( n.balazs | 2023. 11. 26., v – 15:41 )

Amit most írok, azért sokan utálni fognak.

Én azt gondolom, hogy a kábelezés megfelelő bevezetése műszaki és esztétikai szempontból a lakás tulajdonosának érdeke. A szolgáltató érdeke a minél gyorsabb kiépítés. A műszaki szempontokkal is pont annyira foglalkozik a szolgáltató (által alvállalkozóként alkalmazott "szakember"), amennyire éppen csak szükséges.
Ha a lakás tulaja nem ért hozzá, nem gondolkodik előre, akkor ÍJ. Állítom, hogy lehetne prémiumszolgáltatásként értékesíteni a magas esztétikai és műszaki szintű kábelezést. Kérdés, hogy ki fizetné meg és mennyiért.

Ethernet (rézkábel) hátrányai optikához képest:
- Nincs galvanikusan leválasztva. Túlfeszültség, villámcsapás szereti ezt. Megjegyzem, hogy az optikai kábel a fém merevítőszál miatt is izgalmas tud lenni.
- Zavarokra érzékeny (antenna hatás).
- Sávszélessége limitált.
- Távolság erősen limitált optikához képest.
- Nem tudsz multiplexelni L1 szinten. Optikánál ott a WDM, DWDM. L2 VLAN-okkal nem ugyanaz, a VLAN-oknál osztozik a sávszélességen mindenki az adott kábelen.
- Egyszerűen analóg jelet is rá lehet ültetni optikára.
- Ethernet kábel élettartama 20-25 év, optikai kábel élettartama 25-30 év vagy több. Sávszélesség bővítésnél elég csak a végponti eszközöket cserélni optikánál, a kábel maradhat ugyanaz.