Ez tényleg olyan cucc, amire az életemet bíznám, hiszen annyi sávszélesség, meg olyan fasza RAS-feature-ök vannak benne. Meg hát ha mégis leolvadna valamelyik CPU, a nem licencköteles (már ahol) 5 GHz-es nyitott sávon hazaszólhat apucinak, hogy: "kína szindróma", lehet küldeni a betonkeverőt, ezután pedig kalibrálni kell a szekunder kvázipixist, aztán kontaminálni kell a negatív visszacsatolással katalizált hiszterézishurkokat, majd intabulálni az operációs rendszert.
De miről is jutott ez a cucc eszedbe? :)
A mainframe-ről? A skálázhatóságról? Az olcsóságról? A megbízhatóságról?
A maga nemében persze kiváló darab, a Power6 is biztos nagy sávszélességeken képes kommunikálni (bár ha nagyon akarnánk csak találnánk olyan CPU-t, amely ennél is többet kínál), de szerintem nem sikerült megértened a mondandómat.
Megpróbálom összefoglalni: szerintem a jövő az, hogy a standard fostömlő pécék szép lassan átveszik az ilyen közepes teljesítményű single image gépek helyét is.
Ehhez mindössze arra van szükség, hogy valakinek igénye és pénze legyen arra, hogy a fenti milliárd forintos cucc megvétele helyett szoftverfejlesztésre költse a pénzét, és összerakassa valami okos indiaival linuxos pécékből (hatásában) ugyanezt.
A fentihez hasonló technológia lassan itt van (millió portos QDR Infiniband switchek, a fenti P6-nál gyorsabb CPU-k, amelyek immár olyan gyorsan képesek a DOS-t futtatni, hogy annak visszafelé számlál az órája, széles adatutak, rengeteg memória(sávszélesség)), már csak valakinek meg kell csinálnia.
Ezek már biztosan ma is működnek HPC környezetben, ha van értelme (és igény rá) összedrótozni egy kvázi single image, de elosztott (esetleg megfelelően hibatűrő) rendszert ilyenre, valamikor csak meg fog jelenni (szoftver, vagy hardver oldalon, a lényeg, hogy standard komponensekből).
ui: és igen, szerintem annyival olcsóbb lesz. A fenti gépet az IBM magának fejleszti, emiatt drága. A gagyi pécék infinibandes (vagy tökmindegy, a lényeg, hogy nyitott, mindenki számára hozzáférhető tömegtermék) összekötéséből származó cuccban pedig megoszlanak a költségek, több piaci szereplő egymással versenyezve fejleszt építőkockákat, amelyek képesek egymással csereszabatosan együttműködni.
1 milliárdból mégis hány pécét lehet venni szerinted? :)
(a fenti árat tippeltem, ha van "listaárad", mondd)