Bármilyen VoIP alkalmazás? Max. nem telefonszámon beszéltek, hanem egyeztettek közösségi, instant message, e-mail, SMS platformokon, hogy ki mikor lesz elérhető, és hívod őket akkor VoIP-n.
Ezt a Skype-ot már évek óta nem használta senki, amióta a MS rátette a kezét, meg centralizálta, onnantól úgyis egy webes fos volt, mindenki áttért helyette Facebook Messenger, Whatsapp, Signal, Telegram, Discord, Matrix valamelyikére, cégeknél Teams, Zoom, stb., és azok is webes fosok főleg, de van mögöttük felhasználói tábor. Tényleg csak pár nyugdíjas maradt Skype-on, akiket az unoka rászoktatott.
Annyiból sajnálom, hogy a Skype a MS-os átvétel előtt még a jobb szoftverek közé tartozott, meg akkoriban valóban szólt pont ez mellette, amit írsz, hogy telefonálni is lehetett vele nagyon kedvezményesen, akkor még nem volt elterjedt mindenki zsebében az okostelefon, közösségi oldalak és IM alkalmazások, így a telefonálásra nagyobb szükség volt, jelentősebb segítség volt, mint ma. Magam is jó emlékeket őrzök róla, sok már nem élő rokonnal és ismerőssel ezen tartottuk anno a kapcsolatot, de nem szabad a nosztalgia miatt elavult dolgokhoz ragaszkodni a végtelenségig.
A másik meg, hogy Stallmannak megint igaza van, nem volt nyílt protokoll, a multi kihúzza az emberek alól a támogatást, megy le a süllyesztőbe. Ezért nem szabad zárt kódokat, meg zárt protokollokat használni, nem öregednek jól, állandó kiszolgáltatottság, hogy milyen platformokon, meddig támogatott. Ilyen szempontból még az ICQ, AIM, IRC is jobban öregedett, mert hiába primitívek, vagy nyílt protokollok vagy vissza lettek fejtve, és van hozzájuk közösségi szerver/kliens megoldás, így úgymond, amíg vannak emberek, akik hajlandók használni, fejleszteni, sose hal ki teljesen.