- golgota blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 810 megtekintés
Hozzászólások
Köszönet érte! Pár hete kezdtem el ezzel a csodával ismerkedni... Hát, nekem nem biztos, hogy hasznos, sőt nagyon nem, de ismerni nem árt amíg divatban van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Attol fugg mit akarsz. A kubernetes amugy nagyon jol lett kitalalva, igy ha csak mar azt megrted hogyan is mukodik es miert, rengeteget fogsz tanulni a amodern architecturakrol "event based architecture", "creating custom APIs", "API based RBAC" es meg millio dolog.
Ha megerted, akkor megerted azt is miert ropkodnek olyan kifejezesek, mint noOps (ami nem azt jelenti, hogy maganak a k8s-nek nem kellene operacio :D), stb.
Tenyleg erdemes vele foglalkozni, de egyedul nehez lesz. Sot meg netes trainingekkel is, bar azok azert elegge jok. Kell egy projekt amit csinalnal es vegigvinned. Na ezt csinaltam en meg neked, ha vegigmesz az eddigi Lab-okon (more to come). :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A jó netes anyagok linkjét dobd be majd ide légyszi mert már az is nagy meló, hogy kiszűrje az ember a tényleg használhatókat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En Udemy es Coursera fehasznalo vagyok, azokon vannak jo CKA-ra felkeszito trainingek. Ezeket ajanlom. Bar ezktol sem fogsz nagyon erteni hozza, csak megerted. Majd ha dolgozol vele akkor jon a tudas is, meg foleg az hogy "uristen ezt sem tudtam" :D
A masik, hogy a kubernetes dokumentacioja a jobbak kozul valo, igy nagyon jol hasznalhato. tele van peldakkal es kivetelek leirasaval. De ember legyen a talpan aki vegigolvassa azert hogy abbol tanuljon :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Úgy kell vadászni nekem is, rengeteg energia elmegy rá, főleg a félkész howto-k az igazi szerelmeim...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Tudom, hogy egyedül nehéz lesz, de egyedül vagyok. Senki nem tud és nem is akar segíteni. Itt a cégnél a kínlódás megy, mert pénzügyi szektorban a security nem akarja elfogadni pl. azt, hogy a k8s-nek saját hálózati dolgai legyenek. Külön vlan-ba kell lennie a mastereknek, külön a workereknek, a rájuk kerülő appoknak is a segge lyukába is belenéznek.
Tegnap sikerült az architect-ünket elcsípnek a kávégép előtt és ő is pislákol, hogy hogyan is lehet ezt hozzánk bevezetni...
Nyilván nekem otthonra ilyen megkötéseim nincsenek, max hardveres korlátaim lehetnek, de azt megtudom oldani.
Példafeladatot tudtam találni TANULÁSRA, sima wordpress-mysql páros, illetve AWX-et felrakni. Most éppen Longhorn-nal kezdtem most el játszani, csak munka és egyéb tanulmányok mellett nem vagyok túl gyors. De ez van. Pár napig eltartott a 3x6 gépes rke+rancher cluster összerakása...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszi, bookmarked.
Eleg regota a bakancslistan van, hogy meg kene tanulni a k8s-t azon tul, hogy a sajat appomhoz megcsinalom a chartokat. Majd egyszer. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hat ezen annyira nem lesz konnyu, mert nem erintem mondjuk hogy hogyan nez ki egy kubernetes belulrol es hogyan lehet mondjuk troubleshootolni. Igazabol azzal foglalkozom foleg a lab-okon hogy enterprise szeru megoldasokat hoyan lehet hasznalni rajta.
Van ilyen peldaul, hogy ha Rancher-re dobod fel a Lab-okat ott belefuthatsz capability problemakba, amit a deploymentek szepen kiirnak hibanak, de ehhez tudni kell hol keresd a hibat. Vagy hogy hogyan kellene proxy mogott uzemeltetni egy csomo mindent.
Ugyan az elejen ott van, hogy hasznalj barmit minikibe-on kivul, de a labok arra lettek kitalalva, igy azert mondjuk egy AKS, EKS, GKS telepies eseten jo par dolgot mashogy kell csinalni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a megosztás. Régóta rajta van a todo listámon, mégha kicsi is az esély arra, hogy élesben legyen saját kubernetesem.
Desktop-ra saját labhoz:
és minikube
Nagyon egyszerű a használata a multipass-nak. Egyik leggyorsabb módja bárminek a kiprobálásához.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszi, mivel en Linux-on dolgozom es KVM-ezek igy a virsh egyszerubb.
Ha gondolod irj egy kis rovid HowTo-t errol es hozzacsapjuk a preparation-hoz egy pullrequest utan. (Majd reorganizaljuk, hogy "prepare with KVM" meg "Prepare with Multipass" etc)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
mégha kicsi is az esély arra, hogy élesben legyen saját kubernetesem
En tobbszor belefutottam, es arra jutottam, hogy verjem bele a faszomat a k8s-uzemeltetesbe, majd ha igenyem lesz ra, valaki megcsinalja nekem penzert.
Jelenleg a self-hosted K8s szerintem tulzottan gyerekcipoben jar, megfogod valamelyik guide-ot (K3s, Rancher, microk8s, tokmindegy), elkezded csinalni step by step, es tuti hibara fut valahol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Pont ugyanez volt nalam is. Tobbszor nekifutottam, keptelen voltam osszerakni a mar futo dockeres (compose leirokkal, nem sajat, nem en gyartom, csak user vagyok) kornyezetemet, elengedtem, ennyit nem er a szabadidombol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
https://microk8s.io/docs/getting-started
Ennél egyszerűbb már nem tudom hogy lehetne....
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, ezt csinaltam. Nem az alapkornyezettel van a gond, azt nagyjabol ertem is es percek alatt osszelapatolom egy ilyen guide-dal, hanem, hogy hasznalok aranylag sok alkalmazast, mindet compose-zal felhuzva, es ezeket nem lehet egyszeruen es kenyelmesen atultetni (nem, meg kompose-zal konvertalva sem, mert nem lesz jo). Es meg szo nincs Helmrol, Rancherrol, vagy egyeb aktualis toolrol.
Nyilvas lehet olyan, akinek ez egyszerubben megy es nem okoz feltetlenul problemat, nekem nem megy es okoz, igy nem olok bele felesleges energiat, hiszen csak “otthoni” kornyetezrol van szo. Nem feltalalni akarnam, csak ugyanolyan kenyelmesen hasznalni, mint eddig, azt pedig nagyon nem adja meg, igy szamomra nem erne meg a szenvedest es a cseret a meglevo megoldasrol.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Javaslom amugy a Helm hasznalatat. Az kb. lefedi ami neked kell, beirod egy values.yaml-be mi hogyan legyen es kesz. Ennel egyszerubben nem fog menni.
Tenyleg szaladj vegig a lab-okon vagy legalabbis a basicinfra-n es kkor ltni fogd hogy nem ordongosseg a Helm (hagyd a terraformos reszt).
A docker-compose ugyanazokat az image-eket hasznalja mint a kubernetes pod es a benne levo volume-ok meg pv-k es pvc-k, de meg ezzel sem kell torodnod ha Helm-et hasnalsz. Ott ott lesz, hogy "pvc.size" valahol es oda beirod "2" aztan jo'van. A kiengedett protok meg az svc-k ott is kb annyi a legtobb chart-nal, hogy megadod a portot es kesz. a tobbit majd a template intezi. Egyedul az ingess lehet kerdes, de ha nem akarsz azt hsnalni hat proxy-zol. Bar az ingress sokkal fajintosabb es szarazabb erzes.
Nekem a docker-compose az amivel vert pisalok, es ertelmetlen gany szar (parszor mar sikerult vele majdnem felhuzni egy-egy alkalmazast, de tobb ors veszodes utan inkabb hagytam a picsaba) :D Mindenkinek nehez valami na, mint latod. :D
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszi, de kihagyom, tenyleg nem vagyom a Kubernetes hasznalatara (sot, valojaban elzarkozom tole, a munkaban egyaltalan nem kell hasznalnom, szerencsere, itthon meg csak tobb reteg komplikaciot hozna, hozzaadott elony nelkul). Pont a minikube-ot az egyszerusege miatt probaltam csak ki (aztan a kudarcok utan tobbszor is..), meg mert minden loginnal latom, de ha nem lehet szivas/reszelgetes nelkul egy az egyben felhasznalnom a meglevo compose allomanyaim, nekem egyaltalan nem eri meg. A Helm es tarsai bevinasat kulonosen nem szerettem volna.
Sem most, sem a jovoben nem kivanok vele foglalkozni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ja Ok, bocs, azt hittem hogy csak elindulni nehez. Felreertettelek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem gond. A szerkesztesedre: irtam is, hogy netto felhasznaloja vagyok az alkalmazasoknak, nem csinalok image-eket, nem keszitek sajat compose-t, stb, viszont amit self-hosted modon ki akarok probalni, direkt ugy is keresem, es nekem tokeletesen eleg, clusterem sincs, semmibol nem akarok egy peldanynal tobbet futtatni. Ennel egy barmilyen k8s nagysegrendileg bonyolultabb, szamos sajatossagat igazabol elfogadni sem tudom.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Mi is arra várunk a cégnél, hogy lecseng ez a kubernetes divat, aztán lesz végre valami értelmes. 3 éve szopnak már vele, csilliárdokat költöttek el rá, mégis csak zötyögve megy. Én b tervként kezdtem el vele kínlódni. Vannak benne jó dolgok, amik az elveket illeti, de a megvalósítás más kérdés.
Viszont nem tudni meddig marad divatban.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem nem ezzel van a gondom. Alapvetoen ket blocker van, hogy komolyan foglalkozzak vele:
- Meg ott tartunk, hogy step-by-step csinalom a doksi alapjan az adott tevekenyseget, majd valahol hibara fut. Raguglizom a hibauzenetre, talalok 1 db megvalaszolatlan Github ticketet. Oke, akkor rebuild VM, ugyanazzal az image-dzsel, ugyanugy copypaste, de most mukodik.
- Maganhasznalatra szerintem full ertelmetlen, mert:
- a mostani setupom egyszeruen atlathato, es majdnem mindent tud, amire szuksegem van
- k8s-re migralni akkora absztakciot visz a rendszerbe, hogy latom magam elott az 5 db gepet, amin fut a cluster, de fogalmam sincs, hogy mi tortenik benne, hol vannak az adatok, stb. – ez nyilvan az en hibam, mert meg lehetne tanulni mindezt, csak a cost-benefit elemzesben nem latom a benefitet + ezt a tevekenyseget ki is szerverzhetnem, es ha valamit nem ertek, lenne kitol megkerdezni.
A linkelt quickstart-jellegu tutorialok sajnos bullshit. Nem az a nehez, hogy feltelpitsek egy microk8s-t, k3s-t vagy hasonlot egy VM-re, hanem hogy utana hogy lesz abbol HA cluster, hogyan lesz ala storage, hogy lesz backup, stb.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Sokkal szebben leirtad, mint en tudtam (fokent a felesleges komplexitas kapcsan), koszi. :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Így van, nagy csiribiri, de semmi pluszt nem ad, ami miatt megéri vele kínlódni még. Ezért nem is fogom otthon prodban használni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
A "semmit nem ad" resszel en azert ovatosabb lennek. :)
El tudom kepzelni, hogy ahol van mondjuk par szaz node, es azok kozott kell rendet tenni, HA clusterben futtatott appokkal, meg hasonlok, ott mar boven megerheti a k8s fix koltsege, mert a mostani megoldasok sem trivialisak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Én még ilyet nem láttam működni sehol. Plusz nekem a cégnél k8s nélkül is rens van, nem éri meg csiribirire váltani.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem a "HA cluster" pont az a resze az alkalmazas-uzemeltetesnek, amit a k8s szebben es olcsobban megold. Na persze ha arra gondoltal, hogy 1 node-os a k8s clustered, akkor igazad van. Viszont nem nagy etvasz bejoinoltatni meg 1-2 VM-et a clusterbe, es maris nem 1 labon all a k8s-ed.
Mindezek ellenere en sem vagnek bele sajat k8s epitesebe, mert nem igazan erdekes (szerintem). A hasznalata az sokkal fainabb, egesz erdekes dolgokat lehet vele csinalni; Helm is fasza. Szoval irany valamelyik felhobolt (?), aztan lehet olcson venni managelt k8s clustert. Asszem amig nincs rajta workload, addig ingyenes (control-plane-ert nem kernek zsetont).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Viszont nem nagy etvasz bejoinoltatni meg 1-2 VM-et a clusterbe
Hogyne, storage cluster meg magatol lesz hozza. :)
Pontosabban tenyleg magatol lesz, mert betolni melle egy Longhornt szinten nem nagy kunszt, aztan ha valami fejreall, akkor komolyabb tapasztalat nelkul eselytelen debuggolni, hogy mi faj neki.
En tovabbra is azt mondom, hogy van letjogosultsaga, csak iszonyu meredek a tanulasi gorbe, amit csak keves workloadnal eri meg meglepni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Lehet hogy perverz vagyok, de én jobban szeretem felrakni a k8s-t, mint használni :)
kubespray egyébkén egész elfogadható élménnyé teszi, főleg ha valami cloudra teszed, ahol adott az API PV-re, loadbalancerre.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nem is itt kezdődik a móka, hanem erre, meg esetleg erre, s akkor még nem volt arról szó, hogy ennek a networkje, meg az egyebei hogy néznek ki.
Cserébe az oracle összerakja nekem ~ingyen, egyedül a diskekért fizetek havi ~2kHUF-t, mert van pár PVC-m. Ennél olcsóbban kihozni ezt otthon sem tudnám...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Találtam benne egy hangyafingnyi typo-t a readme.md-ben, vagyis itt: docs/preparation/ReadMe.md
# Restart systed-resolved
Köszi, fasza és ez egy rejtett sub amúgy :)
/* bocs az esetleges helyesirasi hidakert */
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Koszi, nyugodtan nyomhatsz egy pullrequestet ha mast is talalsz (tuti lesz meg benne :D)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ez jó, köszi, meg fogom nézni.
Tavaly év végén én is összeraktam a kis baremetal kubernetesemet, nem volt egyszerű út.
Valóban sok a félkész, már-elavult esetleg alapból rossz "dokumentáció".
Chatgpt nekem baromi sokat segített, meg a kubespray.
Gábriel Ákos
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igazabol ezek labok szoval sok dokumentacio nincs hozza. Ezeket szoktam oktatni az alap "k8s quick start" oktatasom mellett a junioroknak es senioroknak. Itt nem tolom tul a dolgot, mert az oktatas alatt ugyis reszletezem mi miert van benne a manifestben es mik a buktatok. Ez az anyag cut&paste alapon letrehozza neked a jo kis kornyezeteidet, de magadtol kell atnezned hozza mindent. :D
Igzabol ha ehhez hozzadobnam a slide-okat meg meg irnek hozza student guide-ot is, az lenne az igazi, de akkor mar inkabb sajat cegemen keresztul oktatnam le hogy fizessenek erte. A meloban megfizetnek erte :D (meg a munkat is megkonnyiti hogy ha tobben ertenek a dolgokhoz)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni