Átállt Áterőltette a felhasználóit, a webes Messenger kliens pedig azóta 2x-3x lassabb lett. Nem elég, hogy egy mondatból álló üzenet 25-30 <div>-ből áll, ezeket scrollozáskor folyamatosan unload-olja és újrakreálja, nehogy meglássák a gonosz™ hackerek™ a scroll bufferben, illetve legalább 2 CPU magot telibe mindenképp elzabáljon, máskülönben hiába dolgoztak volna a webökör babzsákfejlesztők a csiligány 13. generációs, 8 magos, 1 TB SSD-s, 64 GB RAM-os céges pénzen hajtott erőművük előtt.
Csinálhatta volna azt, hogy az új beszélgetéseket már így indítja, a meglévőknél pedig opcionáissá teszi. Egész tömegek panaszkodtak az áterőltetés mikéntjéről Reditten és különféle fórumokon, lévén, hogy a Facebook Helpdesk fórumja már évek óta bezárt.
A meglévő, de áterőltetett beszélgetések egyébként titkosítás nélkül maradnak meg a szerveroldalon, ezt bárki ellenőrizheti egy libpurple-facebook vagy bármilyen alternatív klienssel, ami a webes API-t használja, simán le fognak jönni az áterőltetési időpont előtti üzenetek.
A titkosított chatek egyébként minden kliensben, legyen az okostelefonos, webes stb. lassabban töltenek be, lassabban reagálnak, az egész felhasználói élmény lassabb, bloat-abb, erőforráspazarlóbb.
Alapesetben az E2EE üzeneteket mindig az eszközökön tárolják, ez böngészőben az offline storage-ot (site data), okostelefonon az alkalmazás privát tárhelyét jelenti. Ugyanakkor, ha valakinek nincs végtelen tárhelye, annak ajánlják a Secure™ Storage™ megoldásukat, ami alapvetően a szerveroldalon tárolt titkosított üzeneteket jelent. Aki így szeretné tárolni az üzeneteit, az létrehozhat egy PIN kódot, amivel (állítólag) egy hardveres HSM-et unlock-ol a kulcscsere idejére. Ezt akkor kell beírni, ha új eszközről lép be, hogy leszinkronizálódjanak a kulcsok, amikkel utána a folyamatosan cache-elt (tehát elsődlegesen már nem lokálisan tárolt) titkosított üzenetek dekódolhatók.
A Messenger a beszélgetéseket folyamatosan erőlteti át, nem azonnal és egyszerre mindet. A régebbi beszélgetések tipikusan később kerülnek áterőltetésre.
Még működő tipp azoknak, akikhez még nem csorgott le és nem szeretnék, hogy áterőltessék adott beszélgetésüket: Ha létrehozunk egy titkosított beszélgetést egy nem titkosítottból, akkor kettő lesz belőle és ezt a kettőt nem fűzik össze, marad külön. Így folytatható a kommunikáció szerveroldalon tárolt nemtitkosított csatornán. Onnan lehet tudni, hogy egy beszélgetés E2EE vagy nem, hogy webes felületen a beszélgetés linkjében simán /t/ vagy /e2ee/ jelenik meg. Ha egy sima /t/-s beszélgetéshez létrehozunk egy E2EE "párt" a ... -> Start end-to-end encrypted chat, akkor adott kontakt kétszer fog szerepelni a beszélgetések közt, egyszer az E2EE beszélgetésével, egyszer a titkosítatlannal. Kifejezetten hasznos, ha valaki alternatív klienssel használja a Messengert, ami nem támogatja a végponti titkosítást.
Akit bővebben érdekel a backend megoldás (kriptográfiailag érdekes): https://engineering.fb.com/wp-content/uploads/2023/12/TheLabyrinthEncry…