csak ne gyere ezzel az állszent marhasággal, hogy úgyis kell, mert hát te vbox, meg slitaz, meg tinycore, izéken néha ráfutsz. Sima user véletlen se kerül ilyenek közelébe.
Semmilyen álszent dolog nem volt mögötte. :) Bizonyára másképpen látja a világot az, aki még nem informatikával kezdett ismerkedni, hanem számítástechnikával. :)
Mindenféle DOS-ok (egy kis CP/M is volt) használatakor alapvetően parancsokat osztogatott ki a gépen az ember, marha sok batchfájlt kellett írni (meg persze a "konfigurációt" is eleve az autoexc.bat meg a config.sys tárolta, amiket szintén szerkesztgetni kellett, a különböző be- és kicsomagolókat ismerni kellett, másképpen nem lehetett megoldani a paraméterezésüket. Rengeteg apróbb programot is írtam, azok sem a GUI-ról szóltak. Szóval amikor a Windowsok megutálása (és sok regeditezés) után kerestem valami mást (még a Windows 7 előtt), nem volt semmilyen probléma azzal, hogy "Windows problems? Reboot! Linux problems? Be root!". Elég gyorsan lehetett haladni, tkp. ki volt taposva az út, szinte minden esetleges problémára lehetett találni megoldást, és mindig CLI kellett hozzá, ami egy kicsit sem zavart, és ma sem zavar. Sokféle berendezés üzemeltetése közben is gyakran kell CLI, elég sok dologban fut valamilyen embedded Linux, ahol nyilván nincs GUI, és nagy előny, ha az ember nem fossa össze magát, ha nem használható folyton az egér. Előfordul, hogy ilyen-olyan switchekben és routerekben kell apróságokat beállítani, amikben szintén csak CLI jön szóba, ami megint egy kicsit más világ, de mégis nagyon hasonló a már megszokott parancssoros dolgokhoz.
Rengeteg Linuxot teszteltem virtuális környezetben, VirtualBox és VMware alatt is, és nagyon sok esetben előfordult (nem csak a SliTaz és a Tiny Core esetében), hogy az adott disztró alatt nem futott le sem a VBOX kiterjesztő csomagja, sem a VMware Tools, és ilyenkor elég sokat kellett nyomozni, és mindig CLI-vel lehetett megoldani. Amikor valami miatt megborul a Debian csomagkezelője (frissítés közben áramszünet vagy elfogy a lemezterület stb.), akkor nekem mindjárt a dpkg --configure -a és az apt install -f jön elő, és nem kutatok GUI-s megoldás után, bár lehet, hogy lenne rá valami, viszont tényleg nem tudok róla.
O.K. Sima user nem csinál ilyeneket, pedig nem ördögtől való, és Linuxhoz jobban is passzol. Persze tudjuk, hogy Windows alatt is kell "pár" dologhoz parancssor, akár PowerShellre is szükség lehet, bár ott nem értem, hogyan lehetett 80-100 karakter hosszúságú elnevezéseket adni egyes parancsoknak/utasításoknak (biztos túlzás, és nincs is olyan hosszú egyik sem, de hogy el vannak túlozva, az biztos).