( ggallo | 2024. 08. 19., h – 21:15 )

A másik klímás topikban írtam, hogy a szellőztetés igazából ámítás a klímások szerint akik nálunk szereltek. Én is ilyent szerettem volna, hogy egy gonddal kevesebb legyen, de a klímás "lebeszélt", mert már szereltek, és nagyon nem olyan a végeredmény, mint várná az ember szellőztetés téren. Szerintem az sem teljesen véletlen, hogy fehér holló a funkció, és csak egy-egy modell kínálja csak azoknál a gyártóknál, ahol egyáltalán van.

Ezen kör után a Breezeless+ modellt választottam, mert arra jutottam, hogy a papírok alapján a Daikin azonos tudásúnak mondott modellje nekem nem éri meg a plusz pénzt (eredetileg én is Daikin-nél kezdtem nézelődni). Ez a modell azt ígéri, hogy tud "huzatmentes" üzemmódot, ami nálunk is fontos szempont volt a választásnál, és ez végül igaznak bizonyult (a mi mércénk szerint), mert tényleg nem érezni olyankor a szokásos klímás fújást, de a teljesítménye nem rosszabb (ugyan annyi idő alatt csinál hűvösebbet). A beltéri zaja minimális (nincs viszonyítási alapom, előtte nem volt, irodaihoz meg az alapzaj miatt nem lehet mérni), a kültérit bent nem halljuk egyáltalán (panel, és az ablak előtt lévő beton virágtartóra van fogatva, szóval közel). Egyébként ezt a modellt nagyon közel lehet a plafonhoz tenni (ez is extra dolog, mint megtudtam), nálunk kb. 7-8 cm van mindössze felette, de nem tudom, ez a minimum, vagy a fenti bordűr vonalhoz igazították a tetejét a fiúk - mert azzal fut.

A multi-split-ről lebeszéltek (eredetileg 3 beltéri lett volna; a végén a klímás tanácsára csak 2 mono-split készülék került fel), mert a kültéri hibája esetén sehol sem lesz semmi. Ezen felül - mint menet közben kiderült - gondot okozott volna a villamos táplálás a multi-split esetében, mert ami kültéri kellett volna, az 1x20A vagy 1x23A igénnyel rendelkezett, és csak 16A-es fázisaink vannak, amit momentán nem tudnak bővíteni. A három fázisú kültéri más árketegória...

A minap olvastam egy cikket az élettartamról (úgy általában, nem típus spec.), és azt írta, hogy sokat javult a készülékek minősége, élettartama úgy általában, de a gyakorlatban most sem tartanak tovább 10-12 évnél, mert míg régen éves pár hét klímázást kellet csak tudniuk, mostanában már hűtés-fűtés üzemben évi 6-8 hónapot vannak használva. Szerintem ez hihető élettartam.

A klímás azt mondta, a beltéri teljesíménye nagyon fontos, és inkább egyel kisebb legyen, mint egyel nagyobb, modern inverteres hűtő-fűtő klíma esetén. Ha nagyobb a kelleténél, akkor túlhűti a helyet, mert nem tud kellően visszavenni, ellenben ha kicsit kisebb, akkor max. picit tovább tart a kért hőmérséklet elérése (persze nem több lépcsővel kisebb esetén). Nem vételen, hogy a lakossági multi-split-ek jó részéhez lehet 1.5-1.8 kW-ot hűtési teljesítményű beltérit tenni. Mono split esetén 2.5 kW szokott az alja lenni, aminek legalább 15-20 m2 kell, hogy ne legyen sok.