Ha ez a pára dolog a való életben is így működnie mindig, pontosan, akkor nem lenne annyi probléma pl. a tetőtéri ablakokkal, ahol ha tetősíkra nem merőlegesen csinálták volna meg az alső és felső burkolatot, nem folyna a víz és rohadna a tok pár év után és kellene komplett cserélni. Ahol ez alul fuggőleges és felül vízszintes, ott érdekes módon nincs gond, pedig a páratartalaom elvileg ugyanaz.
A van szabad légáramlás, akkor az ablak felületén lehűlő belső levegő és a padlófűtéstől/radiátortól felszálló levegő tud keveredni, felmelegedni és nem fog folyni a víz az üvegen/tokon azonnal. Természetesen ha annyira magas a páratartalom akkor ez meg fog történni, de normál 50% mellett nem kellene.
Ugyanez a helyzet pl a páraérzékelős ventillátorokkal. Ha olyan helyre teszed (pl fürdő felső sarok 20-30 cm-re a falaktól, mennyezettől) kb soha nem fog elindulni, pedig már lassan meg lehet fulladni a helyiségen, 100% körüli a páratartalom. (neves angol királyi ventillátorgyártó céggel csináltunk erre méréseket). mivel ott nincs megfelelő "légáramlás" nem jut el oda a "pára", ami furán hangzik, de a való életben így működik sajnos.
Alapvetően egy házban élni szoktak, az életvitel és egyéb igények a tervezés alapja. E mellé, az gépésszel együttműködve kell kialakítani a végelges design-t de nem úgy, hogy a kazán/hőszivattyú köré kezdik el rajzolni a házat, mint a gépészek "szeretnék" gyakran. És ha nyugat felé van panorámás kilátás, ami miatt megvetted a telket, akkor arra lesz a nappali meg a nagy üvegfelület, még ha nem is optimális gépészeti szempontból, mert a szomszéd házfalát kéne nézni egyébként, ha csak erre terveznél.
+ kevés gépész van aki le is követi a munkáját. Áltlában csak megtervezi, valaki összerakja - jó esteben- ő még beüzemeli és viszlát. Nem érdekli/nem tudja meg ha 2-3 év múlva gond van, vagy nem jött ki a matek a gyártói preospektusok alapján. De nem is őt hívják, hanem valami helyi fűtésszerelőt, aki meg még jobban szétbarmolja. Ez a tapasztalat.
Láttam már csípőfogóval kiszedni egyedi HomeAutomation vezerlést kazánból javításkor, ami aztán úgy is maradt.