( _Franko_ | 2023. 10. 31., k – 12:20 )

Csak itt jon az, ahol nem ertunk egyet: minel tobb ember "kepviseleti demokraciajarol" van szo, annal inkabb rajon a valasztopolgar, hogy "ugy sincs hangom, ennyi erovel diktatura is lehetne".

Rájöhet, csak arra is rájön idővel, hogy a diktatúrában egyáltalán nem lesz hangja.

Ezert nem hiszek ezekben a 300-600-800 millios oriasallamokban, valaki meg 8 milliard emberre akar one size fits all jelleggel torvenyhozast eroltetni.

A baj az, hogy a demokrácia alapvetően nem arról szólna, hogy a többség akarata érvényesül abszolút módon a kisebbség akarata felett, hanem arról, hogy mindenki akarata számít kompromisszumokkal. Erre a direkt demokrácia alkalmas, vagy olyan választási rendszer, amelyik kiszűri a szélsőségeket, akár olyan egyszerűen, hogy mindenkinek van egy pozitív és egy negatív szavazata, a végeredmény pedig ezek összessége. Na, de a jelenlegi választási rendszerek egyre szélsőségesebbé váló két-három - általában egymást 4-8-12 évente váltó - nagy pártra vannak kitalálva és alakítva, amelyeknek nem jó, ha kizáródnak a hatalomból, szóval a választási rendszer marad olyan, amilyen. A legtöbb esetben nem a demokrácia a baj, hanem a választási rendszer és a tömbösödés.