Okmányiroda a hétben

Lejárt a személyim (egy ideje). Gondoltam meghosszabbítom, hátha igazolnom kell, hogy egy személy vagyok..
Elmentem múlthét szerdán az okmányirodában. Aznap hétig vannak nyitva. Én ott voltam negyed hétkor, de már nem adtak sorszámot, mondván hogy egy órával zárás előtt már adnak, jöjjek hétfőn, érjek oda hatra. Nyeltem egyet, aztán haza.
Ma valami csoda folytán sikerült oda érnem 17:40-re. Ma se kaptam sorszámot, mert csak. Mert sokan vagyunk, ők meg kevesen vannak. Nincs több sorszám.
Hát basszákmeg!
Akkor nem lesz személyim.

Hozzászólások

Ugyfelkapun nem tudsz idopontot foglalni? Akkor talan nem kell sorszam.
Egyebkent nekem 1 eve jart le, azota utlevellel jarok mindenhova, az meg par evig ervenyes.

--
I'm not saying the new Apple Watch will only be worn by wankers but it's not vibration, shock and splash proof for nothing.

Na ez a lazaság némi vigaszt nyújt :). Az útlevelemet nem fogom cipelni, de a jogsim mindig nálam van (mondjuk az is lejár lassan). Teszem hozzá, bringával járok, és ha elkap a rendőr akkor talán nem a legcélszerűbb a jogsimat elővenni :D. Talán akkor már inkább a lejárt személyit.

érvényes jogsival

Sőőőt! Még ha az orvosi alkalmasságid miatt már nem is érvényes a jogsid (hátsó táblázatban levő dátumok), a dokumentum érvényességi ideje tovább szokott tartani, tehát már használhatatlan jogsival is igazolhatod magad :) [és akkor jöhet a filozófiai kérdés, amit mélyen tisztelt törvényhozóink elfelejtettek feltenni maguknak: ha egy okmány a célját már nem teljesítheti, mert lejárt a rá adott határidő, de az okmány érvényessségi ideje még nem járt le, akkor érvényes-e az okmány. És minek csesződünk azzal azon kívül, hogy így a gyanútlan állampolgárt egyszer meg lehet büntetni...]

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

A filozófiai kérdésre: a jogsinak nevesítetten két funkciója van. Hogy igazold, hogy vezethetsz, illetve hogy igazold, hogy ki vagy (ez nevesítve van a törvényben, elvileg nincs olyan, ahol azt mondhatják, hogy csak a személyi jó ügyintézéshez, de a gyakorlatban meglepően sok ilyen, és ugye a fasz se ér rá vitatkozni minden hülye céggel), és nyilván csak azért mert Józsi bácsi 75, és már három évente orvosira kell szaladgáljon, az arca annyit már nem változik.

Egy idő óta ha jól tudom egyébként nem csinálnak már olyat, hogy különböző érvényességet nyalnak fel rá.

A filozófiai kérdésre: a jogsinak nevesítetten két funkciója van. Hogy igazold, hogy vezethetsz, illetve hogy igazold, hogy ki vagy (ez nevesítve van a törvényben, elvileg nincs olyan, ahol azt mondhatják, hogy csak a személyi jó ügyintézéshez, de a gyakorlatban meglepően sok ilyen, és ugye a fasz se ér rá vitatkozni minden hülye céggel), és nyilván csak azért mert Józsi bácsi 75, és már három évente orvosira kell szaladgáljon, az arca annyit már nem változik.

Ez oké, de akkor meg nem jogosítvány, ha személyazonosításra is alkalmas, hanem jogszemélyi, vagy ilyesmi :)

Egy idő óta ha jól tudom egyébként nem csinálnak már olyat, hogy különböző érvényességet nyalnak fel rá.

Márciusban újított jogsi: Orvosi alkalmassági: 2025. 03. 25
Érvényesség: 2025. 03. 26

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

vezetői engedélynek hívják :) de egyébként szerintem azzal nincs nagy baj, hogy nem nevezték át azt, ami korábban ilyesmire nem volt jó. De majd úgyis jön az egy kártya mindent visz :)
---
Azért ez szerintem inkább csak technikai baki, ezt tudom egy időpontnak tekinteni. (Én jártam vagy két évig érvénytelen jogsival, mert elhagytam, az új kártya onnan volt érvényes, ellenben a kategória ugye nem. Ráadásul vezettem vele pár vicces országban :))

itt a Kormányablaknál kb. 10 perc várakozás bejelentkezés nélkül. majd 10 perc ügyintézés. végül 3 hét múlva jön egy sms, hogy menjek be az okmányirodába (új városháza). az automatával szórakozva azonnalra kérem az ügyintézést. ha 10-en vannak előttem sem gáz, mert személyenként 3 perc.

végül az ideiglenes papírt leadva az én 3 percem is letelik.

a helyszín Debrecen, a kulcs a kormányablak.

--
Vortex Rikers NC114-85EKLS

Par honapja voltam jogsi miatt, mert lejárt. Ugyfelkapun kertem időpontot, nagyjabol jol látszik, hogy mikor van meg esetleg szabad hely. Es gondolom sejthető, hogy ha 1-2 hétre elore be van foglalva a helyek többsége, akkor mennyire lesz csak ugy beesve.

(Am. Első alkalommal áramszünet volt a fel kornyeken, du, mikor visszajött - reggelre mentem eredetileg -, telefonon egyeztettek velem új időpontot par napra ra. Mikor mentem időpontra, gyakorlatilag nem kellett várnom semmit.

----------------
Lvl86 Troll, "hobbifejlesztő" - Think Wishfully™

Feleségem 7-8 éve elvesztette a személyijét. Törvénytisztelő magyar állampolgárként rohantunk a konzulátusra bejelenteni és újat intézni. Ott megkérdezték, hogy mi a fenének neki SZIG, amikor útlevéllel is igazolhatja magát. (Meg jogsival is, csak az neki finn.) Azóta nincs személyije.
Csaba

Igen, tudtam. Mikor elloptak az irataimat ugy dontottem, hogy ami nem kell azert nem fizetek illeteket. Meg soha semmifele hatrany nem ert azert, mert a vezetoi engedelyt hasznalom a szemelyi helyett (a szamat is be szoktam kerdes nelkul irni a "szemelyi igazolvany szama" mezobe, sosem sikitott meg erte senki)

--
http://blog.htmm.hu/

Volt egy rovid idoszak, amikor nem volt szemelyim, es valami vasarlashoz kellett volna, az utlevelemet siman elfogadtak.

Egyebkent meg akarmennyire ugralnak a szolgaltatok, kotelesek elfogadni barmilyen szemelyazonositasra alkalmas okiratot, kulonben meg panaszt kell tenni.

Ennek egyekbent inkabb szamodra van hatranya, mert emlekezned kell, mivel regisztraltal a szolgaltatonal, mert akkor azzal kell igazolnod magad szerzodesmodositaskor.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

A "mivel" alatt itt a tipust ertem, nem a konkret igazolvanyt. Van, ahol eleve tamogatva van tobbfajta igazolvany is, de csak ugyanolyan tipusut fogadnak el (ha jogsival regeltel, akkor jogsit). Aztan vannak szigorubb helyek, ahol rendszeresen le kell jelenteni a szigszam valtast. En pl. igyekszek mindig lejelenteni, ha ezek valtoznak, mert nem akkor akarok szopni vele, amikor epp hirtelen kellene valami.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

Ket evig jartam lejart szemelyivel es hajtasival. Szamtalanszor megallitott a rendor, elkerte, de soha senki nem vette eszre, hogy mar regota le van jarva.
--
FeZo

Ugyfelkapu a megoldas. Ott akkorra foglalsz magadnak idopontot, amikorra akarsz, odamesz, leulsz, behivnak, elintezed, elmesz. Altalaban az idopontra erkezetteket igyekszenek pontosan behivni, persze fugg ez attol is, mekkora a tomeg.

Ha meg nincs ugyfelkapud, feltetlen csinaltasd meg, free es az ilyen ugyeknel nagyon jol tud jonni.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

> akkorra foglalsz magadnak idopontot, amikorra akarsz

Pont tegnap este akartam foglalni időpontot okmány-csináltatáshoz, de végignézve a lakásom kerületének okmányirodáját, a munkahelyem kerületének okmányirodáját, és a szülővárosom okmányirodáját, a legközelebbi időpont három vagy négy hét múlva lenne. Akkor is csak egy darab szabad idősáv volt egész héten, természetesen munkaidőben.

Az ötlet szuper, ha nem sürgős, akkor baromi hasznos, de az "amikor akarsz" már egy kicsit túlzás. ;)

”… a Magyarországon élő magyar állampolgár személyazonosító igazolvány kiadását bármely körzetközponti jegyző hivatalában (a továbbiakban: okmányiroda) személyesen eljárva kérheti…”
(http://www.budapest13.hu/ugyintezes/okmanyiroda/szemelyazonosito-igazol…)

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Hülyeségeket beszélsz.

Ügyfélfogadás a Pannonhalmi Járási Hivatal Okmányirodájában:

A járási hivatal okmányirodájában ügyfélfogadási időben az alábbi ügyeket lehet intézni:

  • személyazonosító igazolvánnyal kapcsolatos ügyintézés,
  • személyi azonosítót és a lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal (lakcímigazolvány) kapcsolatos ügyintézés,
  • útlevéllel és úti okmányokkal kapcsolatos ügyintézés,
  • jogosítvánnyal (vezetői engedéllyel) kapcsolatos ügyintézés,
  • egyéb gépjárműokmányokkal kapcsolatos ügyintézés,
  • egyéni vállalkozói igazolvánnyal kapcsolatos ügyintézés,
  • ügyfélkapu ügyintézés (magyarorszag.hu)
  • mozgáskorlátozottak parkolási igazolványával kapcsolatos ügyintézés.

--
trey @ gépház

+1 ügyfélkapu. Ha emellett budapesti vagy és sürgősebb az eset, akkor javasolt a KEKKH központba időpontot foglalni, ott általában egy héten belül mindig van szabad időpont, a név megzavarja a nagyérdeműt, sokan nem tudják, hogy az is okmányiroda :)

+1 az ügyfélkapura.

A másik trükk, hogy érdemes elmenni valamelyik közelben levő kisebb város okmányirodájába. Ott általában nincs tömeg...

+1 ügyfélkapu

Pluszban van olyan funkciója, hogy szól ha valamelyik okmányod hamarosan lejár, így random nézegetni / naptárba felírni sem kell. :)

"Elmentem múlthét szerdán az okmányirodában." - És mit szóltak hozzá? :-D

Folosleges penzkidobas, burokracia dagasztas.

Sehol semmi szukseg ra, ha van jogositvanyod es/vagy utleveled.

Nekem evek ota lejart, nem is lesz uj. Ha ragaszkodnak a szemelyi szamahoz siman bediktalom a regit.

http://karikasostor.hu - Az autentikus zajforrás.

A régi lejárt okmány azonosítóját nem érdemes bediktálni - nekem személyim legutóbb akkor volt, amikor még füzet formában létezett, aztán amikor lejárt, már elég volt a vezetői engedély illetve az útlevél, úgyhogy én sem csináltattam újat - azóta jól elvagyok mindenütt a jogosítvány okmányazonosítójával. Ha valaki pampoog, hogy "deszemélyikell", akkor felvilágosítom, hogy az bizony elég régóta hiánycikk, és legyen oly kedves beírni azt az azonosítót, amit diktáltam neki.
Eleinte volt egy két eset, hogy "a program nem fogadja el"-be ütköztem, de csal szóban, amikor megpróbálták, sikerült :-P

Nekem se volt személyim pár évig, de aztán volt, hogy valami ügyintézéshez le kellett adni az útlevelet, viszont utazonom kellett valamelyik másik EUs országba, és ezért gyorsan csináltattam egy személyit.

Aztán most meg úgy van, hogy a személyit teszem a pénztárcámba a bankkártyák közé, ha EUban kell utazzak, mert kisebb, könnyebb mint az útlevél.

Szóval gyakorlatilag európai útlevélként használom, a mindennapokban nincs nálam, a jogsival igazolom magam mindenhol, ha szükséges.

Van egy álmom:
- Életemben egyszer elmegyek az okmányirodába, amikor nagykorúvá válok. Nézzenek meg jól, hogy tényleg én vagyok.
- Ha fényképes igazolvány kellene, akkor webkamerába mosolygok, és az ügyintéző on-line meggyőződik arról, hogy nem egy maszkot tettem oda. Snapshot, lehet postázni az igazolványt.
- Ha egy adatom megváltozik, akkor az egy helyen van letárolva, s egyből látszik, hogy mit kell még elintéznem.
- Az összes megváltozott dokumentumom kipostázzák (kiteszik egy posta pontba, hogy ne kelljen a postást várnom)
- Az már csak részletkérdés, hogy miért kell az embernek külön: személyi, lakcímkártya, jogosítvány, adókártya, útlevél. Egyáltalán miért kell ennek fizikai manifesztáció? Ott az ujj/füllenyomatom az szerintem kellően egyedi.

Nem hiszem el, hogy nemzetgazdasági szinten ne érné meg azt, hogy az emberek nem azért vesznek ki szabadságot, hogy a bürokráciával küzdjenek.

Szép álmod folytatása:

15. És adaték néki, hogy a fenevad képébe lelket adjon, hogy a fenevad képe szóljon is, és azt mívelje, hogy mindazok, a kik nem imádják a fenevad képét, megölessenek,
16. Azt is teszi mindenkivel, kicsinyekkel és nagyokkal, gazdagokkal és szegényekkel, szabadokkal és szolgákkal, hogy az ő jobb kezökre vagy a homlokukra bélyeget tegyenek;
17. És hogy senki se vehessen, se el ne adhasson semmit, hanem csak a kin a fenevad bélyege van, vagy neve, vagy nevének száma.

Én nem szeretném ezt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

"Az már csak részletkérdés, hogy miért kell az embernek külön: személyi, lakcímkártya, jogosítvány, adókártya, útlevél. Egyáltalán miért kell ennek fizikai manifesztáció? Ott az ujj/füllenyomatom az szerintem kellően egyedi."

Egy részét most kívánják összevonni az új személyi bevezetésével.

A többi se annyira sci-fi, az ügyfélkapun elég sok mindent el lehet intézni, meg lehet tekinteni. Viszont a jelenleginél nagyobb lépést csak egy generációváltás fog hozni. Jelenleg sokaknak nem könnyítés, hanem csak nyűg a számítógép mint olyan, így nehezen, nagyon nehezen rázódnak bele egy-egy új program használatába. Ők jelenleg ~40 éves korosztály és ők dolgoznak az ilyen helyeken, mint az okmányiroda.

Hát... nem tudom. Érdeklődéstől jobban függ talán. 1985 környékén Z80-at programozgattam assembly-ben, másfelől meg vannak olyan fiatalok, akik szerencsétlenkednek egy programmal, két értelmes sort nem tudnak bash-ben leírni...

A problémát másban látom. A fiatalabb korosztálynak nincs veszélyérzete, a személyes adatok védelmét nem érzik fontosnak. Szerintem ez életveszélyes. Egyre inkább forrong a világ, éleződnek a konfliktusok. Közben sokan még örülnek is az egy kártyán legyen minden megközelítésnek. Csendben jegyzem meg, adatvédelmi okokból szedték szét a lakcímkártyát és a személyazonosító okmányt. Persze mindez falrahányt borsó azoknak, akik önként írnak le magukról bármit Facebook-on.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Tény, hogy érdeklődéstől is függ. Meg attól is, hogy amikor először találkozik a user a szoftverrel, akkor mennyire tudja komolyabb képzés nélkül használni.

Lehet igazság abban amit írsz a veszélyérzettel kapcsolatban. Úgy gondolom, hogy pusztán attól, hogy ezek fizikailag külön dokumentumok, még ugyanahhoz az államapparátushoz kötnek. Nem látok lényegi különbséget, hogy ezek az információk egy vagy 10 kártyán vannak. Az ujjlenyomat témáért bocs, az egy nagy lépéssel továbbmutat az eredeti problémafelvetésen.
Attól most tekintsünk el, hogy már most is opcionális az ujjlenyomat rögzítés, amikor útlevelet csináltatsz.

A fiatalabb korosztálynak nincs veszélyérzete,

Pár hónapja közúti ellenőrzés, viszonylag elterjedt nevű ismerősöm vezetett, úgyhogy volt szerencsém hallani a rendőröktől a beszélgetést, hogy kéne a régi ellenőrző eszköz, mert "ez a szar összeomlik [a kezében egy okos telefon], ha van két ugyanolyan nevű és ugyanaznap született ember".

Azóta nyugodtan alszom :)

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

Akkor átvettük a sógorok rendszerét?
(Korábban volt ebből botrány is, hogy az osztrákok lekapcsoltak egy teljesen ártatlan magyar illetőt, mert azonos volt a neve és a születési dátuma egy körözött személlyel. Persze itthon kiderült volna, hogy nem azonosak, mert az anyjuk neve nem egyezett, csak éppen ilyen adattal odakint nem dolgoztak. Ezek szerint már itthon se? )

Ne kattints ide!

Gyakran még a születési hely is kell az azonosításhoz. Osztálytalálkozó szervezésekor futottunk bele egy esetbe. Az adatokat megváltoztattam.

Név: Nagy János
Anyja neve: Nagy Katalin
Születési idő: 1962. augusztus 4.

A keresés idején három ilyen ember élt Magyarországon. Egyedül a születés helyében volt eltérés a három ember között.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Nem a kivételekből kéne kiindulni.

Nem mindenki informatikus, sőt. Az persze igaz, hogy nemcsak fiatal informatikusok/techie-k vannak, de ebből még a teljes populációra nem érdemes következtetéseket levonni.

> két értelmes sort nem tudnak bash-ben leírni...

Igen, mert az emberek 99,999999%-ának nincs rá szüksége. Még azok nagy részének sem, akik amúgy az IT-ban dolgoznak.

" Csendben jegyzem meg, adatvédelmi okokból szedték szét a lakcímkártyát és a személyazonosító okmányt."

Tekintve, hogy az egyik a masik nelkul nem igazan hasznalhato, es egyutt kell tartani oket, nagy otlet volt, es rettenetesen hasznos.

Nem a szemelyi vs lakcimkartya egyebkent a gond, hanem az, hogy van TAJ kartya, van adojel-kartya, van szemelyi, lakcimkartya, jogositvany, utlevel, meg meg vagy harom kulonbozo azonosito kartya. Azert az allami nyilvantartason belul nem kell ennyire adatot vedeni.

A masik meg az, hogy az adatvedelmi problemakra nem az a megoldas, hogy akkor vezessunk be meg ot-hat kartyat, hanem az, hogy az egyes adatfelhasznaloknak megszabjuk, hogy mikre lathatnak ra, az orvos az orvosi adatokra, a kozuti rendor a ra tartozo adatokra lat ra.

Persze ehhez nem az unokaoccs cegenek kellene gyartani az ezeket vedo szoftvereket, hanem hozzaertoknek, de hat persze... ez itthon max alom csupan.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

„ Viszont a jelenleginél nagyobb lépést csak egy generációváltás fog hozni. Jelenleg sokaknak nem könnyítés, hanem csak nyűg a számítógép mint olyan, így nehezen, nagyon nehezen rázódnak bele egy-egy új program használatába.”

A helyzet jelenlegi állása szerint a generációváltás nem fog semmilyen változást hozni: http://goo.gl/L6SduR

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

"Az NJSZT azt javasolj, hogy minden egyetemistának és főiskolásnak kötelező legyen az ECDL szintű tudás megszerzése, amely szerintük valóban azt a szintet igazolja, amit egy mai munkahely elvár."

/o\ Ez a cikk egeszen eddig a mondatig helyeslo bologatast valtott ki belolem, de ez... komolyan, az ECDL er _barmit_ is? Attol, mert Word-ot meg Excel-t tud simogatni, attol meg nem lesz tudatos webhasznalo senkibol... Felejtsuk mar el az ECDL-t konyorgom. Az alapveto oktatasba (also-felso tagozat) kellene belenevelni a tudatos internethasznalatot, es az informatikat nem heti 1-2 oraban tanitani.
--
Blog | @hron84
Üzemeltető macik

De talán hamarabb fogják elfogadni & megszokni az időről időre történő változásokat és már ez is rengeteget lendítene a dolgokon. Persze érteni ettől még nem fognak hozzá, természetesen.

A saját tapasztalatom alapján nekik az is gondot okoz, ha nem a szokásos helyen van az asztalon az ikon. Talán ez a fajta korlátoltság megszűnik idővel.

miért kell az embernek külön: személyi, lakcímkártya

Azért praktikus a külön lakcímkártya, mert a tartózkodási hely sűrűbben változik/változhat, mint a személyes adataid. Ha nagykorúvá válsz, elképzelhető, hogy más városba mégy egyetemre/főiskolára, ahol albérletbe költözöl. Ha a lakcímkártya és a személyi ugyanaz lenne, a lakcím bejelentése után sokára kapnád meg a személyit, míg a lakcímkártyát ott rögtön megcsinálják neked (gyakorlatilag egy laminált papírlap).
Nyilván a régi személyi egy kis füzet volt, amibe bele lehetett írni a lakcímet, illetve annak változását.

Sok módon meg lehetne ezt a problémát is, pl:
1. Amíg nem postázzák az új kártyát, addig kapsz egy sajtpapírt, hogy hol laksz
2. A személyit is olyan formára hozzák, hogy helyben el lehessen készíteni
3. Megoldják, hogy helyben lehessen készíteni személyi igazolványt
4. Személyin van egy "Lakcím azonosító", ami on-line lekérdezhető.

De ha már itt tartunk: egyáltalán miért van szükség lakcím kártyára? A sokat emlegetett 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról pl. egy szóval nem beszél kártyáról, csak nyilvántartásról.

A személyi igazolvány előállítása lényegesen drágább, amit te fizetsz. A lakcím-kártya cseréje pl. költözés esetén ingyenes.
On-line lekérdezhetőség: szerinted mindig, minden pillanatban rendelkezésre áll az on-line lekérdezhetőség?
Helyben készítés (2. és 3. pont): nem tudom, mennyi idő egy ilyet elkészíteni, és mennyibe kerül egy ilyen berendezés. Szerintem nem baj, ha ezen fontos iratok (plasztikkártyák) elkészítését nem végezhetik bárhol, hanem csak egy országos központban (mint pl. a pénzkibocsátás is), megfelelő ellenőrzések után.

Lakcím-kártya szükségessége: pl. munkahely esetében a munkába járás térítése miatt. Nem hiszem, hogy az jó megoldás lenne, hogy bármely munkahely bárkinek a lakcímét bármikor lekérdezhetné.
Diákként a lakhelyed és az iskolád között 90%-os kedvezménnyel vehetsz bérletet.
Körzeti orvosnál is szükséges lehet igazolnod, hogy az ő körzetében laksz.

Az általad hivatkozott 1992. évi LXVI. törvényt kérlek olvasgasd kicsit figyelmesebben:

5. § E törvény alkalmazása során:
...
(12) Okmányazonosító: a személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány nyomtatványának, illetőleg a személyazonosító igazolvány nyomtatványának azonosítására alkalmazott jel.
...
13. § (2) A személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány tartalmazza a polgár természetes személyazonosító adatait, lakcímét - a (2a) bekezdésben meghatározott eltéréssel -, személyi azonosítóját, az okmány azonosítóját

Nem hiszem, hogy az jó megoldás lenne, hogy bármely munkahely bárkinek a lakcímét bármikor lekérdezhetné.

Akkor legyen az "egységes kártyán" egy titkos kulcs, pin kóddal, a hozzá tartozó nyilvános tanúsítvánnyal, ha valakinek szüksége van arra, hogy igazoljam a lakcímem, odaadom a kártyát, beütöm a PIN-kódot és máris le tudja kérdezni. Így nem fér hozzá mindenki mindenkiéhez, mégis biztonságosan tudjuk igazolni magunkat...

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

On-line lekérdezhetőség: szerinted mindig, minden pillanatban rendelkezésre áll az on-line lekérdezhetőség?

Nálunk nincs igazából SZIG, csak egy személyi szám van. Hivatalos ügyintézéskor azt a számot kell bemutatni, igazolni bármivel (pl jogsi) de sokszor (pl egészségügyi kezelés) elég csak bemondani. Minden érdemi adat egy központi adatbázisban tárolódik (népességnyilvántartó), a bank, az adóhivatal, a munkahely, a rendőr a közúton, stb. lekérdezheti, és csak azt látja, ami neki kell.

Lakcím-kártya szükségessége: pl. munkahely esetében a munkába járás térítése miatt. Nem hiszem, hogy az jó megoldás lenne, hogy bármely munkahely bárkinek a lakcímét bármikor lekérdezhetné.

Miért kell ehhez kártya vagy lekérdezés? Nálunk szimplán megkérdezték, hogy honnan jövök, úgy térítették a költséget.

Csaba

„Nálunk szimplán megkérdezték, hogy honnan jövök, úgy térítették a költséget.”

A kulcsszó a „nálunk”. Az okokat most nem vizsgáljuk, de ha ez nálunk (Magyarországon) így működne, akkor a Szombathely dolgozóinak többsége Szegeden lakna. Egyúttal elnézést kérek attól a néhány szombathelyitől, aki nem hazudna ilyen esetben.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

szerinted mindig, minden pillanatban rendelkezésre áll az on-line lekérdezhetőség?

Arra gondoltam csak, hogy az informatikai rendszerben elég gyakran lehet hiba, elérhetetlenség, mint ahogy szokott is lenni - Magyarországon legalábbis.

Nálunk szimplán megkérdezték, hogy honnan jövök, úgy térítették a költséget.

Attól, hogy a finnekkel (adatlapodon néztem meg) nyelvrokonságban vagyunk, nem jelenti azt, hogy másban is rokonságban vagyunk: ahogy ironcat írta, a szombathelyi dolgozók (nem kis része) bemondásra Szegeden laknának.

off
Előfordulhat, hogy átsiklottam felette, nem véletlen nem vagyok jogász. :)

Kezdünk nagyon elveszni a részletekben, de az előállítási költség csak azon múlik, hogy tényleg szükség van-e biztonsági elemeket tartalmazó "buta" kártyára? Ha azon csak egy referencia szerepel egy központi adatnyilvántartáshoz, akkor máris elég egy laminált post-it.

Amire rá próbáltam világítani az az, hogy jó lenne, ha nem kellene 600x személyesen bezarándokolni minden ügyet elintézni, tetejébe úgy, hogy sokszor csak a helyszínen derül ki, hogy nem hoztam valamilyen iratot magammal. (Nyilvánvalóan én vagyok a figyelmetlen, hogy a jelenleg érvényes megkötött sok ezer oldalas szerződésemből az egyiknél egy pontot kifelejtettem, amit egy gép elég gyorsan ki tudna dobni, mint ahogy a hivatalban a fontosnéninek meg is teszi. Akkor nekem miért nem?)

A másik kevésbé logikus folyamat: X Bank: A teljes számlaegyenlegem a jelszavam és a mobilom birtokában egy kattintással átutalható bárhova a világ bármely pontjából. De ha a lakcímem megváltozik, akkor leszek szíves odazarándokolni, sorbanállni, alázatosan kitölteni a könyörödvényt stb.
/off

A ki-mihez fér hozzá téma nem itt merült fel először, a federated identity sem véletlen lett kitalálva. Akár lehetne itt is használni. Akár EU szinten is.

Ha feltesszük, hogy nem tudunk mindig on-line lenni. Akkor is van több lehetőség:
- Közvetlen életveszélyben szerintem most is mindegy, hogy van-e az illetőnél személyi igazolvány
- Bizonyos esetekben nem gond, hogy ha mégsem volt érvényes az igazolvány, akkor visszavonni a tranzakciót
- SmartCard

Amit mások írtak munkahely lekérdezi a lakcímet témában: A munkahelyem nyugodtan mondhatja azt, hogy csak akkor fizeti a bejárási költséget, ha lekérdezheti a lakcímemet minden hónapban. Ha én erre adok jogot akkor megteheti, ha nem, akkor nem.

Ami az "á, Magyarországon ez sosem működne" hozzáállást illeti: van pár dolog, amiről ezt gondoltuk, aztán mégis működik valahogy. Egyszerű példa: önkiszolgáló pénztár.
Érdekes lenne megvizsgálni, hogy a bezzegországok hogy jutottak el oda, hogy egy munkahelyen elhiszik azt, hogy ott laksz, ahol mondod.

Mindennek megvan az előnye és a hátrány. Előny, ha csak egy igazolvány kell, és az mindenhova jó. Adatvédelmi szentpontból viszont hátrányos, és ha elveszted a mindenek felett álló gyűrűt igazolványt, akkor amíg nem kapsz (, pl. mert az OP-hez hasonlóan nem kapsz már sorszámot az okmányirodában) egy ideiglenes igazolványt, addig szinte semmilyen ügyet nem tudsz intézni.

De nem kell aggódni, mert a jelenlegi tervek szerint jövőre megkezdődik az egykártyás rendszer. Nekem például jövő nyáron jár le az igazolványom érvényessége. Akkor majd kapok szép, új igazolványt. Az egyik email címemet már most is tudja az állam, mert az ügyfélkapunál meg kellett adni.

Az új igazolvány bevezetésével együtt összekapcsolják az adatbázisokat is. Így gyakorlatilag néhány perc alatt mindent megtud rólam az, akinek hozzáférése van a rendszerhez. Plusz egy állami hacker 20–30 perc alatt begyűjti rólam az online elérhető információkat is. Ne legyen illúziónk. Ahogy az NSA mindent tudni akar mindenkiről, úgy a magyar szervek is be fognak gyűjteni mindenkiről minden adatot. Esetleg az ujjlenyomatom rögzítéséhez nem járulok hozzá. Ez egy ok lehet, ami miatt gyanús leszek.

Az egy dolog, hogy nem tettem semmit, ami miatt félnem kellene a hatóságtól. Viszont eddig, az ilyen jellegű adatgyűjtés bírói engedélyhez volt kötve. 2012-től már jogosult a TEK bíró engedély nélküli megfigyelésre, így nemcsak az adatokban turkálhatnak mindenféle kontroll nélkül, de akár éveken keresztül meg is figyelhetnek, mindenféle kontroll nélkül. Még tiltakozni sem tudok ellene, hiszen a titkos volta miatt nem is tudok róla. Olvasmányemlékeim szerint volt már ilyen a magyar történelemben.

Arról meg ne is beszéljünk, hogy egyesek már azt is felvetették, hogy az új igazolvány BKV bérletként is funkcionáljon. Tippem szerint nem ez volt az utolsó hülye ötlet. Sajnos azt is tapasztaltam már, hogy bármilyen agyament ötlet megvalósulhat, ha azt a hatalom jónak látja.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Amire rá próbáltam világítani az az, hogy jó lenne, ha nem kellene 600x személyesen bezarándokolni minden ügyet elintézni

Igen, az valóban jó lenne - főleg hogy most fogunk költözni. Már írom össze, hol mit kell be/át/lejelenteni.

a helyszínen derül ki, hogy nem hoztam valamilyen iratot magammal

Ilyen még velem nem fordult elő. Amikor valami hivatalos helyen valamit intéztem, mondta az ügyintéző, hogy ez az irat kell. Jó, megvan. Utána a másik. A harmadik, stb. Utána még viccesen meg is kérdezte, mikor látta, minden nálam van: "Magát nem lehet megfogni, ugye?" :)
Amikor ilyesmi ügyet megyek intézni, minden papír és igazolvány nálam van (mondjuk amúgy is mindig, egy írószerben kapható pár száz forintos lapozható tokban minden benne van). Javaslom az eljárást neked is, és akkor téged se lehet megfogni :)

A másik kevésbé logikus folyamat: X Bank

Pénzmosás elleni törvény és hasonló. A számlának konkrét személyhez vagy céghez kötődnie kell. Ha bármi ok miatt valami gyanú merül fel, a rendőrségnek kell egy cím, ahova ki tudnak menni és előállítást eszközölni ;)

Egyszerű példa: önkiszolgáló pénztár.

Nem csak önkiszolgáló pénztár van, hanem a riasztó is a bejáratnál!

Magyarországon a köznapi emberek mentalitása teljesen más, mint a "bezzegországokban". Itt próbálnak csalni az adóval, bezzegiában pedig az a menő, ki fizetett be több adót. Persze el lehet azon filózni, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, azaz azért csalnak az emberek az adóval, mert magas az adó, vagy azért magas az adó, mert a csalások miatt nem jön be annyi, de az már tényleg off.

Magyarországon a köznapi emberek mentalitása teljesen más, mint a "bezzegországokban". Itt próbálnak csalni az adóval, bezzegiában pedig az a menő, ki fizetett be több adót. Persze el lehet azon filózni, hogy mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás, azaz azért csalnak az emberek az adóval, mert magas az adó, vagy azért magas az adó, mert a csalások miatt nem jön be annyi, de az már tényleg off.

Na ja, csak erre az értelmes megoldás nem az, hogy akkor még inkább emeljük az adót, hogy még többen ne fizessék (és igen, az ÁFA emelésekor is szépen megindult a bevásárló-turizmus a határok környékén...), egy "fokkal" kulturáltabb megoldás, hogy az adókat élhető - betartható és betartatható - szintre visszük, viszont a büntetési tételt dobjuk meg jócskán - hogy ne érje meg csalni az adót.

BlackY
--
"en is amikor bejovok dolgozni, nem egy pc-t [..] kapcsolok be, hanem a mainframe-et..." (sj)

"Azért praktikus a külön lakcímkártya, mert a tartózkodási hely sűrűbben változik/változhat, mint a személyes adataid."

Tehát ha egyben lenne, akkor minden lakcímváltozáskor cserélned kellene egy kártyát. Ezzel szemben így, hogy szétszedték, minden lakcímváltozáskor cserélned kell egy kártyát. Makes sense.

alias killall='echo "Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja. Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput." | espeak -vde' #That's not funny.

A lakcímkártyát az okmányirodában azonnal elkészítik. Az azonnal kb. 1–2 percet igényel, az űrlap kitöltése után. A kártya alakú igazolványt viszont 2–3 hét alatt készítik el. Amikor bevezették az új igazolványt, akkor 2 vagy 3 gép volt az egész országban, amellyel ilyen kártyát lehetett készíteni. Most nem tudom mi a helyzet.

Mint már más is írta, a lakcímkártya egy laminált papírfecni, aminek az anyagköltsége néhányszor 10 forint, és normális esetben ingyenes a kiállítása. A személyi igazolvány legjobb esetben 1500 forintba kerül.

-----

(&%;_98\<|{3W10Tut,P0/on&Jkj"Fg}|B/!~}|{z(8qv55sr1C/n--k**;gfe$$5a!BB]\.-

Egy picit olvasd tovább, ne csak egy mondatot ragadj ki a környezetből:

Ha a lakcímkártya és a személyi ugyanaz lenne, a lakcím bejelentése után sokára kapnád meg a személyit, míg a lakcímkártyát ott rögtön megcsinálják neked (gyakorlatilag egy laminált papírlap).

Így már ugye jobban van magyarul is értelme? Nem kell ide az angol tudás fitogtatása.