összekattintható a egy alap webshop.

 Ezek alsó hangon 1 M. Ft-ba fognak kerülni... 

Néztem néhány szolgáltatót, amik már havi 4-5000 Ft-ért kínálnak ilyesmit, de ezek nekem ágyúval verébre lövésnek tűnnek

Egy konzervatív 10%-al számolva egy eladás fedez két év webshopot. Van értelme egyáltalán gondolkozni? 

Én sem feltétlen szeretem, de egyrészt ha jól értem, itt a "félelem" inkább az volt, hogy hát nem is kéne ennyi neki, mert nincs mindenfélére igénye. Erre meg szerintem jogos mondás, hogy a feltételezett volumen mellett nem éri meg keresni valamit, ami nem havi 4, hanem havi 2k, csak kevesebbet tud.

Másrészt tippre ez a piac azért elég versenyzős, szóval opciók vannak, illetve vendor lock-in veszély akkor forog fenn, ha valóban rácuppansz a mindenféle szolgáltatásokra. Ha itt tényleg az van, hogy az előrelátható időben kb az a funkció kell, hogy legyen az inventoryból egy weboldal, meg intézze a folyamat automatizálást, azt nehéz belokkolni, mert bárhol máshol is össze lehet rakni ugyanúgy, ha már megéri majd erre időt elverni, mert drága lesz.

Ez igy nem feltetlenul eleg. Nem art hozza, ha pl. a master adatbazisok megvannak mas helyen (hello backup).

Illetve az sem art, ha minden uj feature csak ertelmesen kerul bevezetesre. Ertsd ez alatt, hogy a) nem azert vezet be valamit, mert epp van egy jonak tuno ajanlat ("csak probald ki, ingyen adom!" nem csak a drogdilerek eseten bevett eljaras); b) ha _kell_ valami, akkor uj tendert ir ki a teljes frissitett igenylistara, es a legjobbat valasztja; b2) megprobal elore gondolkodni, nem naponta otleteget az uj kovetelmenyeken c) felfogja, hogy a tobb es tobb feature egyre nagyobb fuggoseget okoz, barmit is csinal, tehat noveli a kockazatait.

Ez igy nem olcso. Es foleg nem a kulso szereplok fele tamaszt kovetelmenyeket, hanem sajat magara, organizaciojara es munkafolyamataira. Nem a masikra kell mutogatni, az onmagaert dolgozik, arra optimalizal :)