- dejo blogja
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- 668 megtekintés
Hozzászólások
Én régi gépeken Q4OS-t szoktam használni, vagy ha valóban tényleg őskövület akkor puppy. Ha ezekkel nem vállalható akkor el kell engedni :)
Amúgy a netbookon kívül egy mint cinnamon/mate is kényelmesen elzötyögött volna rajtuk.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hm, thx, ez a ChromeOS Flex nekem új volt. Teszek egy próbát az Acer 1820PTZ kisgépen hogy mit szól hozzá :)
update1:
btw, eddig egész érdekes. Acer 1820PTZ -re simán felment, gyorsabb volt a telepítés mint ahogy kiírtam USB-re az egész installert :) Bár az acerbe van 4GB ram + SSD
- installert simán windows alól Rufussal írtam ki (a .zip-et betallóztam azt ennyi, semmi extra)
- Elsőre bebootolt az installer (Ez a régi acer még EFI-s mint sem UEFI-s cucc), meglepő
- Már installer közben is ment a touchscreen + a fényerő és egyéb szabályó gombok
- Install ~10 perc kb? reboot -> chromeos flex boot ~15 perc setup ! loginnal együtt
- Wifit alapból felismerte, Touchscreent is, perpill frissíti magát az OS, az egy kicsit lassan megy.. 24% ~10perc elteltével
- Ami zavaró volt, hogy nagyon apró volt minden féle fajta betű rajta.. bár install után ezt Beállítások -> Megjelenítés menüben a font növeléssel lehetett korrigálni, ha majd lefut az update kissé jobban átnézem hogy lehetne ezt optimalizálni.
- Sajnos az ACER PTZ "forgását" nem ismeri (tabletté alakítható) így nem jön elő alapból keyboard ha tablet módba tekerem.
- btw hang is megy alapból, bár kissé szétakadt a youtube.. de ezt betudom egyelőre annak hogy épp frissíti magát az egész ChromeOS*
Egyelőre ennyi a "teszt" :) Bocsi hogy ide "blogoltam" be ezt :)
update2:
- Frissítés lefutott, rendszer betöltött
- Dark mode-ban sokkal jobb :)
- Viszont itt be is fejeződött a dícséret.. youtube app nem töltött be Wifi-n, adtam neki ethernetet.. azon betöltött, de a lejátszás nem indult el. Chrome -> youtube -> ez sem töltött be, el sem indult :(
Szóval összességében az első benyomások pozitívak voltak, de utána eléggé lehangoló lett. (Win11 is volt ezen + Linux is, ott pl nem volt ilyen gond), lehet a HW nem megfelelő a ChromeOSFlex alá és valami "összeomlott" a háttérben.
Mindenesetre egy érdekes próba volt. Köszi 'dejo' :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Nekem a leggyengébb egy AMD C60-as CPU-s netbook. Szintén 4 GB memóriával és SSD-vel, rendesen up-to-date FreeBSD megy rajta XFCE-vel. Nem gyors, de mivel a prociban van hardveres virtualizáció, ezen szokjtam játszani a bhyve-val :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Jó két évig használtam egy Lenovo Ideapad S10t Debiannal, szépen tette a dolgát, arra amire kellett (szervíz gép, kódolás, hackelés) bőven elég volt. Viszont, a proci folyamatosan nyél gázon járt, különösen ha ment a böngésző. És ez is lett a veszte a szegénynek, mert a proci BGA forrasztása nem bírta az alaplapon.
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Hát szép játék, de vajon van ténylegesen értelme az alábbi benchmarkot tükrében foglalkozni a 15 éves őslassú számítógépekkel?
https://www.cpubenchmark.net/compare/242vs127vs923vs3877vs3830/AMD-C-50…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Kérdés: Mire akarod használni?
Ha gyorsan meg kell szerkeszteni egy rövid dokumentumot, megnézni egy címet egy weboldalon, felflashelni egy marék mikrokontrollert, beállítani egy routert arra bőven elég, feltölteni egy videót vagy egy marék képet.
Nem, nem ezen fogsz videót vágni, 300 headshotot kiosztani vagy épp egy rakétahajtómű műszaki rajzát szerkeszteni (bár az openscad meglepően jól meg az Atomon).
A másik oldalon ott van, hogy amikor egy i5-ös gép ázik el a táskádban és feszstab fetje visz mindent a +3v3 ágon, csinálva egy közel 100k-s számlát, akkor a <20k HUF-os szutyok valahogy pénztárcabarát alternatíva lesz.
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igazad van a céleszközökkel, hogy arra még elmegy. Viszont a gyakorlat szerint sokkal többször azzal szembesülsz, hogy reszeli a srác a szomszédnak általános internetező gépnek.
Használtpiacot ne hagyjuk ki a számításból. Ma i3/i5-2xxx szériás vagy picivel újabb komplett konfigok (laptop, asztali PC) 20.000 Ft környékétől már kaphatóak.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Valamit figyelmen kívül hagysz: A form factor és a fajlagos akkukapacitás. A 10"-os méret pont elég kényelmes, hogy gépelni lehessen rajta és lásd is amit csinálsz, miközben még egy 10 éves akksival is 2-3 órát elmennek ezek a gépek. Egy I3-as laptop ugyanezzel korral általában 30 perces vagy még rosszabb akksival jön.
Sajnos a használt laptop egyik átka, hogy olcsónak tűnik. Megveszed 50-ért, aztán veszel bele 8-ért memóriát, 25 ért akksit, 5-6k-ért új billentyűzetet és mire észbekapsz, máris kifizetted az új gép árát.
Az két ok miatt preferálom csak a régi gépeket: A kivitel, aka volt még benne anyag. A másik, a portok száma. Komolyan, vérlázító, hogy lassan már a két USB port is feláras lesz...
"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
+1 a céleszközre, 2010 óta hű társam egy pici netbook ami egy ideje pont erre van használva. Van rajta mindenféle telepítő, ISO, adatmentéshez cucc, ventoy pendrive-ot tudok vele csinálni, ilyesmik.
Nomád körülmények közt a kesztyűtartóban él évek óta. Form factorja ezt pont engedi, ha megyek valahova mindig nálam van, egy nagyobbacska kabát zsebébe is be lehet csúsztatni, de egy táskában se foglal sok helyet. Ha bármi baja lesz akkor kb 5k-t buktam értékben, max veszek egy másikat és a NAS-on tárolt image-ből "visszavarázsolom" a lelkét. Van rajta SD kártyaolvasó ami jól jön (pl rpi kártyáját így tudtam megírni), de azóta ez az egyetlen olyan eszköz itthon amire rá tudom kötni az USB-s DVD írómat ha épp szükség lenne rá (jól jött pl amikor babaultrahang videót kellett valahogy a NAS-ra felvarázsolni).
Ha épp wifi közelben van még fel is frissítem, tulajdonképpen egy up2date célszerszám.
OS-ből rengeteget végigpróbáltam az évek alatt hol több hol kevesebb sikerrel de a befutó egy 32 bites Q4OS Trinity lett.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
En az eeePC 1001-bol Pico-8 gepet csinaltam, nagyon fun :)
Mondjuk egy SSD jot tett nagyon a sebessegnek.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szia, Ez pont nagyon érdekelne. Most kezdenék valamit egy samsung n150 el. Milyen oprendszert raktál a tied alá? Nagy meló volt?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Void Linuxot raktam ra (a leheto legpehelysulyubbat kerestem, szerintem megtalaltam :D), ablakkezelonek Blackboxot meg Fluxboxot.
Nem remlik hogy nagy melo lett volna, bar ez mar volt vagy egy eve. A legtobb ido szerintem az volt hogy az ablakkezelo menujebe belepakoljam a megfelelo menupontokat a Pico8 inditasahoz :)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm szépen! :-)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni