Bocs, félreírtam. Windowst akartam írni, Windowson az MFC deprecated, már vagy 10 éve. Kitalálhattad volna, hogy félregépelés, mert utána UWP-t írtam, ami szintén nincs Linuxra. .NET meg Electron az értelemszerűen van Linuxra is, csak minek. Pedig már a .NET-nél sem kell Mono-val szerencsétlenkedni, mióta a MS kiadta Linuxra a hivatalos .NET Core-t.
Lazarust nem ismerem behatóbban, nagyon sok éve próbáltam. Ma már minden ilyen Pascal, Delphi, és hozzájuk kapcsolódó megoldást elavultnak tartok. 20 éve még könnyen tanulható nyelvek voltak, míg mindenki elavult iskolai könyvekből tanult, meg nem volt nete, és offline szerezte be a segédeszközöket.
A Double Commandernél az se tetszik, hogy oroszok, ukránok fejlesztik, eleve nem szeretem a szláv gondolkodást, maradiságot. Ez a Pascal/Delphi erőltetése is maradiság, meg a git-re is nagyon sokára álltak rá, nagyon sok évig sourceforge meg egyéb hülyeségen voltak.
A wxWidget-ről ezt nem tudtam, hogy csak glue, ennek majd utánanézek. CLI/TUI megoldások bővítése scripttel csak pár sor, 1 sor a konfigfájlban, ahol gyorsbillentyűt rendelsz hozzá, a script meg maga hagyományos, bármilyen scriptnyelvet lehet használni, ki miben tud programozni, én POSIX shell scriptben tolom, de akinek jobban megy a Python (ami bloat), vagy Lua, Perl, PHP, Tcl, S-Lang, Lisp, Batch, Powershell, meg amit akarsz, az írhatja abban, akár még fordított nyelven is (C, C++, Rust, stb.). Ennél fogva nagy a rugalmassága.
A zárt kódú programokkal, mint a Total Commander az a baj, hogy OS, verzió, platform függőségei vannak, csak azokra a platformokra, OS, verziókra jók, amire lefordították, a többin lehet emulátorral szerencsétlenkedni, ami meg az overhead miatt lesz bloat. A minimalista, nyílt forráskódú megoldások könnyen portolhatók minden rendszerre, sose hagynak cserben, nem kell állandóan minden újabb rendszeren, újabb platformon új dolgokat megszokni, nem futnak lassan a leggyengébb hardveren sem. Én a saját megoldásaimat, mint a vim/neovim, fzf, Vifm, calc, saját scriptek még Androidon is használom Termux-ban, de mennek FreeBSD, OpenBSD, stb. alatt is, sőt, némelyik még Windows alatt is. A másik előnyük, hogy GUI sem kell hozzájuk, ha pl. valami probléma miatt nem megy a GUI a gépeden, vagy szerveren vagy, akkor tty vagy SSH konzolból is használhatók.
Én egyébként már lassan fájlkezelőt is alig használok. Az idő 99%-ban csak fájlok megnyitására használtam, de ebben a szerepkörben a saját megnyitós (és ki/betömörítős) szkriptem, ami fzf-et és case-esac szerkezetet használ kiváltotta. A maradék 1% egy részében is szimplán shellben használok Tab-os vagy fzf-es kiegészítést, ha csak 1 sornyi fájlműveletet kell megoldani. Így Vifm-et nagyon ritkán veszek már elő, néhány tömeges másolásra, rendezésre, stb.. A Double Commander meg vagy 5 éve nincs is fent.
Sőt, nekikezdtem az fzf-es megnyitós szkriptem bővítésének, hogy saját fájlkezelőt építsek abból, ne csak mappába tudjon váltani, meg fájlokat megnyitni, mint jelenleg, hanem lehessen benne kijelölni, és a kijelölt fájlokat, mappákat másolni, mozgatni, törölni, mert akkor meg 99,99%-ban kiváltana minden más fájlkezelőt.