Bár a látszatát is kerülném, hogy Csab-bal egyetértsek, nyilván ettől még ténylegesen van egy durva és eléggé káros piactorzító hatása az ún "rezsicsökkentésnek". Ez az "5 Ft-ért átveszem (amiből még lejön az SZJA meg a SZOCHO), után a 35/70/mégtöbb Ft-ért adom" dolog tényleg vérzik egy pár sebből. Alapvetően ebből az árrésből van finanszírozva, hogy 35 Ft legyen az áram a lakosságnak az átlagfogyasztásig, akkor is, amikor a piaci ár ennél éppen jóval magasabb.
Ha piachoz igazított árazás lenne, akkor messze nem kéne ennyire elképesztő árrést fenntartani. A Hupx-en lehet követni az áramtőzsdei árakat: https://hupx.hu/hu/piaci-adatok/dam/heti-adatok és néhány különleges rövid időszaktól (egész országban napos vasárnap vagy ünnepnap déltájban, olyan időjárás mellett amikor se légkondi se fűtés nem kell) eltekintve messze nem ugrál 10:1 arányban az áram ára.
Pl Kalifoniában már napszakfüggő árazás van a lakosságnak is és vannak néha meghirdetetett "vészhelyzetek" (tipikusan a hőhullámok idején, amikor mindenki maxon légkondizik), amikor még magasabb tarifasáv lép életbe. A legmagasabb azt hiszem 90c/kWh, a minimum talán 20c. A maximum átszámolva kb 330Ft, majdnem 10x-ese nálunk a rezsicsökkentett árnak, a minimum is kb 72Ft, a mi legmagasabb lakossági tarifánkkal egyezik. Csak hogy perspektívába helyezzük, hogy nálunk drága-e vagy olcsó az áram. De ott a csúcsidőben visszatáplálás is több pénzt ér (nyilván ott sem egy az egyben számolják, de nem 10x árrés van). Egy napelemes rendszer megtérülési ideje ott pár év. Valószínűleg az akkumulátoros tárolórendszer is pár év alatt visszahozza az árát.