( Raynes | 2024. 08. 31., szo – 15:43 )

Igen, azt tudjuk, hogy ez nálad már vallási kérdés. Az Ubuntu a 4-11-es verzióig volt jó, mikor még Gnome 2-őt, és narancssárga beütési háttereket használtak, barna színtémával. Aztán jött bele a hülyeségek erőltetése, buzililásítás, upstart, Mir, Unity, majd Amazon keresős botrány, amit ugyan feladtak, beálltak a systemd, Gnome 3-40x, Wayland sorba, ami kisebb előrelépés volt, de elkezdték mellé a Snap-ot meg a Pro verzió reklámjait nyomni.

Összességében nem a kedvencem. Az első verziók jók voltak, és még abban a korszakban sok disztró még nem volt kicsiszolt eléggé átlag desktopnak vagy nem volt elég felhasználóbarát, akkor nagy szolgáltatott tett a Canonical a Linux népszerűsítésében.

Ma már azt ajánlom, hogy használj inkább Debian-t. Az is felfejlődött ám, mióta nem próbáltad, GUI installer, nem kell nonfree firmware-rel meg egyebekkel fetrengeni out of the box, meg a verziókban sincs már annyira elavulva. Arch is nagyon sokat fejlődött az évek során, jó néhány éve már alap igényekre jól működő TUI installere is van, Fedora is talán, sok alternatíva van. Ha már az Ubuntu-vonalat erőltetjük, akkor is inkább a Mint-et szoktam ajánlani a kezdőknek, persze az se tökéletes.

Egyébként én is használtam az újkori Ubuntukat, 12-14-es verzió között, vegyesen Ubuntut és Lubuntut, de csak átmenetileg, 1-2 gépen, speciális körülmények miatt, mert pl. wubi-val az volt gyorsban telepíthető a Windows bolygatása és particionálás nélkül, vagy speciális intézményi vagy munkahelyi gépre, ahol vagy csak USB-ről lehetett futtatni, vagy feltelepítve is állandóan ledúrta a következő ember, így nem volt értelme egyedi disztróval és mindenben testre szabott rendszerrel nekimenni, ha úgyis törölve lesz, arra teljesen jó volt az eldobható Uborka, felment 5 perc alatt, next-next-finish, meg különb azért, mint a Windows, de ma már nem erőltetném. Ha rolling, akkor Arch, ha kiadás alapú, akkor Debian. Esetleg Fedora a kettő között, bár annak nem vagyok híve a Red Hat miatt. Vannak még alternatívák, de a Gentoo-n a sok fordítgatás nem fehér embernek való, a Void túl kicsi, az MX, Devuan meg inkább csak systemd-elleneseknek van.

A saját gépemen, mikor már fő rendszernek használtam, már Mint-et tettem fel, Kubuntu csak átmenetileg volt, de iszonyat gyorsan követte az Arch, kb. 1-2 évre rá.

Mindenesetre az teljesítmény, hogy 20 év után is még jelen vannak, és az egyik legnépszerűbb disztró. Végül is nem a létező legrosszabb OS, úgyhogy nem kívánom a vesztüket, de a corporate Pro/Snap hülyeségeiket továbbra sem állhatom ki. A Canonical-ról, mint munkáltatóról is nagyon rossz hírek járnak, nagy a fluktuáció, nem marad ott meg senki, 5-10 ezer szavas fogalmazások írásával szórakoztatják a dolgozóikat, mint a kisiskolásokat.