( Echo | 2008. 05. 29., cs – 23:11 )

Attól mert egy cikk hosszú, és angolul jelenik meg elsőként, attól még nem feltétlenül igaz. Én sem tudom a tutit, de megpróbálok olyan forrásokból dolgozni, amik autentikusa(bba)k.

A TITAN, mint ahogy itt a bejegyzésekben is olvasható, ti magatok írtátok, és ahogy a sajtóközleményben is szerepelt, nem más, mint egy keretmegállapodás, ami lehetővé teszi, hogy hazai kis- és középvállalatok megfelelő önrész befizetése mellett EU-s támogatásokhoz jussanak IT tanfolyamok elvégzésére, és egyáltalán nem csak fejlesztőkről van itt szó, hanem rendszergazdákról és végfelhasználókról is éppúgy. Mint ti is írjátok, ez nem csak a Microsoftról, hanem mellette pl. a Ciscoról is szól, így ha éppen arra van igénye a magyar vállalatoknak, hogy Cisco mérnöknek küldje el az embereit okulni, akkor elküldi őket oda. Vagy bármely más gyártó termékeinek megtanulására küldi el őket, akik részt vesznek ebben a közös kezdeményezésben.

Nincs itt szó 10 milliárd állami pénzről, és nincs szó Microsoft-kizárólagosságról!

A másik feléről meg nézzétek meg pont azt a hírt, ami arról szól, hogy megtámadták a közbeszerzési eljárást, ami a "a közintézményi számítógépek Microsoft szoftverekekkel ellátását tűzi ki". (pl.: http://www.hwsw.hu/hirek/35181/microsoft_kozbeszerzes_eljaras_windows_o…) Magyarázom: ez magában foglalja a teljes államigazgatást, és a campus és school megállapodásokat is, mint ahogy azt ti magatok is néhányan helyesen írjátok feljebb.

Érdemes megnézni a Microsoft kapcsolódó oldalait is, hogy mi az, ami most legális, és működik (www.tisztaszoftver.hu):
- közoktatás és felsőoktatás: "Továbbra is legálisan használhatók a közoktatásban és a felsőoktatásban a Microsoft egyes termékei, miután a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) és a Microsoft 1 évre szóló licencmegállapodást kötött.

A Tisztaszoftver Program keretében 2009. március 1-jéig szóló licencmegállapodást kötött a GKM és a Microsoft. A megállapodás értelmében a köz- és felsőoktatási intézmények számítógépein, a felsőoktatási intézmények oktatói, hallgatói és dolgozói, valamint az általános és középiskolák pedagógusai otthoni számítógépein is jogtisztán használhatók a Microsoft Windows Frissítés (upgrade), valamint a Microsoft Office termékek, valamint Core Cal klienshozzáférési licencek.

A megállapodás értelmében valamennyi középiskola és Térségi Integrált Szakképző Központ (TISZK) részére 1 példányban biztosított a Középiskolai Tisztaszoftver Szervercsomag, Windows Standard Server, Exchange Standard Server, ISA Standard Server, SQL Server, Office Sharepoint Server. Az ezer hallgatót meghaladó felsőoktatási intézményekben a Felsőoktatási Tisztaszoftver Szervercsomag, Windows Enterprise Server, Exchange Server, ISA Enterprise Server, SQL Enterprise Server, Office Sharepoint Server."

Más: az egyszerűen buta elképzelés, hogy egy-két olyan ember, mint Steve Ballmer egy táncolással és ugrálással meg tudja nyerni a fejlesztők szívét, mert ez a marketingstratégia része, netán ez egy gonosz konspiráció a világuralom eléréséért. Ahhoz jó termékek és programozási interfészek kellenek, hogy valami elterjedjen és szeressék használni, fejlesszenek rá. Amelyik fejlesztő Windowsra fejleszt, az ezek miatt fejleszt rá, nem azért, mert rábeszélték őket. A Google is ezt csinálja, és nekik is működik, ők is jó termékekkel, és jó programozási interfészekkel nyerik meg a programozókat. Ettől még nem szándékosan manipulatívak, csak ők is pontosan tudják, hogy fontosak a fejlesztők. Ugyanígy, a nyílt forrású közösség is nagyon erősen (talán a legerősebben mind közül) épít az aktív fejlesztői közösségre, hogy ők tolják a rendszerek szekerét és vigyék hírét szerte a világban. És mi ezzel a baj?

Az Apple-es példa hülyeség, hogy nem szabták meg, hogy mit lehet rajtuk tanítani, mert az egy hardver(!?). Miért, mégis, nem evidens, hogy egy Apple-ön, Apple OS fut? Nincs megszabva, de az alapbeállítás szerinti megoldás nyilván egyszerűbb és kézenfekvőbb. Nem hinném, hogy tömegesen telepítenének ingyenes nyílt forrású megoldásokat ezekre az amúgy sem olcsó Apple vasakra.

Ekkora félrebeszélést már régen láttam, ami még nem is lenne baj, de ti is ebből tájékozódtok, ráadásul mivel érzelmileg közel áll a véleményetekhez, ezért másokat ti is ennek segítségével tájékoztattok helytelenül, és szájról-szájra járnak a ferdítések, amiket eleve egy olyan külföldi ember írt le angolul, aki nem is látja át még fele annyira se mint mi, hogy mik a valós okok a helyzet mögött. Ti meg ész nélkül mindent elhisztek neki?