( Kronosz | 2023. 10. 28., szo – 09:25 )

Inkább csak saját nevemben/nevünkben beszélnék:

Mielőtt nekiáll az emberfia bárminek is, minimum 2x kiszáll a helyszínre, egyszer megbeszélni az óhajokat, másodszor felmérni a helyszínt.

Konyhabútor esetén csak a korpuszt (vázat) csináljuk bútorlapból, az ajtót én tömörfából szeretem csinálni, bátyám MDF-ből, de majd rájön a birka, hogy az MDF egy kalap xar lesz 10 év múlva, én hiába mondom neki (ezért nem jó, ha az ember testvérének ugyanaz a szakmája. :D) Mindegyik fajta ajtónak vannak kemény költségvonzatai akár rendeled, mint az MDF-et, akár magad csinálod, mint én. Az asztalos szakma az egyik legköltségesebb szakma az IT után (a hülyegyereknek', én, melyik szakmákat kellett választani? Így van, 20 év után is lett saját műhelyem), nem csak befektetés miatt, hanem a rezsióradíja miatt is.

Festést a legtöbb asztalos külön hely hiányában már nem is vállal, hanem csak előkészít és úgy viszi el lefestetni, mivel a festésnek is külön szerszám és tudás igénye van, az üvegesnél ugyanez a helyzet. Az üvegesnél még a horror árak is közbejönnek, ugyanis egy 4 mm-es síküveg négyzetmétere annyiba kerül, mint 10 éve volt a megmenőbb hőszigetelté (tavasszal csináltam meg a villanyóra szekrény ajtóimat, amit üvegeztettem, majd lepippantottam magam amikor fizettem)

Nem minden esetben csavarozunk, leginkább mikor a szekrényeket egy egységbe csavarozzuk, ha igényes a megrendelő és kéri, akkor a korpuszt is lamellázzuk, viszont ha nem látszik maga a korpusz szerkezete, akkor simán lehet csavarozni is, ami a látszat ellenére nem olyan könnyű.

Fűrészt lehet, hogy nem nagyon láttál a kezében, de valamivel fel kellett vágnia méretre a bútorlapot, ugyanis azt nagy táblában árulják. Egy ilyen gép, amivel egy ilyen 2800 mm x 2070 mm-es táblát felvágnak 5-7 millióba kerül és akkora hely igénye van, mint egy panellakásnak (hogy tudj forgolódni)

 

Btw, igen, sok a lehúzós, mások pedig a minőségi és tartós munkát fizettetik meg. Ha mondjuk egy Pápai Asztalostól rendel valaki konyhabútort (akik többek között a Szent István teremben vagy a Parlamentben is dolgoznak) attól két dolgot biztosan várhat az ember: minőséget meg "jó" árat. Egyéni vállalkozó asztalos ismerősöm is van, akinek vastagon fog a ceruzája, de olyan arany kezei vannak, hogy a rívás kerülget, mikor meglátom egy-egy munkáját, annyira szépen dolgozik. Ő viszont megkéri az árát és kérje is meg.

Aki viszont lehúzós patkány, azoktól tényleg nem kell rendelni többet semmit, hulljon csak ki a piacról. Ehhez az kell, hogy laikusok is átlássák azt, hogy egy általuk megtermelt terméknek mekkora a befektetés és rezsidíj igénye, ezért is írjuk le páran ezeket a dolgokat. Egy panel konyhabútor mérettől és igényességtől függően akár hetekig tartó műhelymunkába is kerül, plusz a helyszíni beszerelés, ami szintén napok is lehetnek, meglepetésektől függően.

Számomra a legviccesebb az, mikor IKEA-s bútor összeszereléséhez keresnek asztalost. :D

Szakmán belül is meg a köpködés a bútorlapokra, árban már nem is feltétlenül éri meg, ugyanakkor azt is elismerik, hogy lehet bútorlapból is szépet csinálni, leginkább a szabászattól függ.