Az okostelefonnal nem az a problémám, hogy fejlett technológia. Műszeriparban vagyok hardware- és firmware-fejlesztő, azért az sejthető, hogy nem úgy gondolkodom a mikrokontrollerekről, analóg és digitális elektronikáról - ezeket tanítottam is középiskolában régen -, számítógépekről, hogy ezek valamiféle varázslások, és ilyen nincs, meg ha van, akkor sincs. :)
Az egésszel nekem a személyes szabadság megszüntetése kapcsán van problémám. Láttam már embert nyomkövetővel a bokáján, de rá a bíróság kényszerítette valami súlyos bűncselekmény elkövetése miatt lakhelyelhagyási tilalmat kiszabva. Az okostelefon ugyanez, csak az emberek önként hordják, saját pénzen veszik meg. Sőt, rosszabb, mert a bokán lévő jeladóban nincs az érintett személy kapcsolati hálója. A telefonon van első és hátsó kamera, az első még a gazdája hangulatát, érzelmeit is látja, ami egy nagyon személyes, intim dolog. Aztán ott van, hogy a két elterjedt operációs rendszer amerikai cégek kezében van, ami mégis csak a világ legagresszívebb, legaljasabb állama, amelyik épp egy teljes Európára kiterjedő háborút készít elő, és meg is fogja azt valósítani, kétséged ne legyen! Mert érdekében áll európaiakkal legyőzni az oroszokat. Hasonlóképpen nem áll módomban elfogadni - Android esetén - a Google adatvédelmi szabályzatát és ÁSZF-ét. Ez véleményem szerint nem csak nekem, egyénnek probléma, hanem egyben nemzetbiztonsági kockázat is. Ezen felül nem az enyém az operációs rendszer feletti jog, nincs root jogom, nem nyílt a rendszer, fogalmam sincs, mi történik rajta.
Nincs rendben, hogy a kontaktjaim egy olyan számítógépen vannak, amely velem van, s amelyben van GPS/GLONASS vevő és amelynek van hálózati kapcsolata. Ha nem real-time, az sem baj, időbélyeggel helykoordinátát tárolni memóriában is lehet a hálózati kapcsolat megjelenéséig. Tele van szenzorokkal. Mikrofon, kamerák, gyorsulás érzékelők, hőmérő, de van wifi és bluetooth interface-e, s ha nem lenne valamiért GPS, a wifi hotspotok alapján akkor is tudható a hely, mert a másik ember zsebében lévő telefon elmondta a Google-nek, hol van az a hotspot.
Minden ember szokásai, világnézete, gyengeségei, kapcsolati hálója, helye, kedvenc szófordulatai, egészségi állapota, szexuális beállítottsága, szeretői, munkája, szakértelme egy helyen, illetve egyúttal a felhőben, egy idegen állam tulajdonában.
Egyrészt az intimitás egy pszichológiai igény. Nem csak az képezhet titkot, ami bűncselekmény, hanem az is, ami személyes, magánügy. Másfelől, aki a fentiekben nem látja a veszélyt, a visszaélés lehetőségét például egy háborúban, azon nem tudok segíteni. Kezdve azzal, hogy háborúban lehetőség van technológiai dezinformációra, például a navigáció mást mutat, mint ahol vagy, illetve azokhoz vezet el, akik elől menekülsz. Ha ismerik a szófordulataidat, hamisíthatók az eufemisztikus üzeneteid, amellyel tőrbe csalhatják a szeretteidet, feleségedet, gyerekeidet. Aztán elfelejt a fiatalabb generáció térképet olvasni, offline létezni. Egy háborúban nem, hogy internet, villamos energia, üzemanyag nincs, de még élelmiszer sem. Aztán sok sikert a túléléshez, ha csak a navigációval tud valaki megtenni 5 km-t.
Hosszan lehetne ezt folytatni, de mondom, nem azzal van a bajom, hogy egy számítógép. A privacy sérülése, a szabadság elvétele a probléma.