Megszületett a régóta várt 10 Gigabites sebességű Ethernet szabvány, a 802.3ae.A hírt Jonathan Thatcher tette közzé az IEEE egyik levelezési listáján.
A 10 Gigabites Ethernet szabvány kidolgozása 1999 elején kezdődött el, az IEEE 802.3-HSSG (Higher Speed Study Group) projekt keretében. Később a projekt az IEEE 802.3ae szabványosítási folyamat keretei közé került át.
A 10 Gigabit Ethernet a 70-es években kifejlesztett Ethernet LAN (Local Area Network) protokoll utódjaként jött létre, számos fejlődési lépcsőt megjárva. A mostani szabvány előtt az Ethernet maximális sebessége a 802.3z, azaz a Gigabit Ethernet alapján 1 Gbps volt. Utóbbit mind száloptikára, mind rézkábelre (CAT5e) elérhetővé tették és mára elterjedtté vált a kis hálózatokban is.
A 10 Gigabites Ethernet valójában nem dönt sebességcsúcsot, hiszen ilyen sebességű széles körben használt átviteli közeg már létezik, ennek szabványosított jelzésrendszere az OC192/STM-64. Az OC192-es optikai vivőn egyébként a szabványosítók már túltették magukat, hiszen definiálva van már az OC768 is, amely 40 Gbps sebességre képes. Mindez a SONET (Synchronous Optical Network) rendszerekben (és néhány alacsonyabb sebességű vivővel, 622 Mbps-ig bezárólag ATM-en) értelmezhető.
Felmerül tehát a kérdés, hogy miért is olyan nagy szám a most bejelentett 10 Gigabites Ethernet. Nos leginkább az ára miatt. A jelenleg elérhető, 1 Gbps-nél gyorsabb átviteli megoldások olyannyira drágák, hogy sokszor megéri inkább több 1 Gigabites Ethernet csatornát kiépíteni egy 2,5, vagy 10 Gigabites POS (Packet Over SONET) helyett.
A 10 Gigabites Ethernet tehát minden bizonnyal tarolni fog a piacon, főleg most, hogy az utolsó akadály is megszűnt (ti. eddig is léteztek 10 Gigabites Ethernet termékek, de ezek csak a szabványtervezetre és nem a kész szabványra épültek).
A HP ér a Nortel Networks már régebben bejelentette a tervét egy 10 Gigabites Ethernet NIC kifejlesztésére.