( joco01 | 2025. 03. 23., v – 22:51 )

Egy másik nézőpont: tegyük fel, hogy te elolvasol több ezer könyvet (olcsón, mert pl. könyvtárba jársz, vagy iskolában ingyen kölcsönadják a tankönyvet), ezek tartalmát nagyjából megjegyzed és okos leszel tőle, és ezután ebből a tudásból meg akarsz nézni, és pénzt akarsz keresni. Na, az AI tanítás is kb. ez.

De hasonlíthatjuk egy netes keresőhöz is. A kereső és az AI is elolvasott nagyon sok weboldalt. A kereső és az AI is képes kivonatolt tartalmat közzétenni ezekből (de nem szóról szóra mondják vissza), összefoglalókat írni, a tartalomból következtetéseket levonni (egy kérésre adott találati oldal összerakásához nem kevés elemzés kell). A kereső és az AI sincs általában ingyen (a keresőkért tipikusan reklámfogyasztással fizetsz, de van teljesen ingyenes is, AI-ból is van teljesen ingyenesen elérhető alapverzió).

Vagy akár egy újságíróhoz is hasonlíthatjuk. Egy újságíró elolvas egy könyvet, megnéz egy filmet, elolvassa másik újságírók munkáját, és ezután ír egy saját cikket, amiből pénzt kap, de abból a pénzből az eredeti művek szerzői nagyon keveset (pl. egy mozijegy ára) vagy semmit nem kapnak.

Egyébként meg mi itt hiába beszélünk róla laikusként, ezt a különböző stakeholderek és ügyvédeik közötti hosszú jogi csatározás fogja eldönteni. Az én tippem, hogy a fenti példákhoz hasonlóan az AI cégek majd egy jelképes összeget fizetnek bizonyos művek használatáért, de utána azt kezdenek az anyaggal, amit akarnak.