( bri | 2008. 06. 17., k – 15:37 )

nos, az a helyzet, hogy a szavak egybe- és különírását lehet kicsit boncolgatni, a további elmecsiszolgatás miatt leírom, mik is az erre vonatkozó szabályok:

1) az igekötőt az igével egybe írjuk, amennyiben az előtte áll; (pl. bekapcsolom a számítógépet)
2) az igekötőt az igétől külön írjuk, amennyiben az utána áll; (pl. kapcsold be a számítógépet)
3) az igekötőt és az igét három külön szóban írjuk, amennyiben közéjük egyéb szó vagy szavak is ékelődnek, kivéve ha: (pl. ki fogom kapcsolni a számítógépet)
4) a közbeékelődő szó a "tud" illetve "van" ige bármely képzett, ragozott, toldalékolt formája, mert ekkor két szóba írjuk (pl. a számítógépet kikapcsolni tudom, vagy a számítógépet tudom kikapcsolni, előbbi szebb)
5) az összetett szavakat két szóból álló összetételig egyetlen szóba írjuk (pl. íróasztal)
6) az összetett szavakat három szóból álló összetételnél 8 vagy kevesebb szótag esetén egyetlen szóba írjuk (pl. helyesírásellenőrző, nyugdíjpénztár), több szótag esetén az elvi összetartozásokat figyelembe véve a "leglazább" összetétel mentén kötőjellel tagoljuk. a szótagszámításnál természetesen az összetett szó szótövének szótagjait kell számolni, tehát a "helyesírásellenrőzőnélküliségeteket" szintén egyetlen szóba írandó.

ave.

(u.i.: igen, a magyar nyelvben is nagy kezdőbetűvel írjuk a mondatokat, tudom, flame on, aki szeretne...)

:: by BRI.
:: config :: Acer TravelMate // Intel Celeron 530 1.73GHz. 533MHz FSB, 1MB L2 // 1GB DDR2 // Mobile Intel GMA X3100 // Ubuntu Hardy