Régi gyengécske laptopok és net-book tapasztalatok

1.) Itt is kértem javaslatokat hogy milyen oprendszert telepítsek egy Dell Latitude D620 laptopra, amiben 3 GB RAM és egy Intel Core2 Duo T5600 @ 1.83GHz CPU van.
Én előtte magamtól a Linux Lite-ot próbáltam és néhány másik Linux kipróbálása után a végén ennél is maradtam. A magyar nyelv beállítása volt kissé nehézkes, hiába állítottam a magyart elsődlegesnek, csak akkor ment jól, ha az angolt el is távolítottam.
Maradt benne a 3GB RAM és a 80GB HDD, mert a tulajdonosa nem akart 15 ezer Ft-ot áldozni a RAM és SSD bővítésre.
Az Interneten olvasgatni, Youtube videókat nézni ha nem is kiváló élménnyel, de kis megszokással így is egészen jól lehet.

2.) Aztán jött egy barátom, hogy a lányának van egy Asus Eee PC-je 2 GB DDR3 RAM-mal és AMD C-50 processzorral. Ezen még a gyárilag telepített Winows 7 starter volt. De nagyon lassan indult el.
Tehát kezdjünk vele valamit!
Itt már volt lehetőségem a 2GB RAM-ot 4GB-ra cserélni és egy 120GB-os SSD-t tenni bele.
Próbálgattam a Linuxokat. A 265-ös passmarkú processzor próbára tette a türelmemet. A Linux Lite itt is szoba került, de a piciny képernyőről mindig lelógtak az ablakok. Alig tudtam olyan pozícóba hozni, hogy az ablakkok jobb alsó sarkában lévő gombok kattinthatók legyenek. A telepítés során a TAB gombbal machináltam. Néhány kört végig TAB-ozva számoltam mikor ér vissza és akkor kb, hanyadik TAB után lehet Entert nyoni. :)
Ekkor gondoltam egy merészet és feltettem rá a Google Chrome OS Flex rendszert.
Simán települt és bár nem szaggatja a hámot, hasonló élményt nyújt, mint az előző gép. A faladat főleg, hogy az aprótelefonképernyő helyett ezen tudjon a gyerek híreket olvasni.

3.) És ha már ennyire elvoltam ezekkel a bőven 10 évesnél régebbi gépekkel, elővettem a lányom első laptopját, amit 2008-ban kapott érettségi után, az egyetem előtt.
Szóval ez egy 14 éves PackardBell EasyNote TK81 laptop, mely bővítés után jelenleg a következő konfigurációval rendelkezik: Athlon II P360 CPU és 8GB DDR3 RAM, valamint 240GB SATA-3 SSD.
Itt rögtön a chrome OS Flex-el kezdtem. Na ezen a gépen teljesen normálisan fut. Másfél óra alatt nagyon szépen be is laktam. Teljesen jól szinkronizálódott a Google fiókommal, és még beléptem rajta néhány más nem Google fiókomba is. A Google Messenger felajánlotta, hogy kapcsoljam össze a telefonommal. Meg is tettem. Ettől kezdve a laptopon tudok SMS-t írni, amit a telefonom küld el. Sőt ez visszafelé is igaz, a kapott SMS-eket, a laptopon tudom olvasni. Ez jól jön ha olyan fiókba akarok belépni, ahol a megerősítő kód SMS-ben jön, mert így nem kell begépelni, hanem gépen belül tudom a beviteli mezőbe másolni. Szóval nagyon bejött!
Ez meg is marad rajta hosszabb távon is.  :)

3/b.)
Mivel a minap adták ki a Fedora 38 bétát, gondoltam azt is kipróbálom az utóbbi PackardBell EasyNote TK81 gépen. Egy SSD csere után (hogy az előző SSD-n megmaradjon a már szépen belőtt Chrome OS) fel is tettm rá.
Teljesen szépen elballag rajta. Sem a telepítés során, sem néhány óra használat alatt nem tapasztaltam semmilyen problémát.
Google Chrome-ot telepítettem az alap repókból. Az szépen leszinkronizálta a Google fiókomból a szokásos dolgokat. Már a telepítés során, amikor rákérdezett engedélyeztem a 2rd repokat is. Majd telepítettem még néhány alap programot (MC, Gimp, Visual Studio Code, stb), azokkal sem volt probléma.
Nem használtam hálózati kábelt, csak Wi-Fi-vel csatlakoztattam a netre, amit már a telepítés elején bekapcsoltam. 
Mivel itt a cél a Fedora 38 béta kóstolgatása volt és jól vizsgázott, gondolkodom rajta, ha lesz egy nagyon szabad hétvégém, akkor felteszem a napi használatban lévő otthoni gépemre is.

Összegzés:
Nagyon Régi gépet is lehet még használni, ha megtaláljuk a rá alkalmas operációsrendszert, és az elvárásainkat össze tudjuk hangolni a gép teljesítményével.
Bár megjegyzem a PackardBell gépnél a Chrome OS Flex-szel nem igazán kellet nagy kompromisszumot elszenvedni.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 03. 16., cs – 16:19

Én régi gépeken Q4OS-t szoktam használni, vagy ha valóban tényleg őskövület akkor puppy. Ha ezekkel nem vállalható akkor el kell engedni :)

Amúgy a netbookon kívül egy mint cinnamon/mate is kényelmesen elzötyögött volna rajtuk.

Szerkesztve: 2023. 03. 16., cs – 18:24

Hm, thx, ez a ChromeOS Flex nekem új volt. Teszek egy próbát az Acer 1820PTZ kisgépen hogy mit szól hozzá :)

update1:

btw, eddig egész érdekes. Acer 1820PTZ -re simán felment, gyorsabb volt a telepítés mint ahogy kiírtam USB-re az egész installert :) Bár az acerbe van 4GB ram + SSD 

- installert simán windows alól Rufussal írtam ki (a .zip-et betallóztam azt ennyi, semmi extra)
- Elsőre bebootolt az installer (Ez a régi acer még EFI-s mint sem UEFI-s cucc), meglepő
- Már installer közben is ment a touchscreen + a fényerő és egyéb szabályó gombok
- Install ~10 perc kb? reboot -> chromeos flex boot ~15 perc setup ! loginnal együtt
- Wifit alapból felismerte, Touchscreent is, perpill frissíti magát az OS, az egy kicsit lassan megy.. 24% ~10perc elteltével
- Ami zavaró volt, hogy nagyon apró volt minden féle fajta betű rajta.. bár install után ezt Beállítások -> Megjelenítés menüben a font növeléssel lehetett korrigálni, ha majd lefut az update kissé jobban átnézem hogy lehetne ezt optimalizálni.
- Sajnos az ACER PTZ "forgását" nem ismeri (tabletté alakítható) így nem jön elő alapból keyboard ha tablet módba tekerem.
- btw hang is megy alapból, bár kissé szétakadt a youtube.. de ezt betudom egyelőre annak hogy épp frissíti magát az egész ChromeOS*

Egyelőre ennyi a "teszt" :) Bocsi hogy ide "blogoltam" be ezt :)

update2:

- Frissítés lefutott, rendszer betöltött
- Dark mode-ban sokkal jobb :)
- Viszont itt be is fejeződött a dícséret.. youtube app nem töltött be Wifi-n, adtam neki ethernetet.. azon betöltött, de a lejátszás nem indult el. Chrome -> youtube -> ez sem töltött be, el sem indult :( 
 

Szóval összességében az első benyomások pozitívak voltak, de utána eléggé lehangoló lett. (Win11 is volt ezen + Linux is, ott pl nem volt ilyen gond), lehet a HW nem megfelelő a ChromeOSFlex alá és valami "összeomlott" a  háttérben.

Mindenesetre egy érdekes próba volt. Köszi 'dejo' :)

Jó két évig használtam egy Lenovo Ideapad S10t Debiannal, szépen tette a dolgát, arra amire kellett (szervíz gép, kódolás, hackelés) bőven elég volt. Viszont, a proci folyamatosan nyél gázon járt, különösen ha ment a böngésző. És ez is lett a veszte a szegénynek, mert a proci BGA forrasztása nem bírta az alaplapon.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Kérdés: Mire akarod használni?
Ha gyorsan meg kell szerkeszteni egy rövid dokumentumot, megnézni egy címet egy weboldalon, felflashelni egy marék mikrokontrollert, beállítani egy routert arra bőven elég, feltölteni egy videót vagy egy marék képet.
Nem, nem ezen fogsz videót vágni, 300 headshotot kiosztani vagy épp egy rakétahajtómű műszaki rajzát szerkeszteni (bár az openscad meglepően jól meg az Atomon).
A másik oldalon ott van, hogy amikor egy i5-ös gép ázik el a táskádban és feszstab fetje visz mindent a +3v3 ágon, csinálva egy közel 100k-s számlát, akkor a <20k HUF-os szutyok valahogy pénztárcabarát alternatíva lesz.

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

Igazad van a céleszközökkel, hogy arra még elmegy. Viszont a gyakorlat szerint sokkal többször azzal szembesülsz, hogy reszeli a srác a szomszédnak általános internetező gépnek.
Használtpiacot ne hagyjuk ki a számításból. Ma i3/i5-2xxx szériás vagy picivel újabb komplett konfigok (laptop, asztali PC) 20.000 Ft környékétől már kaphatóak.

Valamit figyelmen kívül hagysz: A form factor és a fajlagos akkukapacitás. A 10"-os méret pont elég kényelmes, hogy gépelni lehessen rajta és lásd is amit csinálsz, miközben még egy 10 éves akksival is 2-3 órát elmennek ezek a gépek. Egy I3-as laptop ugyanezzel korral általában 30 perces vagy még rosszabb akksival jön.
Sajnos a használt laptop egyik átka, hogy olcsónak tűnik. Megveszed 50-ért, aztán veszel bele 8-ért memóriát, 25 ért akksit, 5-6k-ért új billentyűzetet és mire észbekapsz, máris kifizetted az új gép árát.
Az két ok miatt preferálom csak a régi gépeket: A kivitel, aka volt még benne anyag. A másik, a portok száma. Komolyan, vérlázító, hogy lassan már a két USB port is feláras lesz...

"Maradt még 2 kB-om. Teszek bele egy TCP-IP stacket és egy bootlogót. "

+1 a céleszközre, 2010 óta hű társam egy pici netbook ami egy ideje pont erre van használva. Van rajta mindenféle telepítő, ISO, adatmentéshez cucc, ventoy pendrive-ot tudok vele csinálni, ilyesmik.

Nomád körülmények közt a kesztyűtartóban él évek óta. Form factorja ezt pont engedi, ha megyek valahova mindig nálam van, egy nagyobbacska kabát zsebébe is be lehet csúsztatni, de egy táskában se foglal sok helyet. Ha bármi baja lesz akkor kb 5k-t buktam értékben, max veszek egy másikat és a NAS-on tárolt image-ből "visszavarázsolom" a lelkét. Van rajta SD kártyaolvasó ami jól jön (pl rpi kártyáját így tudtam megírni), de azóta ez az egyetlen olyan eszköz itthon amire rá tudom kötni az USB-s DVD írómat ha épp szükség lenne rá (jól jött pl amikor babaultrahang videót kellett valahogy a NAS-ra felvarázsolni).

Ha épp wifi közelben van még fel is frissítem, tulajdonképpen egy up2date célszerszám.

OS-ből rengeteget végigpróbáltam az évek alatt hol több hol kevesebb sikerrel de a befutó egy 32 bites Q4OS Trinity lett. 

En az eeePC 1001-bol Pico-8 gepet csinaltam, nagyon fun :)

Mondjuk egy SSD jot tett nagyon a sebessegnek.

Void Linuxot raktam ra (a leheto legpehelysulyubbat kerestem, szerintem megtalaltam :D), ablakkezelonek Blackboxot meg Fluxboxot.

Nem remlik hogy nagy melo lett volna, bar ez mar volt vagy egy eve. A legtobb ido szerintem az volt hogy az ablakkezelo menujebe belepakoljam a megfelelo menupontokat a Pico8 inditasahoz :)