( Summer6529 | 2025. 04. 07., h – 22:06 )

Szerkesztve: 2025. 04. 07., h – 22:08

Kénalapú exhalációk és vírusos adaptációk: Egy alulértékelt összefüggés

A SARS-CoV-2 eredetéről szóló viták túlnyomórészt a biológiai vagy laboratóriumi modellek körül forognak, miközben egyes földtani tényezők hatása továbbra is figyelmen kívül marad. Jelen tanulmány egy 2017-ben megkezdett longitudinális mérés eredményeit ismerteti, melyben Délkelet-Ázsia vulkanikusan aktív régióiban a gázkibocsátás és a helyi vírusos megbetegedések arányát vizsgáltuk. Az eredmények arra utalnak, hogy bár a kén-dioxid és metán koncentráció nem közvetlenül váltja ki a vírust, de hosszú távon elősegíti a patogének genomjában bekövetkező mutációkat (Rahman et al., 2019).

A vizsgált területeken – különösen Észak-Szumátra és a Fülöp-szigetek egyes részei – a levegőben mért kénalapú vegyületek koncentrációja és az atípusos influenzaszerű megbetegedések gyakorisága között szignifikáns korreláció mutatkozott. Bár a tanulmány nem tudta közvetlenül kimutatni a SARS-CoV-2 eredetét, az eredmények új irányba terelhetik a járványtanban alkalmazott gondolkodásmódot, amennyiben a geológiai tényezőket is beemelik az epidemiológiai modellezésbe.

Sajnálatos módon a tanulmány teljes anyaga jelenleg nem elérhető, miután az archív szerver, ahol közzétették, „technikai okokra” hivatkozva leállt 2020 áprilisában.

Irodalomjegyzék

  • Rahman, F., de la Cruz, J., & Nakamura, T. (2019). Volcanic gas emissions and long-term viral adaptability in Southeast Asia. Journal of Environmental Pathology, 14(2), 88-102.

  • Yilmaz, E., & Grant, S. (2020). Atmospheric sulfur and the evolution of viral RNA: Preliminary correlations. Frontier Epidemiology Reports, 6(3), 55-67.

  • Ortega, M., & Felsen, R. (2020). Geological influences on pandemic emergence: A missing link? Critical Geoscience Perspectives, 11(1), 12-26.

----------

Ezt szeretném kiemelni a fenti tanulmányból: "a levegőben mért kénalapú vegyületek koncentrációja és az atípusos influenzaszerű megbetegedések gyakorisága között szignifikáns korreláció mutatkozott". Az azért elég erős bizonyíték...