Mert a vízben kevés az ion, ami ioncsatornát tud létrehozni, amennyi van benne, az nem tud nagy áramot vezetni, mert a víz maga hűtőközegként hat és nem tud kialakulni ioncsatorna attól, hogy felmelegszik a folyó áram útja olyan anyagban, amiben ki tud alakulni ioncsatorna. A másik nagy különbség, hogy amikor víz alatt van a hosszabbító, akkor (leegyszerűsítve) a legrövidebb út az áramnak a két pólus közötti ~2 centiméter a vízen keresztül. Amikor kiveszed a vízből, akkor ez a legrövidebb út megszűnik, mert nem lesz közöttük a víz, és az áram keres magának hosszabb utat, ahol be fog vonni téged is, a kezeden, karodon és testeden keresztül.
Mondok egy egyszerű kísérletet, gondolom ismered az ún. wood electricity drawing dolgot: https://www.youtube.com/watch?v=GLUg3xZKDn4
Ez száraz fával nem működik. Víz alatti fával szintén nem működik. Viszont nedves felületű fával gyönyörűen működik. Egyszerűen azért, mert a száraz fa esetén nem indul meg akkora áram, amitől a fa elkezd megégni, egyszerűen nem tud elég nagy áram folyni. Víz alatt nem tud kialakulni ioncsatorna, mert hiába vannak ott elegendő számban ionok, hiába van megfelelő vezetőképesség, ha a víz lehűti azonnal (és a víz is vezet). Viszont ha nedves a fa felülete, akkor kialakul akkora áram, amitől a fa megég, a hőenergia felszakít egyre több molekulát, az ionok pedig remekül vezetnek és így a fa felületének jelentős része megég, miközben jelentős áram folyik át, nagyobb, mint amekkora átfolyik rajta, amikor víz alatt van teljesen.