( Raynes | 2024. 06. 29., szo – 00:08 )

Linuxnál is tudsz legalább olyan közel kerülni. Jó, talán közvetlen hardverelérésben nem, de kb. visszahozza azt az élményt, nekem vissza is adta a gépezés örömét, amit anno a DOS korszakban éreztem utoljára. A titka, hogy nem mainstream GUI megoldásokat, full DE-t, kell használni, hanem a terminált, meg a CLI/TUI megoldásokat.

A Turbo Pascal egy fos volt, elég limitáltak hozzá a libek, ráadásul telerakta sallanggal a futtatható állományokat. Nem magával a nyelvvel volt baj, hanem a fordítóval. A floppy-kat se kívánom vissza, kényelmetlen, lassú, megbízhatatlan ótvarságok voltak.

BASIC-et most is tudsz nyomni, Yabasic, Gambas, meg egy csomó más létezik, mennek natívan modern rendszereken. Nem fordítókról beszélek, bár azokból is van egy csomó modern FOSS változat (QB64, FreeBasic, stb.), hanem interpreterekről, ahová Commodore-módjára veretheted be az utasításokat interaktívan. Továbbá bármelyik szkriptnyelv tudja ezt, ha nem szkripten keresztül hívod, akkor interaktív módban indulnak (Perl, Lua, Python, PHP, amit akarsz), és sorba viheted be az utasításokat, amit azonnal végre is hajtanak. A Lua, ha jól használod, egyszerűségében, és 90%-ban alap szintaxisában is egyezik a Basic-kel. A mostani IDE-k meg text editorok bőven verik a Turbo IDE-t.