( aaaaa | 2023. 11. 17., p – 08:33 )

Magával a .deb csomag technikai összerakásával nincs bajom, mert azt a debhelper infrastruktúrája szépen megcsinálja nekem, ráadásul egy csomó magasabb szintű funkcióval támogatja is a csomag készítését. A baj csak az, hogy mindezt csupán a hivatalos Debian disztribúcióba bekerülő csomagokra vonatkozik, azokra amik nem lesznek annak részei - azaz third-party csomagok lesznek - azokat sehogyan sem támogatja. Sokáig valami olyan kapcsolót, beállítást, trükköt kerestem (és ebben reméltem Tőletek segítséget), amivel a debhelper rendszert rá lehet venni arra, hogy third-party-t generáljon. Sajnos, ahogy most látom nincs ilyen és egyszerűen nem értem, hogy miért nincs!

Én éppen ezt a Te általad is használt 'csináljunk meg mindent mi is, kezdve az alapoktól' módszert akarom elkerülni. Egyszerűen nem működhet úgy egy ilyen igen összetett rendszer, hogy mindenki - szinte ötletszerűen - 'direktbe' beír valamit valahova! Sajnos, - jobb híjján - én is részben éppen ezt a gányolásos módszert csinálom jelenleg.

Az asztali környezetbe való beágyazásnál (ikon, menü, mime-type), a direktbe beírás helyett, pl. a freedesktop.org által javasolt 'xdg-*' tool rendszert használom a debian/postinst-ban. Ez legalább részben valami hivatalos, szabványos megoldás és egy magasabb szintű interface-t biztosít! Kicsit bonyolult, de sajnos jobb megoldást nem találtam.

A third-party csomag minden részének lényegében az /opt-ba (és csak oda) szabad kerülnie az FHS szerint. A man page-ek részére pl. külön is specifikálja az /opt/<package>/share/man-t, hogy az így része legyen a nagy man-page rendszernek (és ez szépen működik is). Az ikonokat, desktop file-okat viszont hova tegyem? Még a most dícsért 'xdg-*' szisztéma is a nagy közösbe teszi őket!

@chx: hivatalosan még a /usr/local-ba sem írhatsz!

Összefoglalva: nem értem, hogy a Debian rendszer (csomag?) megalkotói, hogy is képzelik el egy külső program beintegrálását a Linux rendszerbe! Egyrészt teljesen legyen elkülönítve, másrészt pedig legyen minden szinten szépen integrálva a linux-ba! Ráadásul mindezt úgy, hogy ehhez semmilyen támogatás sincs biztosítva.