unlock

Fórumok

Mivel még soha nem volt okos telefonom, így nem értek dolgokat vele kapcsolatban.
Végül is csak beszereztem egy Huawei Y550-et, és elkezdtem túrni a netet. Mindenhol javasolják hogy jó ha rootolt a telefon. Meg hogy garancia vesztéssel jár.
Azt is tudom hogy az Android egy Linux származék, de még nem értem annak logikáját felépítését.
Mi történik a telefonnal ha unlockolom. A Huawei volt szíves rendelkezésemre bocsájtani a hivatalos kódot, tehát nem kell úgymond feltörni a telefonomat. Ekkor mi a helyzet?
S mit kapok cserébe?
Mi változik?
Állítólag teljes hozzáférést mintha root lennék egy Linux rendszeren. De a Linuxomat sem root ként használom hanem felhasználóként. Az unlockolást követően is tudom úgymond felhasználóként használni? Maximum ki tudom pucolni a felesleges dolgokat?
Tovább olvasva a netet, ha egy frissebb rendszert teszek fel, akkor a telefon jobb lesz, gyorsabb, stabilabb.

Hozzászólások

Én nem rootoltam az én telefonomat, s boldog vagyok vele. Működik, felhasználóként akarom használni, ahogy mondtad: „De a Linuxomat sem root ként használom hanem felhasználóként”.

A rootolással tulajdonképpen teljes jogod lesz a telefon felett mindenhez. Ez abban nyilvánul meg leginkább, hogy te (meg azok az alkalmazások, amiknek megengeded) olvashatnak olyan rendszerpartíciókat is, amiket root nélkül nem engedne meg a telefon. Ez akkor lehet hasznos, ha kevés a hely, s sok gyári szemét van a telefonon. Esetleg teljes körű backupot lehet csinálni egyes alkalmazásokkal, amik kényelmesebbek.
Én úgy gondolom, hogy amíg nem érzed a hiányát, addig ne akarj rootolni, csak mert egyesek szerint anélkül nem Android az Android.

A frissebb rendszer dolog érdekes kérdés. Ugye van egy gyári rendszer, amit kiadott a Huawei a telefonhoz. Utána ha ők adnak ki frissebbet, az valószínűleg többet tud (új Android verzió), vagy jobban teljesít (bugfixek). Ha hivatalosan nincs frissebb, akkor vannak különböző „főzött” verziók. Ezek lelkes amatőrök által összerakott rendszerek - anno találkoztam olyannal, ami sokkal jobb volt, mint a gyári, olyannal is, ami sokkal rosszabb. A Mobilarénás fórumokban általában tudnak segíteni ezügyben, hogy melyik milyen.
--
blogom

Az unlock nem rootolás. Unlock esetén függetleníted a telefont, ami kishazánkba bűncselekmény.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.

"...miért nem csinálhatok vele azt amit akarok?"
Mert a szerződés szerint, amit a vásárláskor elolvastál, megértettél és aláírtál, vállaltad, hogy nem teszel ilyet. És valószínűleg mert x forintért vetted az y forintos készüléket, ami persze z forintot ér.

Lecsukni meg nem ezért fognak, hanem azért, mert valami olyasmi rémlik, hogy az unlock (szolgáltatófüggetlenítés, már ha erről van szó) olyan tevékenység, ami kimeríti a számítástechnikai izé jogosulatlan felhasználását. De ennek konkrétan utána kellene olvasni, az unlock tisztázása után.

" 300/C. §

(1) Aki számítástechnikai rendszerbe a számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve, illetőleg azt megsértve bent marad, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő. "

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Akár kifizetted, akár nem (mert mondjuk hűségidőbe vetted meg részletre), nálunk illegális a telefon függetlenítés. Kérheted a szolgáltatódat, hogy tegye meg, ami függ attól, mennyit fizettél ki a kütyüből.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.

Mondjuk ezt már a ZTE Blade-mnél se értettem, mármint, hogy ha beütök egy számsort a telefonba akkor az egyenlő ezzel:
"aki számítástechnikai rendszerbe a számítástechnikai rendszer védelmét szolgáló intézkedés megsértésével vagy kijátszásával jogosulatlanul belép, vagy a belépési jogosultsága kereteit túllépve, illetőleg azt megsértve bent marad, vétséget követ el, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő"

Szerintem vígan. Emlékszem amikor egy traffipax-blokkolót használót akartak ezzel a gumiszabállyal elkaszálni, na ott nem állt meg a dolog, de a mobiltelefonok esetében már simán. A "védelmet szolgáló rész" sem vitatható, hiszen a lock azért van beállítva hogy illetéktelen ne matasson benne, ergo ez a készülék védelmére szolgál.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

igen, az a védelem, ami attól védi a készüléket hogy idegen kártyát tegyenek bele a forgalmazó szándéka ellenére. Ha te ezt a védelmet feltöröd, akkor elköveted a cselekményt. A jogszabály pontosan ráhúzható erre.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Magyarország a jogi gumiszabályok hazája, a jogalkotás színvonalát nem kell ecsetelni, még az is tisztában van vele, akinek fingja nincs a jogról, csak mondjuk hallott már az alaptörvényről. a védelem nem kizárólag a készülék, vagy a rendszer védelmére, hanem mondjuk a szolgáltató gazdasági érdekeire is vonatkozhat.

--
"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Nem vagyok jogász, de mondjuk így:

"A szolgáltató gazdasági érdekeit védő korlátozó mechanizmus feloldásával a szolgáltatónak kárt okoz ...."

A problémám, hogy a SIM zár nem a rendszert védi (arra van a bootloader lock), igazából milyen rendszerbe lépsz be jogosulatlanul amikor megkerülöd?

Bár a Huawei-t nem ismerem, de gondolom a bootloader unlock-jára gondoltál?! Ezzel tulajdonképpen azt éred el, hogy tudsz rá telepíteni főzött rom-okat, és főzött kerneleket. Gyakorlatilag a bootloader nem fogja vizsgálni, hogy a gyári rendszer vagy kernel akar-e bootolni. Lehetőséged lesz akár több rendszert id futtatni stb. A recovery-ről nem is beszélve. Ennek nem feltétele, hogy root legyél és később is simán használhatod sima userként a telefonodat.

<= Powered By Ubuntu & Gentoo Linux =>

'Software is like sex: It's better when it's free!'
By Linus Torvalds

Én a root-ot arra használom ,hogy leszedjek olyan alkalmazásokat amit egyébként nem engedne meg a policy, wifi beállításokat lementsem illetve a sok reklámot blokkolom adfree-vel.
--------------------
http://grant-it.com/

Alapszabály, hogy ha nem tudod mi az unlock és/vagy root, akkor nem kell neked.

jAzz

Normális embernek nincs szüksége a root-ra egy telefonon.
De én sem vagyok normális, mert csak egy sima backupot szeretnék az appjaimról titaniumbackup-pal, ahhoz pedig root kell.
Ha valakinek van jobb ötlete, hogy pl. a google authenticatort hogy lehet root nélkül kibackupolni, örömmel hallgatom.

Amíg full backupot nem tudok csinálni a telómról vagy eltüntetni a fölösleges gyártói appokkat sima userként, addig nekem sajnos kell root. Amíg nem tudok egy normális tűzfalat futtatni, addig megint csak kell. Aztán még sorolhatnám. Nagyon hamar eljut akár egy átlagos felhasználó is arra a pontra, hogy milyen jó dolog lenne, ha ez így működne, az meg másképp. Az már egy más kérdés, hogy meglépi-e a rootolást, megéri-e neki.

--------------------------

Csak a viták elkerülése végett. Ha nem használok ékezetet, mobiltelefonról írok.

"minek futtatnál tűzfalat a telefonodon? ez valami mánia?"
Nem mánia, elővigyázatosság. Ezek már rég nem telefonok, még desktopként is lehet őket használni. Nagyon nem szeretném, ha lenyúlná valaki pl. az ssh kulcsaimat, csak mert egy hotel publikus wifijére csatlakoztam rá.
De aki ilyet kérdez, annak valószínűleg nincs érzékeny információ a telefonján.

"minek backupolod le a google authentikátort?"
mert pl. telefont akarok cserélni?

> Nagyon nem szeretném, ha lenyúlná valaki pl. az ssh kulcsaimat, csak mert egy hotel publikus wifijére csatlakoztam rá.

És ezt egy tűzfal megoldja? (Vagy inkább: És ezt egy tűzfal oldja meg?) Azta'.

> mert pl. telefont akarok cserélni?

Oké, de miért csinálsz mentést az Authenticatorról? Belépsz, regisztrálod az új telefont, használod.

"És ezt egy tűzfal megoldja? (Vagy inkább: És ezt egy tűzfal oldja meg?) Azta'."
direkt módon természetesen nem ez oldja meg. de esetleg segít, hogy ne teljek meg idióta malware-rel pl.

"Oké, de miért csinálsz mentést az Authenticatorról? Belépsz, regisztrálod az új telefont, használod."
mert ez nem mindenhol lehetséges? Mert még a google-nél sem lehetett az elején? Mert egy csomó helyen csak úgy lehet cserélni, hogy "contact support" ami időbe telik és ez nem hiányzik? Meg mi van ha ellopják a telefont?

p.s. nem kell kötözködni

> de esetleg segít, hogy ne teljek meg idióta malware-rel pl.

Aha...

> Mert még a google-nél sem lehetett az elején?

Lehet, hogy igazad van. Elég régóta használom (-k hasonlót), nem tudok róla, hogy lett volna ilyen időszak, de tény, hogy nem a legelején kapcsoltam be.

> Meg mi van ha ellopják a telefont?

Mi lenne? Ezeken a helyeken általában a telefonszámod is meg van adva: a szolgáltatótól úgyis kérsz új SIM kártyát, és belépsz egy SMS-ben kapott kóddal.

"De a Linuxomat sem root ként használom hanem felhasználóként"
Annyit azért érdemes megjegyezni, hogy androidon minden app külön userként fut igazából, alapvetően egy saját dalvik/art VM-mel.

Tehát ha rotolt a készülék, akkor a root jog mindig ki van osztva alkalmazásokhoz. Ha turkálsz a fájlrendszer gyökerében, akkor a fájlkezelőhöz, stb.
A legtöbb root megoldás támogat egy keretprogramot, amivel lehet engedélyezni/tiltani a root jogot kérő alkalmazások igényeit.

Ha nem rootolt egy készülék, akkor az appok egymáshoz nem férnek hozzá. Mindegyiknek van egy saját belső tárhelye, ahova privátban írhat. Ez a /data/data/[package név]/ alatt van. Itt tartják a saját sqlite adatbázisukat is, ha van nekik. A külső tárolóra írhatnak engedélytől és android verziótól függően.

------------------------
Everyone is a winner*

Légyszi ne keverjük már a bootloader unlock-ot és a simlock/szolgáltatófüggő állapot megszüntetését, "függetlenítés"-t.

Nos, elég sok mindent lehetett itt olvasni, de tényleg a Huawei-től kapott unlock kód gondolom nem a sim kártyára vonatkozott, mert csak az SN-t, és az imei-t küldtem el nekik, mire megkaptam az unlock kódot. A sim kártya unlockjához gondolom kellett volna hogy milyen ország melyik szolgáltatójánál vagyok.
De amit kaptam kódot, azzal tudok majd root lenni. Valami fastboot szükségeltetik majd hozzá. Létezik hozzá komplett magyar leírás.
Sőt egy apk-t megfuttatva már kész is, az xdg jóvoltából. Mivel felvették a támogatott készülékek listájába. Gondolom ez lenne a legbiztonságosabb megoldás.

S valóban milyen pofátlanság már hogy nem nézhetem meg a wifi kódokat, melyeket ráadásul én magam pötyögtem be.
A sajátom pld. mind a 64 karaktert kihasználja és leginkább egy óhéber sírfelirathoz hasonlít. Ember legyen a talpán aki megjegyzi.
De leginkább az a gond ha hosszú a kód, és a 46. karaktert elhibáztad, kezdheted elölről.
S valóban az is bosszant hogy a régi Nokia C1-esemről elavult alkalmazásokat tettek fel az engedélyem nélkül. Ugyanis ez már akkor történt mikor már rég hazaértem. Egyszer csak jön az sms hogy telepítettük az előző sim kártyáján lévő alkalmazásokat.
Az is jó dolog lenne ha én szabályozhatnám hogy hová is települjön egy-egy alkalmazás. Hiszen szinte mindegyik a telefon saját memóriájába akar menni. Némelyiket át tudom tenni az SD kártyára de inkább nem.

Mondjuk azt is furcsának találom hogy a Linux jellegű háttérrel szemben, szinte minden segédprogram Windowsos.

Hello!

Szerintem tisztázni kellene, hogy mit akarsz unlockolni :-)

- rootolás
a telefonon, androidon root jog szerzése. Ezzel hozzáférhetsz alacsonyabb szintű dolgokhoz is plusz feltétele annak, hogy főzött rom-ot rakjál fel rá

- bootloader unlock
egyes telefonoknak lockolva van a bootloadere, de lehet unlockolni. Ennek hiányában nem tudsz rá másik bootloadert rakni (pl TWRP), ha nem tudsz másik bootloadert rakni, akkor nem fogsz tudni nem gyári főzött romokat felrakni hozzá (pl cyanogenmod). Pl a sony xperia S-nek (kb 4 éves modell) általában lockolva van a bootloader de a sony weboldalán lehet unlockolni,a sony ad hozzá egy kódot. Van olyan telefon is, amin nem lehet unlockolni a bootloadert.

- network unlock (ezt hívja a közbeszéd sim lock-nak)
ha pl csak telenoros sim kártyával használható a telefon, akkor network lock-os. Ez kiszedni az adott szolgáltató hozzájárulása nélkül nem legális. Az, hogy bűncselekmény vagy csak szabálysértés, nem tudom. De a szolgáltató, ha nincs hűségidőd vagy lejárt, akkor kiszedi kb 10-15e forinért.

- sim unlock
ha pl csak konkrétan egy darab sim kártyával lehet használni a telefont. A lehetőség megvan erre, de manapság ezt nem használják, régebben se nagyon de volt olyan, hogy pl egy cég sim lockolta a céges telefont, hogy csak azzal az egy kártyával tudja használni a munkavállaló.