"Csökkent a gazdasági növekedés üteme"

Itt az ideje az első nem szakmai blogbejegyzésemnek.

Mindig is idegesített a címben jelzett mondat mögött lévő elvárás: miért kell állandóan hajszolni a növekedést? 

Nem elég, hogy előző időszakhoz képest többet termelünk, még ennek a növekedésnek is kvázi exponenciálisnak kell lennie, vagyis inkább a második deriváltjának is pozitívnak. Már mikroszinten sem értem, miért kell pl. egy cégnek állandóan terjeszkedni, skálázódni ahhoz, hogy ne kudarcként éljék meg a tulajdonosok / befektetők? 

És nem véletlen, makroökonómia szigorlaton harmadszorra mentem át, ott sem értettem, hogy miért a GDP növekedésének üteme a fokmérője egy gazdaságilag jól működő országnak. 

Gazdasági növekedés

Miért nincs egy olyan pont, amikor kimondjuk, hogy "ez most így elég"? Ha vesszük bármelyik gigacéget, bődületes bevétellel és készpénzállománnyal, full egészséges financiális számokkal; de ha a második derivált már csak közelít a nullához, már mindenki jajveszékel, az újságírók világvégét sikoltoznak, a befektetők menekülnek, a részvényár bezuhan.

Hozzászólások

blahblahblah

kommunista vagy-e? vagy szocialista?

pusszantas: egy kapitalista

Javaslom megtekintésre a pénz mint adósság című kisfilmet. 

Hogy mi az adott szektorban a növekedés elfogadható üteme, az a ott lévő befektetések és a megtérülési elvárások határozzák meg.
Több millió olyan cég van, amelyik adott esetben egy termék adott volumenen történő előállításával évtizedek vagy akár évszázadok óta elvan. Nincs rajtuk növekedési kényszer, mert a tulajdonosok által elvárt nyereséget hozza.
 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Én boldog vagyok, hogy nem úgy élek, élünk, mint ahogy a húszas, ötvenes, hetvenes években éltek - sőt, a kilencvenes éveket sem sírnám vissza. 

Szerkesztve: 2023. 12. 01., p – 07:25

Mert sok az ostoba, kapzsi, telhetetlen ember, aki képtelen felfogni, h véges erőforrású bolygón élünk, ahol elvi hiba végtelen növekedést elvárni.

Egy ujabb topik, ami szinesebb lesz, ha hajbazer elokerul. :)

miért kell állandóan hajszolni a növekedést? 

Mert a jelenlegi globális gazdasági rendszernek a folyamatos növekedés az alapja.

trey @ gépház

Hat ha holnap kitorne a nagy gazdasagi vilagvalsag, a villanyszerelo meg a vizvezetekszerelo meg a dugulaselharito akkor is megelne.

Engem ami a legjobban zavar: ami a felsooktatassal tortent (nemzetkozi szinten, USA-tol UK-n at az egesz szovjet blokkig nagyjabol hasonlo utemben romlott le). Teljesen mas, mint ket generacioval ezelott. Kiveteles emberek kivetelesen fegyelmezetten tudtak ket generacioval ezelott elvegezni. Ma meg mar a hivatalos panaszt is huszoneves, de fejben kisgyerekek szulei irjak meg, hogy a gyerekuk masfel orat keszult, otost erdemelt volna, ez diszkriminacio. De a meg valamit ero szakokon is evrol evre kevesebb a kovetelmeny (a magyar orvoskepzes a nagybetus tisztelendo kivetelek egyike).

Ertem en, hogy regen is voltak foximaxi diplomak, de nem ennyire kilora ment, hogy mindenkinek jarjon egy diploma, aki csak akar, vagy aki ki tudja fizetni.

Ugy erzem, hogy tudasalapu diplomarendszerbol atvaltottunk egy diplomaiparra, ahol a kepzesek 80-90%-a netto penzszerzes vagy a diplomazok szuleitol, vagy az allamhaztartasoktol, leginkabb mindkettotol.

Ühüm, persze. Ott ez szépen menne lenne. Akkor miért nem költözöl fekete-Afrikába? Ott pont ezek mennek. Csinálok neked nyílhegyet, te meg adsz oroszlánbőrt.

Szar lenne a semmihez sem értőknek, nyomorultaknak stb. Őket ki és miből tartaná el? A társadalom nagy részéről beszélünk.

trey @ gépház

Egy lepusztult társadalomban szerintem számítástechnikára és IT-s emberre se lenne szükség. Az IT-sok jelentős része a fintech|vállalati szektorban dolgozik.

Egy ilyen végtelenül leegyszerűsített gazdaságban semmi szükség nem lenne vállalatokra. Kb. a céhes|manufaktúra iparra butulna vissza minden.

trey @ gépház

Ténylég nem érint. Elvagyok az építőiparban, bármit megcsinálok szakszerűen. Akármilyen asztalos munkát, tetőfedést, bármit. Kb erről szólt az életem, több lakást, házat újítottam már fel, jelenleg is újítok fel otthon, plusz indul a nyaraló felújítása nyáron, az fa épület. Még autót is szerelek. Műszerész papperom is van, mehetek villanyt szerelni. Tényleg nem érint, eleve tervezem az egész IT szakmát otthagyni max 55 éves koromra, tökéletesen elegem van belőle úgyis. Kb akkorra lesz annyi kiadó ingatlanom, h nyugdíjba mehetek, ha minden összejön.

Nehez kerdes ez. Ha holnap valaki megnyomna a piros gombot, es magikusan ujraosztodna a foldon az osszes vagyon, vajon mi tortenne?

En arra tippelek, hogy 2-3 generacion belul felallna ugyanez a struktura. "erre már nem magyarázat az, h valaki szorgalmas, és kapar, a másik meg lusta" Mar nem. Viszont a mai struktura is ugy alakult ki, hogy volt valaki a nulladik generacioban, aki osszeugyeskedett valami vagyont (akar etikusan, akar nem), aztan onnantol "csak"* annyi kellett, hogy a ra kovetkezok ne legyenek hulyek, es picit mozditsak mindig elore a helyzetuket. 

(* nyilvan ez sokaknak nem sikerult ==> survivorship bias)

Màr folyamatban van. A szolgàltatàs alapú tàrsadalom, pont ezt a célt szolgàlja. Egy technofeudàlis tàrsadalom megteremtése, amiben a nincstelen tömegek napi 1x óràban vannak elfoglalva làtszat-tevékenységgel, hogy az elit életben tartsa ōket.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Konkrét példa az ismerettségi körömből:

Szakmunkásképző --> esti gimi --> egyetem, bölcsész diploma > OKJ tanfolyam --> középfokú végzettséget igénylő munka az állami szektorban. 

Tényleg, mennyibe fájhat vajon az adófizetőknek a sok oda nem való ember felesleges tanítgatása? 

Miért nem mūködik? Van egy zàrt rendszered ha épp annyit teszel be, mint amennyit kiveszel akkor is müködni fog. A vàllalkozàs is ilyen. Ha olyan terméket àllìt elõ amire van kereset és azt nyereségesen vagy nullszaldòval àllítja elõ akkor menni fog. A növekedési kényszer akkor jön, mikor megjelennek a befektetōk az elvàrt megtérülési igényekkel.

A probléma, hogy ez egy globális pozitìv visszacsatolàst eredményez, egy szūkülō környezetben. 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ha a második derivált nulla, még az is konstans növekedés. De lehet úgy negatív a második derivált, hogy az első derivált egyre kisebb, de mindig pozitív legyen, akkor folyamatosan, egyre kisebb léptékben növekszünk, és aszimptotikusan tartunk egy célértékhez.

Szerintem is az a durva, hogy a második derivált pozitív mivolta az elvárás, ezzel nem pusztán állandó növekedés ven, hanem a növekedés üteme is gyorsul. Mindez véges erőforrások mellett.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem fogyasztok semmit sem többet, mint mondjuk 20 éve.

Ezt a kommentet is egy betárcsázós internetről írtad meg, miközben ha leszakad a vezeték / van egy nagyobb vihar, akkor fél napra nincs áram otthon, ugye?

Vagy azért titokban csak becsúszik az az extra fogyasztás a kényelmesebb autóval, a 24/7 internettel, okostelefonnal, GPS-szel, klímával, ajtóig tartó házhozszállítással, hasonló dolgokkal, amiket húsz, de akár még csak tíz éve sem fogyasztottunk?

Nyilván, szerintem a legtöbb ember igyekszik nem egy lomtelepen élni, s idővel megvan mindened - így nem veszel ötödik hűtőt, meg nyolcadik TV-t.

De azért az növekedés, hogy egy SteamVR-ban megpörgetném a HL:Alyx-ot, hiszen ezek a dolgok nem léteztek ~20 éve (de még csak 5 éve se), ma meg igen. Vagy hogy ma már csak olyan autót vezetek szívesen, amiben van klíma, pedig gyerekkoromban a 120-as Skodában nem volt, hanem lehúztuk az ablakot - és akkor a többi, vezetéstámogató rendszerről nem is beszélve, amiből az adaptív tempomat kényelmes, de mondjuk a sávtartó&abs&etc. meg a túlélési esélyeimet növeli.

Aki sír a növekedés ellen, akkor hiteles, ha elmegy egy amish-jellegű szektába: ott tényleg nincs növekedés.

Én?

Könyörgöm, az elmúlt 20 évben szinte csak akkor vàsàrolok bàrmilyen terméket, mikor az elōdje tönkrement és nem javíthatò. Az autóm mindig is hasznàlt volt. Szàmítògép dettó. Jah, nem 15 évvel ezelōtt vettem egy új laptopot. Ha vàsàrolok valami újat azt is az alsó kategóriàból.

Nincs is rà igényem, hogy mindig, mindenbōl legújabbat vegyem. Plusz nincs rà se keretem, sem idōm, hogy dràga, felesleges dolgokkal tömjem ki az életem.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Ugyanez a szolgàltatóm màr 20 éve, ugyanabban a csomagban vagyok. Arról nem tehetek, ha közben ō lecseréli az AP és emeli a sàvszélességet, arròl sem tehetek, hogy közben haszontalan funkciók miatt a web szàzszorta nagyobb lett.

A mostani kocsimban nincs ABS, viszont van benne szervó, de az ablakemelō még manuàlis. Nem én kértem, egyszerūen nincs màs a piacon.

Idén àprilisban kivezették a mobilomcsomagom, akinek 34k/34k volt a limitje. Szerinted, ha akkora probléma lett volna, akkor nem cseréltem volna le gyorsabbra?

Màs, mikor úgy cseréled az eszközeidet, hogy mindig a legújabb, leggyorsabb, legfényesebb legyen, vagy azt veszed Amit kapsz.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Nem én kértem, egyszerūen nincs màs a piacon. (...) azt veszed Amit kapsz.

blahblahblah.
Azzal, hogy a másodpiacon sokadlagos keresletet adsz ezekre a termékekre, ugyanúgy elősegíted azt, hogy mások fogyasszanak belőle.

Ez az egész nemnövekedés csak akkor hiteles, ha megállsz egy adott technikai fejlettség szintjén, és minden mást nem veszel igénybe. De ez az élelmiszerbeszerzéstől kezdve a tisztálkodáson át, az oktatáson keresztül mindent is érintene; nem véletlen, hogy nagyon kevesen csinálják.

Akkor fogalmazzuk meg úgy, hogy nem én igényeim hatàrozzàk meg a piacgazdasàg menetét.

Az, hogy sokadlagos piacon keresletet hozok létre, még nem fogja az elsōdleges piacot pörgetni, mert a màsodlagos piacnak keresletcsökkentō hatàsa van az elsōdleges piacon. Amikor a tulaj eladja az autójàt nekem, a piac egy új autót ad el. Ha nem tudja eladni az autót, akkor nekem is újat kell vennem, tehàt kettōt adnak el.

Pont ez az egyik motivàciò a szolgàltatàs alapú tàrsadalom létrehozàsa mögött. Ha megveszel és birtokolsz valamit, akkor csak egyszer fizetsz érte és ha eladod, akkor pénzt kapsz érte. A szolgàltatàsért periodikusan kell fizetned és nem adhatod el, mert nem birtokolod. Megszūnik a màsodlagos piac, és ez keresletet generàl az elsōdlegesen. 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Pont ez az egyik motivàciò a szolgàltatàs alapú tàrsadalom létrehozàsa mögött.

Pf...

Azért bérlek dolgokat, mert kényelmes. Pl. autóra évi ~20, nagyon max 30 alkalommal van szükségünk, és végtelenül kényelmes, hogy beülök egy éppen megfelelő típusba a ~10 perces sétatávon belül, ami karban van tartva, többé-kevésbé tiszta, és új. Nyilván lehetne saját autóm, de a frásznak se hiányzik a nyűg, ami vele jár.

Egyébként ha tehetném, a munkaeszközömet (~laptop) is bérelném. Sőt, kb. mindent, ami többe kerül, mint amit egy erősebb buliban elköltenék.

~3-4 hónapja csontra megállt az előző notebookom (be se kapcsol azóta se, az SSD is kuka benne így első blikkre), pont projekt határidő (és hétvége) előtt. Csütörtöktől keddig vakartam a tökömet, mire megjött az új, mert külső raktár, meg anyámfasza...

Mennyivel egyszerűbb lenne havidíjban kifizetni azt, hogy:

  • van egy X. specifikációjú gép, amit bérlet, és
  • az adott cég adott SLA-val üzemelteti, karbantartja, és
  • ha normál használat mellett elromlik (bármiért), akkor adott SLA-n belül hozzák a cserét (ami mondjuk azonos modell)

Köszönjük, Emese, Ön sikeresen demonstrálta, hogyan és miért is fogják tudni az átlag ember torkán leerőszakolni a szolgáltatás alapú társadalmat. Csak épp ez egy nagyon mély nyúlüregbe vezet és mikor ott leszel az alján, millió és egy szerződéssel leszel gúzsba kötve, leírt és íratlan apró betűs részek halmain keresztül leszel szabályozva mit tehetsz, mit nem tehetsz, mi mondhatsz, mit gondolhatsz. Kényelmes, kiegyensúlyozott, gondolkodás mentes jól szabályozott életed lesz míg hasznos leszel vagy nem hágsz ki, és akkor nyissz. Nem jön a bérautó, nem lesz telefonod, nem lesz lakásod, nem lesz ruhád, nem lesz kajád, nem tudsz fizetni, mert nincs semmid és semmi sem a tied. Csak ott állsz és próbálod kitalálni, hogy miért kapod ezt. Mert adblockert telepítettél a "gépedre"? Mert túllépted a féléves carbon lábnyomodat? Vagy épp rossz kötőszót használtál valamelyik fórumon egy más neurális fejlődésű embertársaddal szemben, súlyos lelki sérülést okozva neki?

Minden egyes kényelmi szolgáltatással amit ma igénybe veszel ennek a jövőnek alapozol meg. Csak ne legyen igazam...
 

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

A gazdaság értékteremtő képességétől függetlenedő FIAT-pénz működéséhez kapcsolódik, a pénz valós áru, egyéb fedezethiánya, és az e-miatti "pénzpiaci pánik", hogy a megelőző értékmérés (üzlet,) "hibás voltára" a "gyógyír" csak egy még nagyobb haszonnal járó üzlet lehet. (Az majd elfedi az inflációt, a haszon reálértékét is.) 

Nem véletlen hogy a dollár digitális cseréjével próbálják áthidalni a fenntarthatatlan "függetlenedést". - Közben persze, a gazdaság nagy szereplőinek fogyasztása, "elfogyasztja" a "kicsik" fogyasztási lehetőségeit is. - Ha ez így halad, pár évtized múlva, - "végre" - valódi "MadMax"-korszakra számíthatunk Európában. (is!)

A legtöbb dologhoz hitelt vesz fel mindenki (cégek, állam, emberek). A hitel kamatait valahonnan elő kell állítani, ezért kell növekednie a gazdaságnak.

Pl. XY cég PC-ket gyárt, árul. Idén legyártottak és eladtak 100 db-ot, viszont az alkatrészek beszerzésére hitelt vettek fel. Ezt a hitelt kamatosan vissza kell fizetni, ezért jövőre nem elég 100-at eladni, hanem mondjuk 110-et.

Csak ingatlanhoz vettem fel hitelt, szégyenlem, de csak a 75%-át tudtuk önerőből fedezni. Bármi mással úgy vagyok, h az, h nincs pénzem rá, az azt jelenti, h nem engedhetem meg magamnak, ergo gyűjteni kell még rá.

Ez csak a magánvásárlásra vonatkozik. Tisztában vagyok vele, h cég esetén, ha valami új gépet vesz, h termelékenyebb legyen, ott már más a szitu.

miért kell állandóan hajszolni a növekedést?
 

Mert az állam többet költ mint amennyi bevétele van. Ahoz hogy ne kerüljön adósságspirálba, el kell inflálnia a hiányt. Ha a gazdaság nem növekszik, vagy lassabban növekszik mint az infláció, akkor borul a bili is.

Nem privatizalni ami nyereseges az elmult evtizedekben - ez peldaul szinten sokat segitett volna.

A korrupcio a mar befizetett adoforintokat lopja el.

A privatizacio a jovo adojat emeli meg, mert meg vesztesegesebbe teszi az allamhaztartast.

A legnagyobb bun a kulfoldi kezbe privatizalas. A Fidesz legalabb ezt az egyet joval kevesbe csinalja. Mikozben az autopalya koncesszio Lorincnek az korrupcio es (legalabb orszagon beluli, de) privatizacio egyszerre, egyidoben a masodik es harmadik legnagyobb bun a listan. :)

Allamositas, a privatizacio inverze.

Az allamositassal ott kezdodik a gond, hogy 4 ev mulva egy masik kormany fillerekert privatizalja, hogy aztan megint meregdragan allamositani kelljen. Autokraciaban (ertsd: ahol a valasztasi matek elonyeinek monopoliuma a kormanyon levo parte) az ilyen jellegu allamositas ritkan tartozik nagyobb bunok koze.

Nem veszek. Menjen el 500km-t 140-es tempóval 1 töltéssel, lehessen 80%-ra tölteni max 5 perc alatt, és legyen kb 25km-en belül mindenhol gyors töltő. Majd akkor gondolkodom rajta.

Tegnap volt egy ilyen utam. Pedig már hajlottam rá, h a főnököm beizzítom valami villanyos kocsira, úgyis adnak majd rá támogatást, de inkább nem kell, köszi.

Miről? Volt egy utam maglód -> miskolc -> mátra-sípark -> maglód. És mivel éreztem, h ez neccesen fog beleférni a 8 órás munkaidőbe, és edzeni is szeretnék utána, ezért kissé rátapostam a gázra, pont annyival, h még ne büntessenek. Na, ilyet asszem villany autó nem tudna még jelenleg.

éreztem, h ez neccesen fog beleférni a 8 órás munkaidőbe, és edzeni is szeretnék utána, ezért kissé rátapostam a gázra, pont annyival, h még ne büntessenek. Na, ilyet asszem villany autó nem tudna még jelenleg.

Miért ne tudna? Amúgy rühellem a relatív gyorshajtókat, miattuk áll be naponta a pálya. Mert ők éppen sietnek pl, edzeni. Rettentően veszélyes magatartás ám! Indulj el előbb, vagy írjál túlórát, de ne ölj!

Jaja, 140km/h az aztán horror magatartás, érzem is, mintha gyilkoltam volna. Időnként nagyon baromságot tudsz írni, üres pályán veszélytelen ez. És mindannyian tudjuk, h nincs olyan villany autó, ami 140-es tempóval tud ~550km-t. És nem, nem indulok elöbb, nekem nem fizetnek túlórát. Az sokkal veszélyesebb, ha kialvatlan vagyok a korábbi ébredés miatt, és elalszom a kormánynál. Arról nem beszélve, h a keleti országrész milyen parádésan van tele töltőkkel. Ja, nem.

Országon kívül tartom navi szerint a max sebességet, mert általában nem ismerem az ottani szokásokat. De osztrákoknál plö ez nem is gond, mert ott mindenki annyival megy, amennyivel lehet, bár ott is évek óta megfigyelhető tendencia, h egyre több idióta van.

Ha itthon beállok navi szerinti 130-ra, akkor letolnak, 140 körül van meg az a tempó, h lehet menni lassítás-gyorsítás nélkül. Fel kell venni az adott út forgalmi ritmusát, és sokkal kevesebb a sofőr dolga, kevesebb a hibalehetőség.

A másik tempó a kamionok mögötti fix 85km/h, de azt meghagyom a villanyautósoknak. :)

Dejó az a töltő. És 5 perc alatt mennyit tudtam volna beletölteni? De legyek jó fej, várjak még picit, mert pisilek, eszek, ez nálam 10 perc. Mielött kérdeznéd, gyúrós vagyok, viszem magammal az előző este bekészített kajámat, így nem kell bemennem sehová, rendelni valamit, és várni. Nekem az időm a legfontosabb, így 50 fele már pontosan tudom, h a B oldal forog, és az A oldalon voltak a jobb számok. Úgyhogy sietek.

Soha nem büntettek 130-as táblánál valós 140-el, tán 145-nél sem. Levezettem mér 700ekm felett, még sosem kaptam gyorshajtásról csekket.

“Anyone who believes in indefinite growth in anything physical, on a physically finite planet, is either mad or an economist.”

David Attenborough Kenneth Boulding