Pentium 1 meets OpenBSD

Na, ahogy mar igertem, OpenBSD volt, van, lesz. ELMU utan szabadon.

A csalad elso gepe egy Pentium 1 @ 166MHz volt, talan 1GB diszkkel es 16MB EDO RAM-mal. Win95 ment rajta, azon toltuk a Doom-ot, meg hasonlo "epito jellegu" szarsagokat. Kesobb kapott egy upgrade-et 10GB-ra, vicces is volt, mert az akkori Windows (vagy a fajlrendszer, fene se emlekszik mar) meg nem kezelte a 2GB-nal nagyobb particiokat, ugyhogy tele voltunk meghajtokkal :) Ez a gep kesobb le lett valtva, de nem dobtuk ki. Sokaig porosodott tartalekkent, aztan par evvel kesobb elovettem.

A diszket kidobtam belole a picsaba, es kapott egy IDE-CF atalakitott, abba pedig egy 1GB-os CF kartyat. Kapott meg egy RAM upgrade-et is 64MB-ra. Aztan szepen feltoltam ra egy OpenBSD-t, arra PF-et, FTP-t, HTTP-t. Egy ideig lenyegeben ez volt a router-tuzfal, a WiFi router pedig az AP, faszan mukodott a dolog.

Aztan tartosan elkerultem otthonrol, es egyre tobb gondot okozott a karbantartas. Vegul megelegeltem a dolgot, es lekapcsoltam a gepet, a helyere pedig bedobtam egy hasznalhato WiFi router-t a korabbi SMC Barricade hulladek helyere. Ekkor a gep ismet feledesbe merult.

Ez volt vagy 3-4 eve. Most pedig ismet elokerult a gep. Miert? Mert miert ne. Mert megtehetem. A gepet felhozta faterom Pestre, nekem jo lesz itt jatszos szervernek. Ha mas nem, csinalok belole seedbox-ot rtorrent-tel. Vagy valami. A tovabbi rizsa helyett csapjunk is bele. Nezzunk korul, mi van most.

Pentium 1, bordaval, kezzel is megfoghato melegsegu. Valami S3 Trio VGA, 2 NIC, USB. Mozgo alkatresz nincs, igy a hangereje egeszen pontosan 0dB.

Borda a tapon is, venti helyett. Becslesem szerint nagyjabol szart se er, de a szandek a fontos :D Evekig elfutott igy, szoval nem aggodom a tulzott hoseg miatt.

Ime a CF kartya. Szinten szepen tette a dolgat jo ideje.

A ket kiszerelt NIC. Az egyik egy Edimax EN-9130TXL (a jo oreg Retek 8139D), a masik egy D-Link DFE-530TX. Nekem most mar csak 1 kell. A spec alapjan a D-Link 0.4W-ot eszik, az Edimax pedig 1.8-at, ugyhogy nem nehez a dontes, a Retek megy a levesbe.

Jah, regen ilyen szarokat kellett venni minden rohadt gepbe, kulonben elfelejthetted a pendrive-ot. Ez is megy a levesbe.

A remekbeszabott elolap es a gep hatulja. Ez itt a reklam helye. Az 5.25" foglalathoz nem volt mar meg a lemez, ugyhogy kukaztam belole megkozelitoleg azonos meretut. De meg ez is csuszkalt benne, ugyhogy okosba leragasztottam az oldalat szigszalaggal, hogy jobban beleszoruljon lol.

A "rack". A gep a helyere kerult, rugjuk be. A gepen RGB csati van, de szerencsere van kabelem ill. DVI adapterem is, ugyhogy ramegy a 27" monitorra. Pentium 1 1080p-ben, na ezt se gondoltam, hogy megerem. Nezzuk, mit tud.

Es igen, '96-ban mar tudtak emesztheto BIOS-t csinalni, csak utana lett divat a konnyfakaszto hupikek mindenhol. De 15 ev alatt sikerult rajonni, hogy talan lehetne kicsit kevesbe undorito is, ugyhogy most az UEFI-vel ujra feltalaltak a kereket :)

Meg a meghajtok neve is a Windows-ra hajaz. Arrol mar nem csinaltam kepet, de meg a BIOS toltokepernyon is Windows-os homokora jelenik meg. Es nem, ezen a gepen nem fogunk USB-rol butulni. IDE CD olvasom nincs, ugyhogy marad a floppy. Hurra.

Van egy rendkivul hasznos nyelvvalaszto menunk is.

Butulna a regi install. De most nem hagyjuk. Inkabb csinaljunk boot floppy-t a korabban feltelepitett osregi laptopon, amiben meg van FDD.

fdformat /dev/fd0
dd if=floppy53.fs of=/dev/fd0 bs=32k
cmp /dev/fd0 floppy53.fs

Ha kesz, a router-en meg csinalok egy reservation-t, akar a pocs foglalkozni a halozattal. Ezutan johet a boot, majd a telepites. Meg mindig egyszeru, mint a faek, fejbol megy majdnem minden parancs.

Nagyjabol ez az a pont, amikor bevillan, hogy ha az egvilagon barmit hostolni akarok ezen, nem artana tarhely is, ugyhogy a picsanak vettem ki az USB adaptert. Oke, szedjuk szet megint, rakjuk vissza az adaptert, szereljuk ossze megint. Reboot. Tiltsunk le minden logolos vagy total szuksegtelen szarsagot, ne vagjuk tonkre szegeny CF kartyat. Irany az rc.conf.local.

ntpd_flags= # enabled during install
httpd_flags=""

sendmail_flags=NO
spamlogd_flags=NO
syslogd_flags=NO
pflogd_flags=NO
savecore_flags=NO
sndiod_flags=NO

Jo is lesz. Van httpd-nk, csinaljunk meg portforward-ot a routeren. Ezek utan mar csak valami hostnev kellene. afraid.org a baratunk, kivalasztok egy domaint, ami privat, es azt mondja, pending, ettol fuggetlenul ugyanugy mukodik.

Juhu. Tegyunk meg fel gyors egy rtorrent-et.

pkg_add rtorrent

Aztan dugjuk be a FAT32 formazott pendrive-ot is, es mount-oljuk fel.

mount /dev/sd0i /mnt/pen1

Muxik, akkor adjuk hozza az fstab-hoz is. Kapkodva, mert ugy jo.

/dev/sd0i /mnt/pen1 msdos rw 0 2

Es ezzel priman el is basztuk, mert kovetkezo inditasnal meg fog dogleni, hogy nem tud fsck-zni, es kapunk egy RO rootot. Ugyhogy mount-oljuk fel RW-ben:

mount -uw /

Es akkor most csinaljuk meg ugy, hogy mukodjon is.

/dev/sd0i /mnt/pen1 msdos rw 0 0

Ennyi. Ami meg hatravan, hogy beuzemeljem az rtorrent-et (eletemben nem hasznaltam meg). Meg esetleg hatha meg addig jon ihlet, hogy milyen mas "ertelmes" dolgokra lehetne hasznalni. Hatha bir meg 15 evet :)

Update1: csinaljuk a nagy konyv szerint a mount-olast. Ehhez kell DUID. Ha nem akarunk syslog-ot nezegetni (foleg, mert le van tiltva), es nincs hozzaferesunk a fizikai terminalhoz, akkor a diszk nevenek kideritese:

# sysctl hw.disknames
hw.disknames=wd0:98e74c5aea3f80f2,fd0:,sd0:

Itt a wd0 ugyebar a /, az sd0 pedig a pendrive. Nezzunk bele:

# disklabel sd0
[...]
duid: 0000000000000000
[...]

Kiraly. Akkor most jarjunk el a manpage szerint:

# disklabel -E sd0
> i
The disklabel UID is currently: 0000000000000000
duid: []
Command aborted
> w
> q
No label changes.

Az -E az interaktiv mod, i-vel lehet neki megadni UID-t. En ezen nem akarok gorcsolni, ugyhogy csak nyomok egy entert, aminek hatasara general o neki valamit. Meg ha nem is latszik, hogy csinalna valamit. w-vel kiirjuk, q-val kilepunk. Nezzuk meg, mit alkottunk:

# disklabel sd0
[...]
duid: cf714b02fb228f95
[...]

Mindjart mas. Most akkor rakjuk rendbe az fstab-ot:

98e74c5aea3f80f2.a / ffs rw 1 1
cf714b02fb228f95.i /mnt/pen1 msdos rw 0 0

Ahol ugye i a particio neve, ahogy mar elobb is hasznaltuk. Kapjon "rendes" FS-t is, i.e. a nativ FFS-t (legjobb fajlrendszer nev dijas):

# disklabel -E sd0
> d i
> a a
> w
> q

Toroljuk a korabbi egyetlen i particiot (d i), adjunk hozza egy a particiot (a a), irjuk ki (w), majd lepjunk is ki (q). Ez meg nem eleg, kene ra valami fajlrendszer is:

newfs sd0a

Ez el fog szuttyogni vagy 10 percig (16GB eseten). Utana ismet basztassuk picit az fstab-ot:

cf714b02fb228f95.a /mnt/pen1 ffs rw 0 2

A particio a-ra valtozott, a fajlrendszer immaron ffs, es a 2-essel engedjuk neki, hogy fsck-zzon, de csak a / utan. Allitsunk jogokat a root:wheel owner-u /mnt/pen1-re:

chmod -R 0770 /mnt/pen1

A user meg nem tagja a wheel-nek, azt is csinaljuk meg:

usermod -G wheel viktor

Telepitsunk screen-t is, hogy az rtorrent miatt ne kelljen terminalt nyitva tartani:

pkg_add screen

Csinaljunk egy hasznalhato kornyezetet az rtorrent-nek:

cd
touch .rtorrent.rc
mkdir /mnt/pen1/torrent
ln -s /mnt/pen1/torrent torrent
mkdir torrent/session
mkdir torrent/file
mkdir torrent/download

Ezutan az .rc fajlba:

directory = ~/torrent/download
session = ~/torrent/session

dht = on
peer_exchange = yes
use_udp_trackers = yes

Es itt tartok most. A .torrent fajlokat a file mappaba teszem, a letoltesek pedig a download-ba kerulnek. SFTP-vel fel tudom tolteni a mar most is seed-elt stuffokat, az rtorrent szepen lehasheli, majd seed-el. A session-t a session mappaba menti. Ezutan elso inditas:

screen rtorrent

Elindul, minden oke. Detach a Ctrl+A,D komboval, kesobb pedig a:

screen -r

Paranccsal tudunk visszaterni. Nagyjabol kesz. Mar csak egy gond van: a seed-elt publikus torrent-ek nem igazan akarnak felcsatlakozni a tracker-ekre. Lehet, hogy csak a magas load miatt (meg most masolgatok soksok gigat, hash-el, stb.), de ahogy neten olvastam, nem en vagyok az egyetlen, akinek gondja van vele. Van, aki szerint csak varni kell jo sokaig, aztan egyszer csak elkezd mukodni. Erre esetleg valami tipp?

Hozzászólások

De király! :-) A második gépem annó nekem is ilyen gépházban volt, csak a SzámProg logó helyett Corner Computer (de durva, felgugliztam, még él a cég, már 22 éves).

Amúgy a teljes cucc mennyit fogyaszt? Illetve 0db-t írsz, de a tápegység ventijével mi van?

A fogyasztas engem is erdekelne, be is akarok szerezni egy fogyasztasmerot, ha talalok valahol (rejtett kerdes!). Olyan tulzottan nagy talan nincs, mivel a CPU TDP-je elvileg 15W, de ugyse mindig nagy a load (perpill 0.35, 0.21, 0.13). Tfh a lap meg elvisz 10-et, a bovitokartyak is 10-et, akkor atlagosan olyan 30W korul lehet, szoval mint egy takarekos villanykorte. Ha mondjuk ennel sokkal tobbet eszik, akkor meg atgondolom a dolgot :D

A tapegyseg ventije ki lett szerelve okosba, szoval tenyleg semmi mozgo. Maga a tap doboza picit melegszik, de semmi veszes, belul olyan 40 fok korul lehet maximum, kivul meg 30, ugyhogy emiatt nem akarok beletenni egy ventit. Tudom, szerencsejatek :D

Most ami leginkabb erdekes lesz szamomra, hogy hogy birja a CPU az rtorrent-et, lassan hozza is fogok. Ha nagyon huzza, max kilovom a httpd-t, tul sok mindent ugyse terveztem ratenni.

Én 1500-2000Ft-ért vettem a Lidl-ben. Kellőképp ócska, de azért többé-kevésbé hihető amit mér. (porszívó, hajszárító, klíma - a régi, CRT tévé távirányítóval kikapcsolt állapotában mért 2W nekem kicsit kevésnek tűnik, de ki tudja)
-----------------------------------------
Akit tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja... Hm... igazgatónak talán még jó lennék. :)

Nem mindegyik mér pontosan túl kis teljesítményen. Elvben rá is van írva a "tól-ig" watt ahol lehet hinni neki. (Legtöbb esetben 5W ez a határ).
A túl kis teljesítményt úgy tudod megmérni, hogy egy ismert fogyasztóval összeméred.
- - - - - - -
"Nagy kár, hogy az informatika abba a korba ért, hogy lehet nyugodtan pazarolni az erőforrásokat." Saxus