( hajbazer | 2024. 05. 27., h – 11:48 )

Ezek miatt a kavarások miatt nehezebb a linux (mint desktop rendszer) használata.

Mielőtt tényleg elhiszed, hogy a free és non-free repók különválasztása miatt használ csak 4% Linuxot (úgy, hogy a fősodratú disztrók telepítőben, egy checkboxszal fel is ajánlják ezek telepítését), tedd fel magadnak a kérdést, hogy ha annyian használnak Linuxot, amennyien warezolt Windowst használnak, akkor is 4%-on lenne a részesedése? Szerintem messze nem. Márpedig, aki warezolt Windowst használ, az pont leszarja, hogy milyen non-free csomagok lennének a Linux rendszerén.

Több olyan lehetőséged is van linux alatt, amivel ott is nagyon kicsi a hardware igény.

Mind szuboptimális lehetőség egy Windows XP-hez képest.

Redhat vagy Fedora linuxxal az advanced userek is tudnak szerintem dolgozni

Tudnak, de egyre nehezebben. Olvasgass egy kicsit Redditen és a freedesktop bug trackerében, hogyan hozzák be folyamatosan az egyre bosszantóbb feature-öket, mintha csak a Windows-t másolnák.

Ha jól értem XP-t használsz, ezt hogy oldod meg?

Biztonságosan használom és nem várom el tőle, hogy biztonságot teremtsen, azt megteremtem magamnak.

de erre pl a linux is egy jó megoldás lehet akár, és oda update-eket is kapsz.

Köszönöm, de inkább nem kérem a Red Hat fősodrából leeső desktop Linux update-eket, amik hamarosan az Xorg-ot is kinyírják, a saját szutykuk (Wayland) erőltetésével. Nem beszélve a bloated pipewire-ről, az elsilányított, eltabletesített bloat GTK3/GTK4-ről, a systemd-ről, a szarul-húgyul implementált, instabil NetworkManager-ről, a szintén elsilányított újrafeltaláltkerék semmirekellő libinputról (amiről munkahelyen is panaszkodnak csomóan, hogy mióta a synapticsot lecserélték rá, azóta inkább külső egeret használnak, olyan bénán mozog a touchpad, cserébe kb. semmit nem lehet rajta beállítani).

Ha tényleg ki kellene csengetni érte a 30e-40e Ft-ot azért kevesebben használnák.

Tényleg ki kell. Csak egyeseket nem érdekel a legalitása, valaki pedig nem is tudja mi a különbség az illegális szoftver és a legális szoftver között.

tök jó lenne, ha megoldanák pl linuxon, hogy minden játék tökéletesen menjen, vagy pl a freebsd-be a sony visszateszi, amit a playstation-höz fejleszt (szerintem nem)

Először inkább térjünk vissza oda, ahonnan kisiklatták a desktop Linuxot multiék (kb. RHEL 5-6 környéke), tegyük rendbe, és utána jöhetnek a játékok.

Vagy csak ad pár fejlesztést, ami nem veszélyezteti a termékét, de nem mindent, vagy nem is ad semmit?

Ahogy frissíted a csomagokat, a rendszer erőforrásigénye folyamatosan növekszik. Anno egy RHEL 6 tök simán elment 4 GB RAM-mal. Egy mostani Linux disztró már küszködik vele és nem csak a böngésző. Már egy lightweight LXQt is 4-5 másodpercig példányosítja a Qt-bloat widgeteit, hogy a pofonegyszerű settings paneleit behozza, közben 100% CPU. Annyi új funkció nem került be az elmúlt 10 évben, ami indokolná az erőforrásnövekedést. Csak minden szart refaktorálgatni kellett, átállni GTK3-bloat-ra, aztán GTK4-bloat-ra, meg pipewire-bloat-ra.