Nálunk is vannak lazábban vett tantárgyak, de nem erről van szó. Pár kreditet össze lehet szedni, de egy diplomát nem. Pont azokon a helyeken, ahol számít a tudás, meg az, hogy képben legyél, ott nem fog átmenni soha olyan, aki addig X másik tantárgyból is puskázott. Márpedig anélkül nem kap diplomát.
"A probléma igazából mégsem ez volt ott, akkor. Hanem az, hogy a számonkért tudás semmire nem volt jó. Ennyi erővel nagyon szigorúan vizsgázhattunk volna a telefonkönyvből is."
2 dolog jutott eszembe:
1. Az emberek mindig jobban tudják azt, hogy mit vegyél be, mint az orvos; és úgy egyáltalán, minden témában mindenhez jobban értenek.
2. Az, hogy mit adnak le és mit kérnek számon, azt nem tudom milyen alapon méred le, hogy az jó-e vagy rossz. Eleve nincsen olyan széles rálátásod az egész területre, hogy ezt egy személyben el tudd dönteni. A saját szakomon ismerem a tananyagot valamennyire. Azt mondom, hogy nem tudsz olyan tantárgyat vagy tananyagot mondani, amit számonkérnek, és én erre ne tudnék mutatni egy munkahelyet az életben, ahol használják.
Emlékszem, Lovász László tartott egyszer egy nagyszerű előadást, és Ő mondta, hogy nincs olyan a matematikában, hogy haszontalan ismeret. Példának hozta fel anno a prím számokkal végzett kutatásokat, amik akkor semmire nem voltak jók, ma pedig ennek elméletére (is) épül a számítógépes titkosítás.
Ezzel a kis kitekintéssel csak arra akartam rámutatni, hogy az ember nem olyan, hogy csak akkor tud boldogulni egy dologgal, ha azt konkrétan megtanítják neki, hanem akkor is, ha ismeri az elvét. Arról nem is beszélve, hogy könnyebb bármit megtanulni, ha tudod mihez kötni. Ha az ember jó a sakkban, akkor észre sem veszi azt, hogy többek között ezért is képes jobban algoritmust értelmezni, mert jobb a memóriája, gyorsabban értelmezi a logikai formulákat, tud előre, párhuzamosan, egyszerre több dologról gondolkodni. Ugyanígy ezer és egy dolog megtanulásánál (és hosszútávú elfelejtésénél) nem az a lényeg, hogy 10 év múlva is tudj integrálni, meg deriválni, meg diff egyenleteket megoldani, meg várható értéket, meg peremeloszlást számolni, hanem az, hogy egyszer képes voltál ilyen komplexitású dolgokat átlátni (és itt megjegyzem, hogy minden felsorolt dolognak szerény véleményem szerint kurva egyszerűen érthető elmélete van, csak maximum csúnya a nevük), ezért később is alkalmas leszel rá, HA kell. Akár gondolod, akár nem, titkon alakítja a gondolkodásodat ezer másik dologban, amit viszont nap mint nap csinálsz.